Jedná se o běžecký závod pro širokou sportovní veřejnost nejen z jižních Čech. Řadí se mezi rovinné crossy a závodníky vede kolem nejznámějšího třeboňského rybníka Svět se směšným totálním převýšením v celkové hodnotě čtrnácti metrů.

Obtížný byl zejména povrch trati, kdy se střídala udusaná hlína, bláto, písek, tráva, dřevěné lávky, kořeny stromů a částečně i asfaltová silnice. Třeboňský běh má, jako jeden z mála závodů mimo stadion, oficiální certifikát o změření trati, ta v optimální stopě měří 11 km a 729 m.

Na startu tohoto běhu se výborně prezentoval i chyšecký veterán Pavel Novotný. Ve startovním poli, které čítalo celkem 156 běžců, se pohyboval výborně. Svým výkonem opět potvrdil svou kvalitu a fyzické předpoklady pro tento typ závodů. V cíli doběhl na celkovém 22. místě v čase 50:15 min., mezi muži byl rovněž na 22. místě a ve své věkové kategorii M 50 doběhl na čtvrtém místě. Pořadí v jeho věkové kategorii na stupních vítězů bylo toto: 1. Vladimír Profant, Týn n. Vlt. 47:45 min., 2. Libor Kalný, Štěpánovice 49:07 min., 3. Petr Buchlovský, Prachatice 49:55 min.

Závod je podporován městem Třeboň i lokálními a celonárodními sponzory. Právem tak patří mezi nejvýznamnější sportovní události končícího léta.