Bydlení na webu denik.cz/magazin je podle ohlasů čtenářů Deníku praktická rubrika plná zajímavých a užitečných nápadů. Mezi nejčtenější články patří zajímavé tipy, jak si snadno, rychle a levně vylepšit a zpříjemnit bydlení. Inspirace není nikdy dost a možná vás některý z nápadů šikovných kutilů zaujme natolik, že příští rok zkusíte také něco sami vyrobit.

Postavila novou linku

Lucie Tichá si myslela, že vymění horní skříňky své kuchyňské linky a spodní natře oblíbenou šedozelenou barvou. Nakonec ale zjistila, že tak jednoduché to nebude a že linku bude muset zrekonstruovat kompletně. Pustila se do toho a ušetřila 80 tisíc.

Jak se kuchyňská linka paličaté ženě povedla, jsme psali v tomto článku:

Finální podoba nové kuchyně
Paličatá žena postavila novou kuchyňskou linku. Povedlo se, ušetřila 80 tisíc

„Původní rozpočet jsem měla 15 tisíc. Pak se tam ale přidávala skříňka a myslím si, že i s novým osvětlením jsem se dostala asi na 30 tisíc. To je pořád dobré, protože jsem si zkoušela linku sestavit v plánovači a při všech nových dílech mi vycházela kalkulace za zcela novou linku kolem 115 tisíc. A manžel nakonec taky uznal, že jsem moc šikovná a zeptal se mě, jestli by mohl mít od mých projektů aspoň na chvíli klid,“ říká Lucie Tichá.

Impozantní plot

Věděl, do čeho jde. Pozemek, který si vyhlédl, se totiž nachází v oblasti čedičového původu. Zkrátka, kam kopnete, tam narazíte na kámen. Ze slabé stránky ale Stanislav Rožec udělal přednost a kamenivo využil na stavbu impozantního plotu.

Jak pozemek plný kamení dokonale využil, jsme psali v tomto článku:

Sloupky vjezdové brány.
Pozemek plný kamení využil šikula dokonale. Jeho plot teď nejde přehlédnout

„Musíte počítat s tím, že budete od bláta, budete mít rozbité a sedřené všechny prsty. Kameny jsou těžké, a když o sebe cinkají, tak vás to holt několikrát denně přiskřípne. Bez rukavic a pevných nervů ani ránu,“ usmívá se Stanislav Rožec a dodává: „Jedinou mechanizací bylo stavební kolečko, jinak jsme všechno dělali rukama.“

Zahradní domek

Když máte šikovnou dceru a dobrého kamaráda, kteří rádi pomohou, a k tomu trochu štěstí, je stavění jedna báseň. Své o tom ví Karel Pytela z jihomoravské Bukovinky. Na místě zrušeného kurníku postavil z PUR panelů zahradní domek s půdou. Stavba vyšla na pouhých 15 tisíc korun.

Jak stavba zahradního domku probíhala, jsme psali v tomto článku:

Karel Pytela z jihomoravské Bukovinky vybudoval zahradní domek z PUR panelů.
Zahradní domek muž z Moravy postavil za dva měsíce a za 15 tisíc korun

„Nejdříve jsem trošičku srovnal terén a zabetonoval obrubníky, do kterých jsem vylil základovou desku o rozměrech 5 x 3 metry, aby z toho vznikl pěkný monolit. Do základu padly dva kubíky písku a pro zpevnění jsem samozřejmě dal kari sítě. Do toho jsem zakomponoval stojny, které jsou z železného účka. Toho je tam dohromady asi 42 metrů,“ popsal postup Karel Pytela.

Kuchyň za pakatel

Za málo peněz hodně muziky. Tímto heslem se řídila Markéta Zugarová z Poličky při renovaci staré kuchyně doslova za babku. A vše dokonce jako dárek k narozeninám pro svou maminku. S pomocí tapety udělala rychleji než za víkend ze staré kuchyně novou.

Jak šikovná učitelka na mateřské dovolené vykouzlila ze staré tmavé kuchyně místo, kde se příprava pokrmů stala potěšením, jsme psali v tomto článku:

Kuchyň po renovaci
Dcera připravila mamince překvapení. Kuchyň jako nová ji vyšla na pakatel

„Pokud máte doma někdo starou nebo už nudnou a okoukanou kuchyň, určitě se renovace pomocí tapety nebojte, nabádá Markéta Zugarová. „Šlo to krásně a kuchyň to změnilo takřka k nepoznání. Chtělo to jen trošku zručnosti a šikovnosti. Každá návštěva se hned zeptala, kdy si maminka pořídila novou kuchyň. Ještě to chce vyměnit pracovní desku a než budou peníze na zcela novou linku, tak bude tato jistě dělat radost,“ dodává.

Luxusní pergola

Zub času na staré pergole, po níž se plazilo víno, udělal své. Smrkové dřevo začalo hnít, i když bylo chráněno lazurou. A tak ji Karel Pytela z jihomoravské Bukovinky zboural a postavil zcela novou. Na obklad pergoly použil čtyři druhy dřeva. A vyplatilo se, výsledná pergola působí luxusně.

Jak vzniklo zastřešené sezení, kde je možné se schovat před nepřízní počasí, jsme psali v tomto článku:

Pergola Karla Pytely působí po obložení luxusně
Kutil si postavil super pergolu a obložil ji čtyřmi druhy dřeva. Jen za 17 tisíc

„Když jsem počítal, kolik jsem na tom strávil času, tak v případě výstavby firmou by se cena mohla pohybovat asi okolo 120 tisíc korun. Trámy a střecha mě vyšly na zhruba 17 tisíc. Trubky, cement, písek a dlažbu jsem už měl. Dokoupit jsem tedy musel jen obrubníky, závitové tyče a lazuru,“ vyčíslil náklady Karel Pytela. 

Manželé na hodinu

A na závěr jeden text. Tentokrát už o těch, kteří naopak pomáhají těm, co už tak zruční nejsou. Tedy o hodinových manželích. S jakými zákeřnostmi i kuriozitami se setkávají? Kolik nabídek k intimnostem dostávají? A vodí si s sebou psa?

To vše prozradili v textu s názvem Zážitky hodinových manželů: Krásné ženy, rozvrzané postele a překvapení v botách:

Hodinový manžel je často přetížený množstvím zakázek, ale poradí vám s úsměvem.
Zážitky hodinových manželů: Krásné ženy, rozvrzané postele a překvapení v botách

„Volala mi večer zákaznice, že potřebuje provést nějaké práce. Nejlépe hned, protože odjíždí. Chtěla na tuto večerní hodinu celkem divné věci. Složit lampu, přibít obraz, opravit gauč…“ vypráví s úsměvem hodinový manžel Petr z Ostravy, který i vzhledem k této historce nechtěl uvést své pravé jméno.

„Mezitím se žena vytratila do koupelny. Když pak přišla, byla nervózní a stále přemýšlela, co by si ještě nechala opravit. Pak mi řekla, že jí vrže postel. Snažila se to předvést, ale postel ne a ne vrznout. Nakonec do ní skočila, lehla si na záda… No, zkrátím to. Touto platbou se složenky nezaplatí, a k tomu všemu paní neměla u sebe hotovost. Slíbila, že za opravy zaplatí druhý den převodem. Slovo dodržela a už se nikdy neozvala,“ popisuje Petr.


Nahrává se anketa ...