VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LIBUŠE KOLÁŘOVÁ

Libuše Kolářová / Písecký deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Děti i dospělí běželi mezi mosty

Písek – V sobotu 15. 9. odpoledne patřily Kamenný a Nový most přes řeku Otavu běžcům různých věkových kategorií. Spolek Přátelé Kamenného mostu společně s Tuesday Clubem Praha zde pořádaly již 6. ročník Běhu mezi mosty.

Výstava na parkánech píseckého hradu

Písek – Prácheňské muzeum pozvalo ve středu 12. září v podvečer zájemceo výtvarné umění na parkány hradu. Uskutečnila se zde jediná podzimní Výstava jednoho dne. Pod názvem Sluší nám to spolu zde keramická a patchworková díla představila Marcela Brejchová, členka Prácheňské umělecké besedy a Bohemia patchwork klubu.

Otevřené písecké památky přilákaly stovky lidí

Písek – Celkově šestnáct památkových objektů bylo ve městě otevřených ke Dnům evropského dědictví. Úplně poprvé byla zpřístupněna věž historické radnice.

Pro veřejnost se otevřelo šestnáct památek

Písek – Ke Dnům evropského dědictví se už tradičně připojil Písek a v neděli 9. září si veřejnost mohla prohlédnout šestnáct památek.

Za tajemstvím píseckých věží

Písek – Čtvrtý ročník historicko dobrodružné hry Písecké věže o zajímavé ceny pro dvojice i skupiny se uskutečnil v neděli 9. září.

Jak jsme žili v Československu - písecký závodní klub

Písecký deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden v tištěném vydáni vašeho regionálního deníku zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z Písecka z let 1918 až 1992. Díváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlížíme do kronik různých spolků, sportovních klubů, zájmových sdružení a dalších. V dalším díle, který vyjde v pátek 10. srpna, nahlédneme prostřednictvím fotografií do historie Závodního klubu Jitex.

Jak jsme žili v Československu: Písecká plovárna

Písecký deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden v tištěném vydáni vašeho regionálního deníku zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z Jindřichohradecka z let 1918 až 1992. Díváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlížíme do kronik různých spolků, sportovních klubů, zájmových sdružení a dalších.

Malíř a fotograf vystavují společně v muzeu v Písku

Písek – Ani velmi horké počasí neodradilo návštěvníky od účasti na úterní vernisáži společné výstavy malíře Františka Trávníčka a fotografa Václava Turka, která se pod názvem Emoce koná do 30. září v chodbě muzejní knihovny.

Městské služby začaly kropit ulice vodou z řeky Otavy

Písek – Procházet rozpálenými ulicemi není v těchto tropických dnech jednoduché. „Abychom obyvatelům a návštěvníků města usnadnili pobyt, zavedli jsme kropení ulic. To sice úmorné vedro neodstraní, ale alespoň se po určitou dobu lépe dýchá. Městské služby Písek ke kropení využívají vodu v řece Otavě, kde je průtok dostačující,“ informoval místostarosta Jiří Hořánek.

Korzety bývaly nebezpečné pro zdraví i životy žen.

Písek – Když vejdete do měšťanského domu v Jungmannově ulici, jehož průčelí zdobí socha sv. Jana, octnete se v době před více než sto lety, kdy ženy ještě byly dámami a muži byli džentlmeny.

Výtvarníka inspirují daleké země

Písek – Malíř, restaurátor a cestovatel, tak lze stručně charakterizovat Vladimíra Vlasáka z Písku Hradiště. Výstavu jeho obrazů si zájemci mohou prohlédnout v Malé galerii Sladovny do 26. srpna. na Na vernisáži v uplynulém týdnu zahráli na handpan Václav Braun a Marek Ředina

Cyklistům chybí parkování

Písek - Město Písek rozmístilo prozatímní kolostavy. Komplexní řešení se chystá.

Písek se vrátil do minulosti

Písek – Letní slavnost, kterou v sobotu 21. července uspořádal spolek Přátelé Kamenného mostu, poctil svojí přítomností první československý prezident T. G. Masaryk s chotí. Uvítání byli tradičním způsobem chlebema solí. 

Poškozený památník v Portyči

Písek – Památník, který připomíná občany Písecka, kteří zahynuli v protifašistickém odboji, byl opakovaně poškozený.

