Koncept festivalu ukazuje krásu a sílu tvůrčího potenciálu sólových vystoupení. Převážně hudební program osciluje mezi mnoha žánry, jako je elektronická hudba, new folk, jazz, experimentální hudba, alternativní rock, world music, akustická soudobá hudba, blues a další, a je doplněn o autorská čtení, slam poetry, tanec, divadlo nebo hudební workshopy, přednášky a busking. Festival se odehrává na několika místech v historickém centru města Písku a přivádí návštěvníky na překvapující místa s „geniem loci“ jižních Čech, například na Parkány - hradební příkopy se zahradou, promenádu s Café Balzám, koncertní síň kostela Nejsvětější Trojice, kávový klub a pražírna Vykulená Sova atd. Návštěvníci zažívají festival zcela odlišným, neobvyklým způsobem a putováním za účinkujícími umělci objevují krásy malebného města Písku na břehu řeky Otavy. Letos vystoupí více než 30 českých i zahraničních umělců.

Na 13. ročníku festivalu Cool v plotě vystoupí holandský Jozef Van Wissem, který skládá hudbu k filmům režiséra Jima Jarmusche a současně patří mezi nejznámější světové hráče na loutnu, pozvání přijala Katarzia se svým pozoruhodným slovenským girl-folk rapem, po delší pauze se na festivalu představí skvělý instrumentalista, zpěvák a textař Vladimír Václavek, producent evropského formátu Floex (Dj set) se svým robotem Josefem, na vibrafony ve spojení s elektronickou hudbou zahraje skvělý slovenský producent Stroon, set plný drum'n'bass rytmů představí londýnský producent Marshman, varhany v kostele Nejsvětější Trojice rozezvučí Markéta Schley Reindlová, páteční Balzam stage jako již tradičně organizuje vydavatelství Silver Rocket.

Dojde i na zábavné literární čtení Evy Turnové a vystoupí i další umělci alternativní hudby.

 Velcí i malí návštěvníci se můžou těšit na vizuální art projekci Bionic, inspirovanou přírodními strukturami, které se budou promítat na hradby gotického hradu. Doprovodný program budou doplňovat hudební dílny a workshopy, panel diskuze, které rezonují současnými tématy anebo pro nejmenší návštěvníky Divadlo Víti Marčíka.

Festival Cool v plotě