Tato ryze recesistická akce měla letos rekordní účast, úctyhodných 35 koupajících se mužů a žen. Jak prohlásil na úvod jeden z hlavních organizátorů, jedná se o akci bohulibou a charitativní, to znamená, že všichni otužilci se ponoří do vody zadarmo. Kolem půl desáté dopoledne se začali scházet nejen otužilci, ale i zvědavci, kteří postupně obsazovali nejlepší místa jak na břehu řeky Otavy, tak i na Kamenném mostě, aby měli všechno jako na dlani. "Já bych tam nevlezla ani za nic," prohlásila jedna starší paní na Kamenném mostě a s úsměvem dodala: "Doma si na závěr sprchování pouštím studenou vodu, ale dneska by mě do řeky nikdo nedostal," dodala s úsměvem.

Samotní otužilci měli své zázemí za betlémem u "Johanky", a přestože na některých bylo vidět, že se jim do plavek moc nechce, na společné focení před odchodem do vody byli všichni již v "pracovním" oblečení. A jestliže se každým ročníkem zvedá počet účastníků, zvyšuje se i zájem diváků, kteří odvahu a sportovní výkon otužilců ocenili potleskem. A ještě pro úplnost: 24. prosince 2019 se v Písku u Kamenného mostu koupalo 35 otužilců ve vodě o teplotě 3,5 °C.

Na břehu se otužilci převlékli do suchého a teplého oblečení a v rukou rodinných příslušníků či přátel se rychle objevily nezbytné doplňky odpovídající tomuto období - termosky s grogem a svařákem, ale i "placatice" s něčím ostřejším. Přítomní diváci ochutnali i nabízené vánoční cukroví. Na úplný závěr si všichni navzájem popřáli krásné prožití Vánoc a hodně zdraví a štěstí do nového roku 2020. A ještě před samým rozchodem zazněla pozvánka pro všechny otužilce na v pořadí 6. ročník akce, který se uskuteční 24. prosince příštího roku, opět v 9.30 hodin.

František Bořánek