Nový školní rok začne ve všech školách včas

Písek – Čilý stavební ruch panuje už od posledního červnového týdne v areálu, kde sídlí dvě školy – ZŠ Svobodná a ZŠ Tomáše Šobra.

Elektřinu by si mezi sebou mohly prodávat i domácnosti

Jedním z výsledků projektu bude také snižování emisí skleníkových plynů.

Sídliště Jih bude příjemným místem k životu

Písek - Začala 3. etapa rekonstrukce druhého největšího píseckého sídliště.

Nová detektivka Ladislava Berana

Písek – Brněnské nakladatelství MOBA již připravilo k vydání novou knihu píseckého spisovatele a emeritního kriminalisty Ladislava Berana s názvem Spala jsem s vrahem, pane štábní.

Letní slavnost bude ve stylu První republiky

Písek – Kultura v Písku se na dovolenou rozhodně nechystá. Centrum kultury, Sladovna, Prácheňské muzeum, knihovna a různé spolky připravily na prázdniny bohatou kulturní nabídku pro všechny věkové kategorie.

Jarní tah žab a čolků již bude bezpečný

Písek – Ochranná opatření pomohla výrazně zvýšit počet obojživelníků.

Nové možnosti pro cyklisty v Písku

Písek – Město, zvláště jeho centrum a údolí řeky Otavy, s minimálním převýšením má velmi dobré předpoklady pro rozvoj cyklistiky. Počet cyklistů neustále rostea zvyšuje se také počet účastníků cyklovýletů, kteří míří do Písku po značených cyklotrasách a cyklostezkách.

Kamery pohlídají stavbu lávky

Písek - Terčem útoku zatím neznámého vandala nebo vandalů se stala stavba lávky u Václavského jezu na řece Otavě.

V historické vile jsou nyní byty

Čížová - Obec dokončila rekonstrukci vily v centru vesnice, kterou koupila od Jihočeského kraje společně s celým areálem bývalého učňovského střediska firmy Hikor.

Den v přírodě pro rodiny s dětmi

Písek – Zoologické oddělení Prácheňského muzea pravidelně zve veřejnost na akce v přírodě. Jednu z nich připravilo na neděli 15. července pro rodiny s dětmi, ale nejen pro ně. 

Zemřel muzikolog a spisovatel Jiří Pilka

Písek, Praha – Muzikolog, popularizátor hudby, rozhlasový a televizní moderátor koncertů, autor dvaceti knih a publicista Jiří Pilka zemřel 7. července ve věku 88 let.

OBRAZEM: Umrlčí komora a kaple se dočkaly rekonstrukce

Písek – Jedinou dochovanou původní stavbou v areálu současné Nemocnice Písek je budova, která byla postavena v roce 1911 jako součást Všeobecné veřejné nemocnice císaře a krále Františka Josefa I. Sloužila jako úmrlčí komora, kaple a pitevna.

Čížová sníží spotřebu energie u veřejného osvětlení

Čížová - Obec má sedm místních částí a ve všech bude nové veřejné osvětlení.

Písek opět ožije folklorem

Písek - Léto ve městě nad Otavou si už jen málokdo dokáže představit bez Mezinárodního folklorního festivalu. Zájemci o tento druh lidového umění si na své přijdou i letos.

Provoz toalet je přizpůsobený lidem

Písek – Je to obvyklý obrázek nejen v hlavní sezoně cestovního ruchu: Zastaví autobus, vyhrnou se turisté a jejich první starostí je najít veřejné záchody.

Náměty seniorů se město snaží řešit

Písek – Členové Rady seniorů nejen kritizují některé záležitosti týkající se prostředí ve městě, ale přicházejí i s podněty. Jedním z nich je úprava prostranství po odstraněném pomníku Klementa Gottwalda.

Hus má co říct i dnešku

Písek – U Husova kamene si v pátek 6. července veřejnost připomněla výročí mučednické smrti Jana Husa.

Zvíkovské divadelní léto

Písek, Zv. Podhradí – Jednou z významných kulturních událostí letní sezóny na Písecku je Zvíkovské divadelní léto. Divadelní spolek Prácheňská scéna pořádá ve dnech 13. července až 25. srpna jeho již XX. ročník.

