Počet řidičů, kteří způsobili nehodu pod vlivem alkoholu, nebo bylo jeho požití u nich prokázáno při silniční kontrole, narostl.

V roce 2006 byl alkohol v dechu či krvi řidičů prokázán v sedmapadesáti případech, loni, v šedesáti osmi.

„V počtu opilých řidičů je Písecko zhruba uprostřed mezi dalšími okresy Jihočeského kraje, ale počet těch, kteří usednou za volant s alkoholem v krvi, bude jednoznačně mnohem vyšší. Statistika uvádí jen ty, kteří způsobí dopravní nehodu, nebo havarují a pak ty, které odhalí policie při namátkových kontrolách. Ty ale nemohou být všude a rovněž u některých havárií si můžeme přítomnost alkoholu jen domýšlet. To když havarující od vozidla uteče a policie ho dopadne třeba až druhý den, nebo se řidiči mezi sebou dohodnou a kolizi nenahlásí,“ řekla okresní policejní mluvčí Hana Moltašová.

„Co se týká represe, mohou být postihy předmětem diskuse. Osobně si myslím, že postihy za pití alkoholu při řízení vozidla jsou dostačující. Pokuta padesát tisíc korun, zákazy řízení na řadu měsíců a další, se mohou zdát v dnešní době dost tvrdé. Přesto jsou lidé, kteří jedou autem opilí klidně opakovaně,“ řekl zástupce vedoucího Dopravního inspektorátu v Písku David Hrach.

Jak ale dodal, vnímání příčiny nárůstu provinilců se těžko hledá. Dá se hovořit o určité mentalitě lidí a jejich aroganci k dodržování zákonů jako takových.

„Část společnosti zřejmě nevidí tento druh porušování zákonů jako problém. Ovšem do té doby, než se stane obětí opilého řidiče někdo z jejich okolí, nebo jejich majetek. Do té doby je už zřejmě ani moc nevzrušují drastické fotografie v novinách nebo filmové záběry v televizi,“ uvedl dále David Hrach.

Existují studie, které dokazují, jak málo je v podvědomí některých řidičů zakódováno, že po sebemenším požití alkoholu do vozu sednout nesmí za žádnou cenu.

Naopak to může být někdy vnímáno jako určtý druh odvahy či dokonce hrdinství.

„Za volantem auta sedím prakticky denně včetně svátků a nedělí. Nikdy jsem se proto alkoholu ani nedotkl a výjimku udělám jen o dovolené. Jsem i proti takovým návrhům, jako třeba povolit nějakou minimální hladinu alkoholu. Dovedu si představit co by to spustilo, a jako řidič z povolání dobře vím, jaké nebezpečí pití řidičů představuje. Co mě ale začíná znepokojovat v poslední době, jsou drogy,“ řekl Oldřich Štajer z Písku, který se ježděním živí.

„Tato obava je sice opodstatněná, ale i na to už jsme připraveni,“ dodal zástupce šéfa dopravního inspektorátu.

Policisté jsou totiž vybaveni přístroji s názvem Drugwipe 5. Jak číslovka v názvu prozrazuje, tento přístroj po jednoduchém stěru potu z čela řidiče, nebo rozborem jeho slin, identifikuje okamžitě užití pěti druhů drog.