VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LIBUŠE KOLÁŘOVÁ

Libuše Kolářová / Písecký deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Na jihu Čech bude od září waldorfské lyceum

Písek, Č. Budějovice - Jako první v tehdejším Československu zahájila výuku s prvky waldorfské pedagogiky v roce 1990 Základní škola Svobodná, jejímž zřizovatelem je město Písek. Krátce na to se otevřela jako osmá v republice Základní škola waldorfská v Českých Budějovicích.

Výstava obrazů Andreje Rádyho

Písek - Deštivé počasí v pátek v podvečer zmařilo úsilí Prácheňského muzea uspořádat první letošní jednodenní výstavu tradičně na parkánech hradu.

Z obrazů Jiřího Řeřichy čiší radost z malování

Písek - Dva velké sály a Malou galerii ve Sladovně zaplnil svými obrazy písecký rodák, akademický malíř Jiří Řeřicha. Jeho obrazy, kresby a grafiky z posledních tří let si zájemci mohou prohlédnout do 17. června.

OBRAZEM: Slavnost k poctě sv. Jana Nepomuckého

Písek - Spolek Přátelé Kamenného mostu obnovil Svatojánskou slavnost, která měla v Písku dlouholetou tradici.

Písek žádá o dotaci na památky

Písek - Město i majitelka měšťanského domu čekají na rozhodnutí ministerstva.

Z dívky z vily nad řekou byla 14 let politická vězenkyně

Písek, Štěkeň - V areálu zámečku ve Štěkni na Strakonicku, který je majetkem řádu Congregatio Jesu, bude v neděli v 10 hodin slavnostně odhalena pamětní deska bývalé politické vězeňkyni Dagmar Šimkové z Písku.

OBRAZEM: Herec a fotograf Petr Brukner vzpomínal na rodný Písek

Písek – Ve svých 20 letech odešel dnes pětasedmdesátiletý (narozeniny oslaví 19. května) Petr Brukner z Písku, ale do rodného města často a rád jezdí za přáteli, spolužáky a vzpomínkami.

Zamyšlení v modré Michaela Štojdla

Písek - V chodbě knihovny Prácheňského muzea začíná ve středu 16. května v 17 hodin výstava obrazů a grafiky píseckého malíře a faráře Církve čs. husitské Michaela Štojdla nazvaná Zamyšlení v modré.

Svatojánské procesí má v Písku dlouholetou tradici

Písek – Letošní rok je rokem 625. výročí mučednické smrti jednoho z nejznámějších Čechů ve světě – sv. Jana Nepomuckého.

OBRAZEM: Robotem rovně aneb Autíčka v parku

Písek – V Palackého sadech se v sobotu 12 května v rámci programu Pískoviště uskutečnila soutěž Robotem rovně aneb Autíčka v parku.

OBRAZEM: Skautský tábor ve Sluneční zátoce

Písek – Seznámit se s programem, jakými měly skautské tábory v době spisovatele a nadšeného skatu Jaroslava Foglara, se zájemci mohli seznámit v rámci programu Pískoviště.

OBRAZEM: Textilní výtvarnice si vybraly do hlavní role čtverec

Písek – Ateliér Prácheňské umělecké besedy (PUB) u Putimské brány si pro výstavu nazvanou V hlavní roli čtverec vybraly členky sekce užitého umění.

OBRAZEM: Pocta obětem druhé světové války

Písek – Ve městě a okolí 8. května vyvrcholily akce k 73. výročí konce 2. světové války.

SDH Oldřichov

Ohlédnutí do minulosti

OBRAZEM: Prácheňské přebory základních škol

Písek – V areálu motodromu na Hradišti se konala sportovní a branně bezpečností soutěž nazvaná Prácheňské přebory za účasti 259 žáků ZŠ. Soutěžící vedle plnění jednotlivých disciplín měli příležitost se setkat s příslušníky strakonické posádky Armády ČR.

