Jarních svod vznikl díky kynologům-chovatelům jako kontrola dědičnosti. Pokud se v chovu objevil "problém" v podobě dědičné vady, nešel tento jedinec na výstavu, ale byl používán výhradně v praxi. Tato povinnost již není vyžadována, psi absolvují v daném věku Bonitaci a i tím je dán předpoklad odhalit jakékoliv vady.
Další pohled na jarní svod je "první" kynologická akce pro mladého psa, kdy přijde do tak velkého kolektivu. Tady si může jeho majitel-vůdce ověřit nervovou soustavu psa, jeho reakci na cizí prostředí a schopnost se adaptovat. U málo početných plemen je také jarní svod výborná prezentace méně známého plemene. A právě na takové akci, jako je jarní svod, může toto plemeno objevit některý z myslivců a následně si jej pořídit a využívat pro mysliveckou praxi.
Je vždy na pořadatelích, jak jarní svod bude probíhat. Proto i OMS Písek se spolupráci s MS Blanice Tálín dne 23. května 2020, již po několikáté uspořádal tuto kynologickou akci, která ale byla již druhou v letošním roce. Sešlo se zde mnoho psích pomocníků se svými vůdci.
Asi největší podívaná byla na nám ne moc známe pleneno Redbone Coonhound neboli Redboneův mývalí pes, plemeno původem ze Spojených států amerických, a i tato fenka odtud byla přivezena. Také se zde objevil Patterdale teriér, pro kterého v roce 2002 začala platit vyhláška, která zakazovala účast jedinců plemen neuznaných FCI na loveckých zkouškách, ale jejich obliba kupodivu neklesla. Myslivci toto plemeno používali k norování, nahánění, dohledávkám a dosledům. Dalším jedincem, na který padl obdiv byl Barbet. Toto psí plemeno je považováno za jedno z nejstarších a jeho existence se datuje  od 16. století. Je původcem dnešních pudlů a dlouhosrstých ovčáckých psů. Původním využitím Barbeta bylo aportování zvěře z vody, k čemuž je předurčen hlavně díky své srsti. Na Jarním svodu, ale bylo možno shlédnout nespočet nám již běžně známích jezevčíků všech rázů a druhů srsti či naše národní plemeno Český fousek, ale i mnoho dalších psích zástupců. Celkem se jarního svodu účastnilo 35 ostatních plemen a 35 ohařů. Několik přihlášených psíků se ale nedostavilo, nejspíš je odradil ranní déšť, který se nakonec umoudřil a počasí písecké kynologii přálo.
Myslivecký spolek se této akce zhostil na výbornou a patří jim  poděkování jako i všem , kteří pomohli akci zabezpečit.

 

Kateřina Zborníková,
Jednatelka OMS Písek