Nedaleko Kodaně to vypadá jako v utopické kosmo vesnici:

Zdroj: Youtube

Dánové mají k přírodě blízko a život v přeplněných aglomeracích mnozí nemají příliš v oblibě. Proto velmi rádi vyrazí někam jinam, třeba na chatu. Zejména obyvatelé Kodaně tak tráví čas v unikátní zástavbě Garden City.

Koncept bydlení v přírodě a v silné sociální interakci navrhl zahradní architekt Erik Mygind v roce 1964. „Záměrem tohoto jedinečného uspořádání, jako je Garden City, bylo napodobit tradiční vzory dánských vesnic z 18. století, kde lidé využívali střed obce jako hlavní bod pro setkávání se se sousedy,“ uvedl k zajímavému počinu přední britský zpravodajský web Daily Mail.

Takto to v Garden City vypadá z ptačí perspektivy:

Celkem zde bylo vytvořeno 12 kruhů, každý s až 24 domy. Domy stojí na pozemku o rozloze asi 400 metrů čtverečních. Jak doplnil specializovaný web Floor Nature, uprostřed každého kruhu to častokrát opravdu žije.

„Společně se zde pracuje, pořádají večírky a různé hudební akce,“ uvedl web Floor Nature.


Nahrává se anketa ...

Pravdou však je, že nejde o trvalé bydlení, domy si lze podle místní vyhlášky pouze pronajmout. „Lidé zde mohou zůstat pouze od 1. dubna do 1. října a o víkendech pak po celý rok,“ uvedl web Awesome Inventions.

Ani rozloha domů není nijak veliká, většinou zabírá plochu kolem 50 metrů čtverečních a jde tak spíše jen o zahradní domky. Jsou ale napojeny na kanalizaci a je v nich tekoucí voda.