Moninec (v místním nářečí Monínec) je část města Sedlec-Prčice, která leží v katastrálním území Jetřichovice a má výměru 4,4 km2. Další zmínka o vsi se objevuje v berní rule z roku 1654 a sděluje nám, že na Moninci je zapsána vdova Dorota, toho času poddaná statku Uhřice pana Jana Jiřího Radeckého.

My se však budeme věnovat skiareálu, který leží v České Sibiři na severní straně Javorové skály. Lyžařský areál s nejvyšším bodem 700 metrů nad mořem má jednu sjezdovku o délce 1200 m, šířce 17 až 70 m, převýšením 215 metrů, čtyřsedadlovou lanovku a dvoumístný vlek Doppelmayr.

U nástupních turniketů je moderní restaurace, půjčovna lyžařského vybavení a automaty na nákup gopassů. Ubytovat se lze v hotelu, který nahradil starou chatu Rudných dolů Příbram.

U horní stanice lanovky pak nacházíme historickou budovu poštovny z konce 19. století, která kdysi stávala na vrcholu Sněžky. Sjezdovka je mimo přírodního sněhu zasněžována pomocí systému Snowfactory, který umožňuje výrobu sněhu bez ohledu na venkovní teplotu a výsledný sníh, jenž prochází kompletní krystalickou přeměnou v drobné ledové šupiny, se řadí do kvality firn.

A zajímavostí zcela určitě je, že její horní část leží v Jihočeském kraji, zatímco tu spodní pak nacházíme již v kraji Středočeském.

No asi tak nějak - že jo !!!