Muž (32) z České Lípy střílel z podomácku vyrobené zbraně na policisty píseckého obvodního oddělení. Byl na útěku před nástupem do vězení za drobné majetkové trestné činy.

Tříčlenná hlídka ho minulou středu navečer zadržela u řadových garáží u Lipové aleje na základě příkazu k zatčení.

„Zákrok začal tím, že pachatele vyzval řidič služebního automobilu, aby k vozidlu přišel. Hledaný muž ale dělal, že neslyší, nebo výzvě nerozumí. Na to reagoval další člen hlídky výstupem z vozu a nastala honička,“ řekl krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Začal střílet

Pronásledovaný muž utíkal směrem na železniční násep se dvěma policisty v patách. Třetí opakoval výzvy k zastavení. Pachatel se náhle otočil a na policistu, který byl nejblíže, vytáhl pistoli a zamířil mu na břicho.

Na výzvy k odhození zbraně nereagoval a následně, když se policista přiblížil asi na tři metry, vystřelil. Ze zbraně vyšlehl záblesk, ale policista zjistil, že ho nic nezasáhlo. Mezitím pachatel využil situace a seběhl na silnici vedoucí ke garážím.

„Tam ho začal pronásledovat se zbraní v ruce policista, který měl na starosti vozidlo. Situace se opakovala. Prchající muž na něho vypálil opět asi ze čtyř metrů a opět vyšlehl oheň, ale policista zůstal nezraněn,“ uvedl dále mluvčí Matzner.

Poslední z hlídky v tom okamžiku skokem strhl střelce k zemi. Jak Matzner řekl, jen zázrakem akce neskončila těžkým zraněním nebo dokonce smrtí.
„Největším zázrakem je, že je naživu pachatel. Policisté měli plné právo použít v souladu se zákonem svoje zbraně, ale vyhodnotili situaci s překvapivým přehledem. Zřejmě po prvním výstřelu nabyli přesvědčení, že z mužovy zbraně jim nebezpečí nehrozí, a proto sami nevystřelili. I když sami nemohli mít jistotu, že je muž nezabije, zachránili mu tak život,“ dodal Matzner.

První z policistů, který se díval do hlavně zbraně uvedl, že se všechno odehrálo ve zlomcích sekundy. „Věřil jsem, že mě v tom kolegové nenechají,“ řekl. Druhý na kterého odsouzený zloděj mířil, přiznal, že chvíli zvažoval, zda zabít člověka. „Proběhl mi život před očima, pak jsem viděl záblesk a hned kolegu, jak drží střelce na zemi,“ řekl policista.

Chladné hlavy

„Postup členů hlídky byl podle mého správný, vyhodnotili situaci i při velké časové tísni s chladnými hlavami,“ zhodnotil akci vedoucí Obvodního oddělení Policie ČR v Písku Jaroslav Svoboda.

Proč policie vlastně celý týden případ tajila, vysvětlil opět krajský mluvčí. „Podomácku vyrobená zbraň putovala na odbornou expertizu, která potvrdila její závadu v tom, že dvouhlavňová zbraň sice v obou případech vystřelila, ale střely neopustily hlavně. Šlo vlastně o upřesnění kvalifikace trestného činu. Vzhledem k tomu, že zbraň byla opravdu funkční a nejednalo se o žádnou kapslíkovku, bude dopadený pravděpodobně stíhán pro dvojnásobný pokus vraždy,“ řekl Jiří Matzner.