Slovenský ráj. Už za socialismu to bylo místo, kam rádi na dovolenou či jen výlet vyrazili i Češi. Ze svého kouzla dodnes nic neztratil. A to včetně vyhlášené dobrodružné divočiny – Sokolí doliny. Ta leží na území národní přírodní rezervace Kyseľ na území obcí Hrabušice, Letanovce, Smižany a Spišské Tomášovce v okrese Spišská Nová Ves v Košickém kraji. Cesta z Brna sem trvá necelých pět hodin jízdy bez zastávek.

Na trasu se doporučuje vyrazit z Podleska, Letanoviec přes Klášteriště nebo z Čingova, radí místní web Slovenský ráj.

Sokolí dolina nabízí krásný výlet:

Zdroj: Youtube

Kdy do Sokolí doliny vyrazit

Jak uvádí oficiální web Slovenského ráje, Sokolí dolina je přístupná během celého roku. Ale pozor. Hodně záleží na ročním období. Zatímco v létě a za hezkého počasí jde o relativně snadnou šplhací trekovou trasu, v zimě je to tady mnohem náročnější a nebezpečnější.

Orla Perć není pro ty, co trpí závratí
Nejtěžší tatranskou stezku máme jen pár hodin od hranic. Opravdu tam hrozí smrt

„Určitě si vezměte náhradní ponožky a také mačky, jelikož žebříky bývají pokryty ledem a hrozí tak zranění,“ radí správci Národního parku Slovenský ráj. Sokolí dolina není ani nic pro ty, co by trpěli závratí.

Úchvatný Závojový vodopád

Velký lákadlem celé lokality je Závojový vodopád, který je druhým nejvyšším na Slovensku.

„Má pět stupňů s celkovou výškou 75 metrů. Rozkládá se na Sokolím potoce v nadmořské výšce 725 až 800 metrů. Nejvyšším z jednotlivých stupňů je ten spodní, který má dvacet metrů,“ uvádí o vodopádu internetová encyklopedie Wikipedia.

Sokolí dolina nabízí i trochu adrenalinové zážitky.Sokolí dolina nabízí i trochu adrenalinové zážitkyZdroj: Wikimedia Commons, Not2bad , Public Domain

Z historie Sokolí doliny

Jistou zajímavostí pak může být skutečnost, že i Slováci ještě do začátku 20. století nechali takovouto přírodní krásu spíše bez povšimnutí.

„Sokolí dolina byla poprvé prozkoumána v dubnu 1910 dvěma skupinami Alexandra Mervaye. První skupina postupovala směrem od Glacu do rokle a druhá skupina postupovala z doliny Bílého potoka. První zimní přechod roklinou se absolvoval v lednu 1912,“ připomněl web Slovenského ráje.

Facebook Deník Styl je tu pro každého.Facebook Deník Styl je tu pro každéhoZdroj: Deník/Denisa Lottmannová