Tento běh se koná již od roku 1925. Tehdy 8. listopadu uspořádal v lesním parku Amerika první ročník místní lehkoatletický klub S.K. Písek. Běh je třetím nejstarším běžeckým závodem a je vůbec nejstarším terénním během v České republice.

Akce se konala i za deštivého počasí, letos se jí v kategoriích žactva, dorostu a juniorů zúčastnilo 125 závodníků, v kategoriích dospělých 66 závodníků. 

Vítězem hlavního závodu mužů na 8 130 metrů se stal Pavel Brlica z PK Vytrvalci RB v čase 29:45 min., druhý skončil Zdeněk Zeman, Blatná 30:34 min., třetí pak Michal Jarolím z TJ VS Tábor za 31:04 min.

Běh mílařů na 4930 m vyhrál v čase 18:16 min. Pavel Brlica z SK Čtyři Dvory ČB, před Jakubem Budilem za 19:18 min. z PK Vytrvalci RB, třetí pak skončil Petr Klimeš, JKM za 20:47 min. 

Moderátorem akce byl opět populární český herec Pavel Nový, který místní diváky a sportovce, bavil svým humorným komentářem. 

Mezi startujícími, v dětských kategoriích, byli i členové nově vzniklé bernartické skupiny při chyšeckém atletickém oddílu, kterou vede a trénuje velice zkušený trenér Michal Háša, jinak také mistr světa ve sprint kvadriatlonu štafet. 

První vystoupení svých svěřenců hodnotil sám trenér Háša následovně: "Byl to pro mé svěřence vůbec první závod v životě a za deštivého počasí se ho zhostili velmi dobře."

Pět nových členů chyšecké atletiky se zúčastnilo svých prvních mimoškolních závodů. Na zkušenou se vydali do Písku na věhlasný běh Kolem Ameriky. V kategorii mladších žákyň I.na 660 m startovala Lucie Kotrbová, která skvěle odstartovala a po 150 m vedla, na obrátce 330 m se držela v čelní skupině, pak však Lucku opouštěly síly a doběhla na čtvrtém místě v čase 2:24 min. přesto na bronz nebylo daleko.
V téže kategorii a na stejné trati startovala i Sabina Kloudová, která v cíli doběhla na 10. místě v čase 2:39 min.

Mladší žákyně II. Tereza Pešková běžela rovněž 660 m a po slibném začátku zvadla. Do cíle doběhla na šestém místě v čase 2:48 min. Její bratr Martin Pešek v kategorii nejmladších žáků běžel 660 m a dlouho se držel na pátém místě, ale v cíli byl nakonec osmý v čase 2:41 min.

V kategorii mladších žáků II. běžel Jan Smejkal, zaměřením cyklista, a jako jediný měl před sebou 1 000 m. Od startu do cíle  udržel solidní tempo, ale na soupeře to nestačilo, v cíli skončil na 11. místě v čase 4:33 min.

Děti si závod užily, byl to pro ně svátek, nevadil jim déšť a v cíli si pochutnaly na párcích, někteří pak byly i v Mc Donalds. Je to pro ně zkušená, příště už budou vědět jak lépe rozvrhnout tempo. Je skvělé, že jich bylo takhle hodně. Všichni, včetně těch, kteří závod přepálili, byli rádi, že se mohli akce zúčastnit  a vyfotit se s Pavlem Novým," dodal trenér.

Za zaslání článku a fotek děkujeme Josefu Fukovi