Jakmile se do veřejného prostoru dostane otázka platů politiků, je na vášnivé debaty zaděláno. Pokud se do nich zamotá americká cesta poslance Jana Farského (STAN), je na kategorický odsudek zaděláno. Nedivím se, že jeho kolegové byli zděšeni, neboť Farský dal svým rozhodnutím upsat se dvěma pánům vlastně najevo, že práce ve Sněmovně je brnkačka, kterou lze hravě zvládnout při studiu v Oregonu.

Není divu, že zákonodárci nechtěli dráždit hada bosou nohou a v obou komorách odhlasovali zmrazení platů veřejných činitelů na jeden rok. Včetně soudců a žalobců, jejichž zástupci si možná budou stěžovat u Ústavního soudu. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) míní, že by to kvůli celospolečenské solidaritě dělat neměli.

Kateřina Perknerová
Prezidentský poker

Přidal zajímavý názor, který se týká obecné konstrukce odměňování lidí pracujících pro stát. Podle šéfa justice by nikdo neměl mít vyšší plat než prezident republiky, jehož měsíční příjem činí 619 tisíc korun včetně náhrad. A to ani špičkoví manažeři státních podniků. Jde o užitečný námět, protože finanční odměny politiků, expertů či soudců nemají být tabu, neboť jde o lidi placené z daní občanů.