„O renovaci balkonu jsem uvažoval už od pořízení bytu, který patří mé dceři. Její soused si vytvořil něco podobného, ale jeho styl a finální úprava se nám moc nelíbily,“ říká Petr Svítil z Újezdce u Luhačovic. Úpravu balkonu proto pojal po svém. 

Podívejte se na pár tipů, jak můžete vylepšit svůj balkon:

Zdroj: Youtube

Základem byly latě z výprodeje

Petra Svítila napadlo při renovaci balkonu využít různé odpadové dřevo, jako jsou palety nebo zbytky střešních latí, ale nakonec část materiálu koupil ve výprodeji. Byly to hoblované latě s různými kazy.

Stavba domácí sauny podle Tomáše Oremby
Sauna pro přítelkyni? Kutil ji postavil svépomocí a dokonce velmi levně

„S dřevem pracuji rád, protože je to materiál, s nímž lze dosáhnout velmi pěkného výsledku a lze jej lehce zpracovat. Pro mě je domácí kutilství relaxem a moje manželka mě v tom podporuje. Výsledky se jí většinou libí a má dokonce sem tam taky dobré nápady,“ říká o svém hobby Petr Svítil, jehož živí práce s kovem.

Inspirací byl dřevěný plot

„Můžu říct, že jsem se inspiroval. Viděl jsem totiž něco podobného, ale ne takto vyrobené. A největší inspirací, věřte nevěřte, byl můj dřevěný plot, když jsem si ho představil o otočený o 90 stupňů,“ směje se programátor CNC strojů.

Celkové náklady na výrobu fóliovníku byly 389 korun.
Parádní fóliovník si vyrobila na zahradě sama. Stačily jí na to čtyři stovky

Když už má člověk ideu, není samotná výroba problémem. Petru Svítilovi celá rekonstrukce balkonu zabrala pouze dvě soboty. „Vyráběl jsem vše ve svojí dílničce, kterou si buduji už hodně let, mám tam základní vybavení pro práci se dřevem, jako jsou hoblovka, stolní pila a vlastně všechno, co je potřeba,“ říká.


Nahrává se anketa ...

Stěna balkonu musí udržet těžké květináče

Stěna byla podle Petra Svítila jednoduchá. Obtížnější bylo pouze vymyslet, jak ji připevnit, protože musí udržet těžké květináče. Nakonec problém vyřešil přichycením k původní kovové konstrukci samořeznými šrouby. Lavičky jsou vyrobené z palet a ohoblované.

„Otázka byla, jakou povrchovou úpravu zvolit, aby vydržela venkovní počasí. Tam jsem zvolil velmi kvalitní barvu, se kterou mám již hodně zkušeností v ořechovém odstínu,“ popisuje výrobu balkonového zařízení Petr Svítil.

„Jelikož jsem strojař, tak největším problémem je, že jsem zvyklý spasovat rozměry maximální do desetin milimetru, ale u dřeva musíte počítat s celými milimetry. Při výrobě jsem pořád něco dobrušoval a dořezával, protože jsem to udělal moc přesně,“ směje se.

Balkon před a po renovaci.Balkon před a po renovaci.Zdroj: se svolením Petra Svítila

Dcera je z balkonu nadšená

V každém projektu se najdou věci, které by kutil po pár dnech či měsících užívání udělal jinak. Petr Svítil říká, že by asi nic neudělal jinak, že i dcera je z renovace balkonu nadšená a výsledek se docela líbí i jemu.

Kuchyň po renovaci
Dcera připravila mamince překvapení. Kuchyň jako nová ji vyšla na pakatel

„Líbí se mi také celkové náklady, vše se krásně vešlo do zhruba tři a půl tisíce korun, přičemž nejdražší byla barva. Teď už se těším na další projekty. Nápadů mám hodně a asi se nejprve vrhnu na terasové dřevěné truhlíky z palet,“ uvažuje Petr Svítil nahlas.