Noc literatury s píseckou knihovnou

Písek - Již počtvrté se Městská knihovna Písek připojí k celostátní akci Noc literatury. Tento happening přibližuje veřejnosti netradičním způsobem současnou evropskou literaturu. Série veřejných čtení sev Písku uskuteční 9. května od 19 hodin.

V kostelích čeká bohatství umění a krásy

Písecko – O sakrální památky je stále větší zájem mezi domácími i zahraničními turisty.

Jen malba výtvarníka Davida Franka

Písek - V Galerii Prácheňského muzea je do 27. května otevřena výstava obrazů akademického malíře Davida Franka nazvaná Jen malba.

Sousoší sv. Jana na Kamenném mostě je opravené

Písek - Sousoší na národní kulturní památce poškodili vandalové. Účastníci nadcházející Svatojánské slavnosti na Kamenném mostě již uvidí sochu sv. Jana Nepomuckého kompletní.

Slavnost svobody před historickou radnicí

Písek - Výročí vyhlášení osvobozené ČSR a převzetí moci revolučními národními výbory si připomněli účastníci páteční Slavnosti svobody před budovou radnice.

Zlato a čtyři stříbra zipáků

Písek - Členové Tanečního centra Z. I. P .Písek se úspěšně protancovali měsícem dubnem. Vystoupili na akcích, ale hlavně byli na mnoha soutěžích.

Prvomájové procesí v Borečnici

Borečnice - V úterý (1. května) se v této osadě obce Čížová konalo procesí ke kapličce Panny Marie Lurdské a pobožnost, kterou sloužil písecký vikář Jan Doležal.

Začínají oslavy výročí osvobození

Písek – Prologem k oslavám 73. výročí osvobození naší republiky od fašistických okupantů a ukončení druhé světové války budou Prácheňské přebory, které připravují složky integrovaného záchranného systému, Jednota Čs. obce legionářské, Junior Cyclink a spolek 1. Etalon.

Švejk odstartuje padesátku z nádvoří Středověké krčmy

Písek - Účastníci 7. obnoveného turistického pochodu Švejkova padesátka budou startovat v sobotu 5. května v době od 8 do 10 hodin z nádvoří Středověké krčmy.

Představujeme 13. mateřskou školu v Písku

Písecko - Pokračování seriálu Deníku vás opět zavede do 13. MŠ v Písku. 

Petr Brukner bude Sově vzpomínat na mládí v Písku

Písek - Na další pořadz cyklu Setkání s. . . přijal pozvání moderátora Jiřího Hladkého písecký rodák, známý herec, výtvarník a fotograf Petr Brukner.

Školáci budou mít delší prázdniny

Písek - Město Písek a jím zřízené základní školy připravují stavební úpravy.

OBRAZEM: Čtrnáct nových občánků Písku

Písek - V obřadní síni radnice se v pondělí odpoledne uskutečnily dva obřady vítání nových občánků města.

Dobrovolníci uklízeli město, našli i starý gauč

Písek – Na úklidu ulic, náměstí parků a také břehů řeky Otavy se vedle městských služeb již několikátý rok podílejí i dobrovolníci. Do letošní první akce se zapojili studenti a pedagogové Střední zemědělské školy a Lesnických škol v Pískua dobrovolní hasiči. Pomoct přišli také členové Jednoty Čs. obce legionářské a spolku 1. Etalon.

Společná výstava dvou malířů

Písek – V Malých výstavních síních Prácheňského muzea je do 29. dubna otevřena výstava píseckého výtvarníka Petra Mano.

Teplárna Písek otevřela dveře veřejnosti

Písek - Veřejnost měla příležitost prohlédnout si Teplárnu Písek, která připravila den otevřených dveří. Zájemci měli možnost se seznámit s tepelným zdrojem, který zásobuje teplem více než osm tisíc bytů v Písku.

OBRAZEM: Žáci ZUŠ Písek převzali absolventské listy

Písek - Zcela zaplněná koncertní a výstavní síň Trojice byla svědkem slavnostního předání absolventských listů 71 žákům hudebního oboru I. a II. stupně a výtvarného oboru I. a II. stupně Základní umělecké školy Otakara Ševčíka v Písku.

