Okna jsou v zimě nejchladnějšími místy v bytě nebo v domě. Teplý vzduch a vysoká vnitřní vlhkost se střetává se studeným venkovním povrchem okna, což způsobuje kondenzaci na vnitřní straně skla. Vysoká venkovní vlhkost, zvlášť po ránu, nebo déšť mohou způsobit zamlžení oken zvenčí. Tato vlhkost může nakonec vést k tvorbě námrazy na okně zvenku nebo plísní uvnitř bytu. Čím vyšší je teplota vzduchu v místnosti, tím více vzniká vlhkost.

Jak na rosení oken? Babičky o tom věděly své:

Zdroj: Youtube

Významným zdrojem vlhkosti je i člověk samotný, který za den vypotí asi jeden litr vody, což jsou v případě čtyřčlenné rodiny čtyři litry. Jak tedy vyřešit rosení oken?

Základ: správné větrání

Je důležité, abyste i v zimě pravidelně větrali. To ale mnoho lidí nedodržuje. Ovšem větrat musíte správně a účelně, což dobře věděly už naše babičky. Větrejte nárazově tak, že okna otevřete naplno na pět až deset minut. Tak dojde k rychlé výměně vzduchu a zdi ani rám okna nestihnou z vnitřní strany prochladnout.

Chcete mít čistý a uklizený domov? Kalendář vám pomůže
Chcete mít doma uklizeno? Co byste měli dělat každý týden a co stačí 1x ročně
  • Důležité je vyvětrat ráno a večer těsně předtím, než půjdeme spát.
  • Rozhodně nepoužívejte mikroventilaci ani výklopné větrání. Výměna vzduchu tak probíhá velmi pomalu, zato se rychle ochlazuje okno i okolní zdi. To vede nejen k dalšímu srážení vlhkosti, ale také k větším účtům za energie.
  • Udržujte optimální teplotu v bytě, která je kolem 22 stupňů Celsia.

Zapínejte ventilátor

Abyste omezili vlhkost v bytě, využívejte ventilátory v koupelně a kuchyni. „Pokud vaříte, používejte pokličky a mějte zapnutou digestoř. V koupelnách zase používejte ventilátor, nebo větrejte, když ne během, tak rozhodně po koupeli či vysprchování,“ radí iReceptář.

Omezte také dlouhé sprchování horkou vodou.


Nahrává se anketa ...

Sušení prádla

Snažte se minimalizovat sušení vypraného prádla v bytě. Sušení mokrého oblečení totiž výrazně zvyšuje vlhkost uvnitř bytu. Pokud máte možnost, snažte se dávat mokré prádlo do sušárny, na balkon, terasu, zahradu nebo do chodby.

Úklid

Úklid je jedním z nejdůležitějších prvků prevence kondenzace. „Vlhkost se může snáze zachytit tam, kde je špína. Rutinní čištění oken pomocí běžného čističe proto může dělat zázraky. Nejen, že tak zabráníte kondenzaci, ale okna vašeho domu budou vždy vypadat co nejlépe,“ uvádí odborník na okna Complete Window Care.

Rosení oken není jen neškodný estetický problém.Rosení oken není jen neškodný estetický problémZdroj: Shutterstock

Někdy způsobují rosení oken také špatně zvolené rolety a žaluzie. „Zvýšení rosení mohou mít na svědomí i samotné dekorativní doplňky okna, jako jsou dlouhé záclony či závěsy. Proto je každé ráno roztáhněte, abyste zbytečně nezamezovali proudění vzduchu v prostoru a přístupu teplého vzduchu na okenní sklo,“ doporučuje iReceptář.

Izolace

Problém s vlhkostí může být způsoben také netěsnostmi oken. Zkontrolujte, zda jsou okna řádně utěsněná a izolovaná. Použijte izolační pásky nebo izolační fólie na okna, abyste eliminovali průvan a zabránili nadměrnému ochlazování oken.

Sušení prádla v sušičce vyžaduje znalost určitých pravidel
Taháte ze sušičky vlhké, zmačkané a zatuchlé prádlo? Odnaučte se zbytečné chyby

Pokud problémy přetrvávají, vyplatí se investovat do kvalitního odvlhčovače. Umístěte ho blízko oken, kde je kondenzace nejčastější.

„Odvlhčovače pomáhají zbavit vzduch přebytečné vlhkosti, která se přeměňuje na kondenzaci na oknech. V závislosti na typu odvlhčovače, který jste si koupili, jej můžete zapnout, když zaznamenáte orosené okno, nebo se zapne automaticky, když vlhkost v domácnosti dosáhne určitého bodu,“ vysvětluje web zaměřený na bydlení Eco Choice.

Tip proti mlžení oken:

Zdroj: Youtube

Redukovat vzdušnou vlhkost vám pomohou také lapače vlhkosti, které mají mnoho podob. Tablety nebo granule umístěné nad miskou absorbují vzdušnou vlhkost, která je pomalu rozpouští a miska tekutinu zachytává.

Jak opravit zamlžená okna

Pokud se vaše okna stále zamlžují, přestože se snažíte snížit vlhkost v interiéru, můžete mít problém s ventilací nebo stará jednotabulová okna.

Orosené okno:

„Tato okna jsou známá tím, že se zamlžují, když je venku zima. Pokud máte dvojitá okna a mezi skly se objeví kapičky vody, je pravděpodobně rozbité těsnění okna a dovnitř se dostala vlhkost. Jediným způsobem, jak tento problém vyřešit, je výměna skla v okně nebo někdy i celého okna,“ radí servisní společnost Glass Doctor.

Proč se rosí plastová okna?

Pokud máte plastová okna a pozorujete kapky vody uvnitř v prostoru mezi skly, měli byste okna reklamovat. Rosení vnitřního prostoru izolačního dvojskla nebo trojskla moderních oken je totiž velký problém. Tento prostor je vyplněn speciálními plyny, nejčastěji argonem.

„Když necháte postel přes den neustlanou, může se vlhkost z prostěradel a z matrace vypařit, takže roztoči dehydratují a nakonec zemřou,“ myslí si někteří vědci
Stelete si ráno postel? Jste výkonní. Ale podle některých vědců si ničíte zdraví

„Distanční rámeček hermeticky uzavírá prostor mezi skly, aby vzácné plyny neunikaly a naopak, aby se vodní páry nedostaly dovnitř,“ vysvětlují výrobci oken. Takže pokud zpozorujete rosu v prostoru mezi skly, je okno vadné a je třeba ho vyměnit.

Triky našich babiček

  • Každé ráno otevřete na deset minut okno, i když venku třeba mrzne. Vydýchaný vzduch se vymění za čerstvý. Větrání je totiž v boji s rosením oken tím nejlepším pomocníkem.
  • Když vidíte, že máte okna orosená, hned je otřete a vodu vysušte. Použít můžete utěrku z mikrovlákna, která na skle nedělá šmouhy, nebo papírovou utěrku. Nezapomínejte přitom utírat i okenní rámy a všechna místa, kde se kapky vody vyskytnou.
  • Květiny nemusí být všechny umístěny na parapetu vašich oken. Vlhkost ze zálivky se z nich odpařuje přímo na okna, kde se sráží. Zkuste alespoň ty, které nemají tak vysoké nároky na denní světlo, rozmístit po celém bytě nebo domě.
  • Zkuste jako levné řešení využít absorbční vlastnosti soli. Na parapet umístěte misku s kuchyňskou solí, která dokáže vlhkost pohlcovat.
  • Naneste na okenní sklo trochu saponátu na nádobí a důkladně rozetřete a vyleštěte hadříkem. I tato metoda s orosenými okny pomáhá. Stejně tak, když je umyjete octem a vodou.
  • Zamlžení zmírní, pokud na mytí okna použijete zubní pastu nebo holící pěnu. „Oba čistící prostředky vám pomohou nejen k lesklé okenní tabulce, ale také mírně brání srážení díky mikrofilmu, který na skle zanechají. Nedochází poté k zamlžení, ale stejně se voda na chladném skle vysráží. Je však přes okna sále dobře vidět,“ uvádí iReceptář.