Bydlení na malém městě má v očích Jiřího Weinzettla, který v Trhových Svinech vyrůstal, pro rodinu s dětmi spoustu výhod. „Vedle travnatého plácku na Kozinově náměstí jsme skryti před ruchem okolní dopravy, přitom nás jen pár kroků dělí od centra s obchody, službami a úřady, od škol, kina, divadla i nádraží,“ popisuje skvělou polohu ulice, kde se svou rodinou žije.

Nový domov vznikl rekonstrukcí a propojením dvou sousedících domků. Když je Weinzettlovi před osmi lety kupovali, jeden už byl v havarijním stavu. Druhý sice prošel před zhruba dvaceti lety výraznou stavební úpravou, nevhodné novodobé prvky, především velký vikýř s balkonem a plastová okna, však původnímu objektu spíš ublížily.

Ateliér Bárka se zaměřuje převážně na menší měřítka architektury, kromě interiérového designu se věnují například rekonstrukcím rodinných domů či návrhům zahrad
Oáza pro vytíženou ženu: Ze starého bytu vznikl domov plný slunce

Náročná rekonstrukce si tedy vyžádala čas. Než se vylouplo bydlení v dnešní podobě, uběhlo sedm let. Kdyby si Jiří a Barbora opatřili pozemek někde na okraji města, postavili by nový dům jistě mnohem rychleji. Náročnější cestu však zvolili vědomě.

„Rekonstruovaný dům vnímáme jako alternativu k vilám v předměstí, ke stavebním záměrům, které leckdy neúměrně odkrajují z naší krajiny,“ vysvětlují. Na výrazně menší ploše se jim opravdu podařilo umístit všechno, co potřebují k pohodlnému bydlení. K dispozici mají tři sta metrů čtverečních. Nechybí dostatečně velký obytný prostor s navazující venkovní terasou, dvě garážová stání, velká dílna se zdviží i zahrádka s ovocnými stromy.

Pozůstatky necitlivých úprav

Na začátku rekonstrukce museli původní objekty zbavit nánosů letitých necitlivých úprav, zmizel proto například vikýř s balkonem. Za přizdívkami objevili drobné historické fragmenty a původní kamenné zdivo.

„Základní tvar, měřítko a materialitu původních hmot jsme respektovali,“ zdůrazňuje Jiří. Vnitřní členění přizpůsobili snaze objekt zpřístupnit ze dvou protějších ulic – pro pěší od náměstí a pro přijíždějící ze strany protilehlé. První zrekonstruovaný dům proto nabízí dvě garážová stání s průjezdem do dvora, součástí objektu se stala také prostorná dílna se zdviží.

Soběstačný dům je parádní vizí do budoucna
Unikát v lesích u Krumlova. S tímto domem se můžete cenám energií smát

Ve druhém objektu, který je vyhrazen potřebám rodiny, je vstupní část s knihovnou a tolik potřebnými šatními skříněmi propojena schodištěm s prvním patrem. Vstup na dvorek s vnitřní zahradou odděluje od haly skleněná stěna, za kterou je ještě kamenná fasáda domu. Díky ní proniká do interiéru dostatek světla.

Zatímco v přízemí se nacházejí společenské místnosti, zábavě a soukromí především dětí patří podkroví. K dispozici tam kromě svých pokojíků mají také hernu, rodiče zase pracovnu. Velké okno ve štítové dvorní fasádě nabízí jedinečný výhled na kostelní věž.

Oblíbená útulna u okna 

Rodina společně tráví nejvíc času v přízemí, kde je velká místnost s pohodlným posezením, kuchyně a jídelna. Zázemí tu našli rodiče, jejichž ložnice je propojena s koupelnou. Oblíbeným prvkem malých i větších obyvatel domu je oblý dřevěný tunel s matrací, chcete-li útulna u okna. Báječně se v ní lenoší a taky máte přehled, kdo vás přichází navštívit.

V domě je takových atypických průhledů do přiléhajícího dvorku a zahrady více. „Obohacují celkové vnímání prostoru,“ říkají Weinzettlovi a nelze než s nimi souhlasit.

Ondřej Hatlapatka, finanční poradce společnosti Partners
Zájemci o byt mají nové priority. Už nechtějí to, co dříve

Minimalistické pojetí nově proražených otvorů, velkých bezrámových oken, však záměrně ponechávali v kontrastu s původními, tradičně dělenými okny. Interiér s klenutými stropy připomíná původní jihočeské statky. Pocit vlídnosti a čistoty vyvolává netradiční obložení klenby smrkovými palubkami.

Příjemně působí místy obnažené a jen na bílo natřené kamenné zdivo, které doplňuje hladký povrch dřevěného obložení na nových stěnách. V interiéru dominují světlé barvy a převládá smrková dýha. Vestavěný atypický nábytek Weinzettelovi doplnili běžně dostupným vybavením, jakým jsou třeba židle z bystřického TONu.

Atelier 111 architekti
Jiří Weinzettl založil Atelier 111 architekti v roce 2007. Tým se postupně profiloval, mezi hlavní tvůrce dnes patří Barbora Ditzová, Veronika Indrová, Barbora a Jiří Weinzettlovi. V posledních letech se zaměřuje především na tvorbu bytových a občanských staveb včetně návrhu interiérů a na úpravy veřejných prostranství měst.

„Fungujeme v Praze a v jižních Čechách. Naši architekturu nejlépe charakterizuje kontextuální přístup, koncepční myšlení a střídmost,“ říká Jiří Weinzettl.

Mezi projekty, které si získaly zaslouženou pozornost veřejnosti i odborníků, v tomto případě Národní cenu za architekturu roku 2019, patří moderní venkovský dům v jihočeských Litvínovicích. V soutěži Interiér roku ve stejném roce bodoval zase dům s vlašským krovem z pražských Jinonic.

Autor: (ml)