OBRAZEM: Emigroval do Evropy, aby se věnoval malování obrazů

Písek – V galerii Portyč si zájemci do 27. července mohou prohlédnout obrazy Antaloĺije Jevsejenka. Malíř se písecké retrospektivní výstavy bohužel nedočkal, zemřel letos v dubnu.

Udržují a rozvíjejí lidové tradice

Putim - Jedním z velmi aktivních spolků v obci je Sdružení přátel Putimi založené v roce 2001.

Srdce pro Miladu Horákovou

Písek - Před domem, kde měla poslaneckou kancelář Milada Horáková, se v pátek 29. června sešli studenti obchodní akademie a veřejnost, aby uctili památku statečné ženy, která byla v padesátých letech obviněna ve vykonstruovaném procesu, odsouzena k trestu smrti a popravena.

OBRAZEM: Pocta generálu Josefu Bílému

Písek - V budově SOŠ a SOU v Písku byla v sobotu (29. 6.) za účasti představitelů města, Čs. obce legionářské a veřejnosti odhalena pamětní deska armádnímu generálu Josefu Bílému, legionáři, důstojníkovi Československé armády a blízkému spolupracovníku T. G. Masaryka.

Uctí památku generála Josefa Bílého

Písek - V areálu Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Písku se v sobotu 30. června uskuteční vzpomínková akce, při které bude odhalena pamětní deska generálu Josefu Bílému.

Kultura v Písku nemá dovolenou

Písek - Z bohaté nabídky si jistě vyberou domácí i návštěvníci města.

Výstava Jana Z. Quasta je ve wetzlarském muzeu

Písek, Wetzlar - V muzeu v německém Wetzlaru, partnerském městě Písku, je až do 9. září otevřena výstava z tvorby Jana Zachariáše Quasta.

Lesopark dostal od zastupitelů zelenou

Písek - Město připravuje využití bývalého vojenského prostoru Oldřichov.

OBRAZEM: V Dobevi slavili výročí a vítali rodáky

Dobev – I přes nepřízeň počasí se v obci nedaleko Písku vydařila sobotní oslava 700 let obce Stará Dobev a setkání rodáků.

OBRAZEM: Školáci v muzeu sledovali ukázky z vojenské historie

Písek – Pedagožky Prácheňského muzea Klára Koubová a Marcela Drhovská připravily nejen pro školáky předprázdninový program nazvaný Jihočeská vojenská historie.

Fotoohlédnutí Pavla Komase uvidíte ve Sladovně

Písek - Návštěvníci Sladovny si v Malé galerii do 15. července mohou prohlédnout výstavu černobílých i barevných fotografií známého píseckého fotografa Pavla Komase.

Na stezce cvičí děti i jejich prarodiče

Písek - Otavská cyklostezka na pravém břehu řeky Otavy pod hradišťským kopcem patří k nejvyhledávanějším ve městě a jeho okolí. Nyní se na ni mohou vydat doslova všechny generace. Dokončena již byla druhá etapa projektu Lesní pěšinou podél řeky.

Peníze pro domácí hospic Athelas

Písek - Domácí hospic Athelas je zařazen do programu ČSOB pomáhá regionům a prostřednictvím tohoto programu může získat peníze na rozšíření služeb.

K výročí bitvy u Zborova chystají pietní akt

Písek - Připomínat zejména mladým lidem úlohu legionářů při vzniku samostatného státu a jeho bezpečnostních složek je jeden z hlavních cílů Jednoty Čs. obce legionářské, která byla v Písku ustavena na podzim roku 2016.

Oslaví výročí a přivítají rodáky

Dobev - Nejstarší zpráva o Staré Dobevi pochází nejstarší zpráva z roku 1318. Letos si tedy její obyvatelé připomínají 700 let od založení.

Z vojenského prostoru by mohl být příměstský park

Písek - Nedaleko Písku bude prostor pro rekreační sport i odpočinek.

Křišťálová popelnice unikla Písku o vlásek

Písek - Obyvatelé města posílají na skládku stále méně komunálního odpadu.

Písecká vojenská historie určená školákům

Písek - Před koncem školního roku Prácheňské muzeum připravilo pro 1. a 2. stupeň ZŠ akci Písecká vojenská historie.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT