Winchester Mystery House je velká atrakce, kterou v americkém San José navštěvují desítky tisíc turistů ročně. Letos je to 100 let, co byl objekt zpřístupněn veřejnosti. Web atlasobscura.com připomněl minulost celé stavby postavené ve viktoriánském a gotickém stylu.

Dům s tisíci okny a stovkami dveří

Na konci 19. století jej jako farmu s osmi pokoji koupila žena jménem Sarah Winchesterová. Rozhodla se zde začít nový život. Jelikož rozhodně nebyla bez peněz, postupně dům přeměnila v honosné sídlo.

Zdrojem financí pro ni bylo dědictví po manželovi Williamu Wirtu Winchesterovi, které jí denně umožňovalo utratit i tisíc dolarů. Jen pro představu, průměrná mzda tehdy činila jeden a půl dolaru. Mohla si tak dovolit zaplatit i skutečně kvalitní řemeslníky a jejich umění je zde dodnes znát.

V kostele sv. Mikuláše se údajně objevuje Bílá paní.
Strašidelná vesnice Pluckley? Zjevovat se v ní má víc než deset duchů a přízraků

A v čem spočívá zmiňovaná honosnost? Na svou dobu měl dům ojedinělé rozvody vody, několik výtahů i ústřední vytápění. Počet místností se nakonec zastavil na počtu 160, z čehož je 13 koupelen a 17 kuchyní. Pokoje, do nichž směřuje skoro padesát schodišť, mají na 10 tisíc oken a jsou zde i stovky různých dveří.

Je tu však i jedna velká zvláštnost. Ne všemi dveřmi v domě se dá projít, často je totiž za nimi zeď. „Vstup do jedněch z nich končí pádem z osmi metrů do kuchyňského dřezu,“ uvedl cestovatelský web atlasobscura.com. 

Pokoje domu jsou nyní cílem turistů.Pokoje domu jsou nyní cílem turistů.Zdroj: Shutterstock

„Průvodci tomu říkají pokoj pro tchyni,“ doplnil web cnn.com. „Vstup do dalších dveří končí zřícením z patnácti metrů do křoví,“ uvedl cestovatelský web atlasobscura.com.

Za jednou ze skříní se nachází třicet místností. Drahé vitráže od známé firmy Tiffany byly zase instalovány v místech, kam nedosáhne denní světlo.

Vdovu pronásledovaly přízraky obětí

Důvody těchto zvláštností jsou vysvětlovány řadou historek. Tou nejčastější je, že paní Sarah pronásledovali duchové. Šlo prý o oběti, které padly po výstřelu ze zbraně, jež vyráběl podnik jejího manžela. Záhadnými zákoutími uvnitř se chytrá a energická žena snažila duchy ve svém domově zmást. Kromě toho pro jistotu spala každý den v jiné místnosti.

Existují místa, na která se slabší jedinci neradi vypravují. Zároveň jde o lokality volně přístupné a prý v nich lze pocítit nápor podivných energií.
Jsou děsivá místa s podivnou energií i ve vašem okolí? Ano, blíž, než si myslíte

Za dílo duchů pak Sarah Winchesterová považovala i poničení objektu zemětřesením v roce 1907. „Proto nařídila zabednit nedokončenou přední polovinu domu,“ doplnil web atlasobscura.com.

Sarah v domě žila až do své smrti v roce 1922. Nedlouho poté se stal objekt místem, do kterého může i veřejnost. Možnosti od té doby využilo na 12 milionů lidí. Winchester Mystery House se nachází v San José, asi hodinu jižně od San Francisca.

Zdroj: Youtube

Důkazy o strašidlech chybějí

Protože se historky o paranormálních jevech v domě rychle rozšířily po většině Spojených států, rozhodl se je prozkoumat i expert na nadpřirozené aktivity Joe Nickell.

Všechny mimořádnosti však dokázal racionálně vysvětlit. Například důvod, proč někteří návštěvníci a průvodci tvrdí, že při pobytu v domě ucítili zvláštní pocit chladu a zvuky. Podle všeho za tím stojí jen fakt, že jde o starý dům, kde jsou podobné stavy z fyzikálního hlediska zcela běžné. Alespoň v tomto duchu o tom informuje internetová encyklopedie cs.wikipedia.org.

Původní, notně zašlé vybavení jako jsou operační stoly, přístroje i  pohozené dětské hračky dodávají všemu punc ponurosti a působí opravdu děsivě.
OBRAZEM: V nemocnici plné duchů nejde vydržet moc dlouho

Počátkem 90. let zkoumal objekt a jeho okolí tým vedený parapsychologem a vyšetřovatelem paranormálních jevů Christopherem Chaconem. Získal výpověď zhruba tří stovek lidí. Ani jemu se však nepodařilo smysluplně dokázat, že v domě straší.