Padesát let kněžské služby pátera Kobzy

Písek - V děkanském kostele Narození Panny Marie oslavil v neděli (8. dubna) 50 let kněžské služby páter Josef Xaver Kobza.

Lesy jsou bohatstvím města Písku

Písek - Jen málokteré město v ČR má ve svém majetku tak velkou rozlohu lesů jako Písek. V současné době Lesy města Písku (LMP) hospodaří na výměře 6662 hektarů.

Den otevřených dveří v písecké teplárně

Písek - Společnost Teplárna Písek připravuje na úterý 10. dubna den otevřených dveří.

Noc kostelů v Husově sboru

Písek - V Husově sboru v Budějovické ulici je pondělí 9. dubna věnováno Noci kostelů.

Bývalá škola dostává novou podobu

Písek – Zatím je čelní stěna budovy bývalé Komenského školy zahalena lešením. Písečáci si ale určitě všimli, že na samém vrcholu štítu akademický sochař Ivan Tlášek začal s rekonstrukcí postavy Krista, pod kterým jsou atributy věd.

Městské služby zahájily jarní úklid Písku

Písek - V tomto týdnu vyjely do ulic zametací a kropící vozy Městských služeb Písek (MSP) a zahájily tak jarní úklid. 

OBRAZEM: Budoucí prvňáci byli u zápisu

Písek – Základní škola J. K. Tyla otevře v příštím roce tři první třídy s kapacitou pro 71 dětí.

Běhochod startuje u rybníka Čekal

Čížová - Sbor dobrovolných hasičů pořádá v sobotu (7.3.) 13. ročník Běhochodu, závodu a setkání psů a jejich přátel.

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Nová detektivka nás zavede do jedové chýše

Písek - Poručíci Mach a Studnička, technik Kotrbáček a jejich šéf kapitán Karas měli píseckou galérku dokonale přečtenou.

OBRAZEM: Kostelem zněla Loutna česká

Písek – Loutna česká je cyklus třinácti písní s instrumentálním doprovodem. Toto dílo vydal v Praze roku 1653 Adam Michna z Otradovic, který patřil k nejvýznamnějším skladatelům a básníkům 17. století.

Olejomalby i výtvarně pojaté básně doprovázené kresbami

Písek - V Malých výstavních síních Prácheňského muzea se ve středu 4. dubna od 17 hodin koná vernisáž výstavy obrazů Petra Mano a Jiřího Steinera.

Studenti a hasiči uklidí břehy Otavy

Písek - Do jarního kola dobrovolnické akce Ukliďme svět, ukliďme Česko se zapojí žáci Střední zemědělské školy a Lesnických škol v Písku, spolu s Jednotkou Dobrovolných hasičů Písek. Uklízet budou břehy řeky Otavy a další vybrané lokality.

Místa, kde jsou podmínky pro podnikání i život

Písek - Nárůst počtu nových firem a podnikatelů a nízká nezaměstnanost vynesly Písek po dvou letech opět na první místo v regionálním kole osmého ročníku soutěže Město pro byznys.

Obnovená velikonoční tradice v Čížové

Čížová - Základní škola v Čížově se rozhodla obnovit jednu z velikonočních tradic.

Debata s poslankyní o nových zákonech v sociální oblasti

Písek - Poslankyně Parlamentu ČR Radka Maxová (ANO) je ve sněmovně předsedkyní výboru pro sociální politiku, a tak většina programu jejího poslaneckého dne v Písku byla věnována této oblasti.

Písečtí přivítají jaro na Kamenném mostě

Písek - Spolek Přátelé Kamenného mostu pořádá v sobotu (31. 3.) Jarní slavnost.

Lotyše zajímala činnost samosprávy v obcích

Písek - Města Písek a Smiltene se chystají podepsat partnerskou dohodu.

Představujeme děti z 8. Mateřské školy v Písku

Písek - V seriálu Deníku pokračujeme tentokrát fotografiemi z 8. Mateřské školy v Písku.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT