Maratonci z Českých Budějovic a okolí změřili své síly v tělocvičně PF JU v ulici Na Sádkách 2a v Českých Budějovicích. Nadšenci si při cvičení mohli vybrat z bohatého programu. Někteří dali přednost lekcím sebeobrany, jiní si raději protáhli svá těla při józe. „Každý z účastníků si našel sport, který ho nejvíce bavil a vyhovoval jeho pohybovým možnostem,“ říká Věra Švábová z organizace ROSKA České Budějovice. Výtěžek z dobrovolného vstupného a darů poputuje na rehabilitaci pacientů s RS. Letošní maraton upozorňoval na to, že při léčbě RS i v životě každého člověka je prospěšný pravidelný pohyb a zdravý životní styl. „Cílem Maratonu je pacienty s roztroušenou sklerózou povzbudit, aby nerezignovali na pohyb, který je pro jejich zdraví velmi důležitý. Není tedy podstatné podat určitý sportovní výkon, ale zapojit se, a to klidně i s handicapem,“ říká Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který celou akci spolu s organizací ROSKA pořádá.

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence jsou těžké. Na celém světě trpí RS 2,5 milionu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc. Nemoc se vyskytuje především ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epsteina-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz.

O Nadačním fondu IMPULS

Nadační fond IMPULS (NFI) vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního registru pacientů s RS ReMuS a jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.

O ROSCE České Budějovice

Již od r. 1993 pomáhá pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým aktivně bojovat s nemocí a motivuje je, aby svůj životní boj nevzdávali, už jen proto, aby si sami mohli uvařit kávu, dojít nakoupit či vzít dítě do náruče… Vedle medikace hraje v léčbě obrovskou roli rehabilitace a cvičení, a protože v Jihočeském kraji nebylo žádné zařízení, které by plně respektovalo potřeby těchto pacientů, otevřeli nové rehabilitační a poradenské centrum ROSKA České Budějovice. Mimo dosud vykonávané poradenské a informační služby nyní pacientům nabízí i různé typy skupinového cvičení uzpůsobeného na míru jejich handicapu (rehabilitační cvičení, jóga, cvičení dle Feldenkraisovy metody, posilovací cvičení, kondiční tréninky apod.) nebo si mohou pacienti přijít zacvičit individuálně.

Bc. Dominika Cardová