VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z oprýskaného města se Písek stal výstavní skříní jižních Čech

Písek – Jak název rubriky napovídá, ti, kteří se v ní objevují, si otázky předávají jako štafetový kolík. Vedoucí učitelka Křesťanské mateřské školy Písek Helena Kučerová předává štafetu Václavě Bočkové, magistře farmacie z písecké lékárny a vedoucí skautů.

8.11.2015
SDÍLEJ:

Václava Bočková.Foto: Archiv V. Bočkové


Při práci v jedné z píseckých lékáren se setkáváte s mnoha lidmi a jejich problémy. Co vám osobně tato práce přináší?
Nikdy jsem si nedovedla představit práci v kanceláři bez lidí. Čím jsem starší, tím lépe vím, že práce ve zdravotnictví je pro mne ta pravá. Jsem ráda, když můžu někomu pomoci, potěšit, poradit. Není lepší odměna, než když se k vám vrátí pacient s tím, že mu vaše rada či doporučení pomohly. Někdy je ale nejdůležitější člověka vyslechnout a dát mu pocítit, že ho někdo poslouchá a snaží se mu rozumět. Takže co mi práce s lidmi přináší? Spoustu různých setkání, příběhů, osudů a tak dále.

Již dlouhá léta se i se svým manželem věnujete vedení jednoho z píseckých skautských středisek. Má dnes skautské hnutí šanci obstát v konkurenci mnoha zajímavých kroužků a jiných lákavých volnočasových aktivit pro děti?
Zde platí ono příslovečné „Nikdy neříkej nikdy!" Když v prosinci roku 1989 můj manžel s několika přáteli začal obnovovat Junáka v Písku, čekala jsem našeho druhého syna a říkala si, že jeden blázen v rodině stačí. Pak se ale narodily dcery, dorostly do školního věku a bylo třeba vedoucí pro děvčata.
A tak od roku 1999 vedu v našem středisku dívčí oddíl. Konkurence kroužků je opravdu veliká, ale skauting není kroužek – je to spíše možnost setkávání dětí a dospělých, kteří vyznávají podobné hodnoty.

Snažíme se děti vést k úctě jednoho ke druhému, úctě ke svým rodičům i představeným a především k úctě k Nejvyšší Pravdě a Lásce – tzn. k Bohu. Rodiče, kteří zapisují své děti do našeho střediska Gáhál, na začátku souhlasí s tím, že dávají své dítě do křesťanského oddílu, kde skautská výchova probíhá v souladu s křesťanskými principy. Vztah k přírodě je pak už samozřejmým vyústěním našich činností.

Jakým způsobem může skauting přispět k rozvoji dnešních dětí 
a mládeže?
V dnešní přetechnizované době je důležité, aby děti dokázaly odložit tablety a mobilní telefony, a dvě hodiny týdně si hrály nebo něco tvořily bez této techniky.

Snažíme se dětem ukázat jiné slavení svátků, než mohou vidět v televizi nebo supermarketech. S děvčaty vyrábíme adventní věnce, před Vánocemi pečeme perníčky, čteme si příběhy o různých světcích, jako je např. sv. František, patron skautů, sv. Mikuláš, atd. Během dvoutýdenního letního skautského tábora žijí děti jenom v přírodě pod stany, bez elektřiny a všech vymožeností dnešní doby.

Jste píseckou rodačkou, v Písku či blízkém okolí žijete celý život. Jak pohlížíte na vývoj našeho města v posledních dvaceti letech?
Kromě pěti let, kdy jsem studovala farmaceutickou fakultu University Karlovy 
v Hradci Králové, jsem Písek nikdy neopustila. A jsem tomu ráda. Písek vždycky byl moc příjemné město pro život i výchovu dětí. Za posledních 20 let udělal obrovský přerod k lepšímu. Z oprýskaného města se stal doslova výstavní skříní jižních Čech. Jsem na své rodné město opravdu pyšná.

Na závěr trochu osobnější otázka. S vaším manželem žijete v dlouholetém harmonickém manželství. Máte nějaký recept pro mladé manželské dvojice, jak na to?
Recept na šťastné manželství neexistuje. S úsměvem říkám, že k tomu, abychom byli spolu opravdu šťastní, nám paradoxně pomohlo pár velmi nepříjemných životních zkušeností. Naučily nás, že život je důležitější a je třeba si vážit každé společné chvíle, kterou jsme dostali 
a hezky si ji užít.
Od chvíle, kdy jsme si před téměř 30 lety slíbili lásku, úctu a věrnost, už nejsme já 
a ty, ale MY. Tolerance, pochopení druhého a odpouštění – to nejsou otřepané fráze, ale realita každého dne. Je třeba si každý den ukázat, jak se máme stále rádi. Vždyť život je tak krátký.

Medailonek Václavy Bočkové: Narodila se v Písku, vystudovala farmaceutickou fakultu UK v Hradci Králové. Je vdaná, s manželem vychovala dva syny (lékaře) a dvě dcery (studentky medicíny a filozofické fakulty). Pracuje jako lékárnice od roku 1989. Od roku 1999 vede skautky a světlušky ve středisku Gáhál. Aktivně působí v ekumenickém společenství žen.

Václava Bočková předává štafetu Martinu Bělemu, kazateli Církve bratrské.

Autor: Redakce

8.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Na úvod festivalu vystoupily zahraniční soubory.
71

OBRAZEM: Mezinárodní folklorní festival v Písku

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Tábor - Táborský deník dostal pozitivní zprávu. V noci z pátku na sobotu začne provoz přes Švehlův most.

V Nevězicích mají Štědrý den v srpnu

Nevězice – Již desátým rokem v obci před koncem prázdnin slaví Vánoce.

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Rožmberk nad Vltavou – Nejenom věci, ale také své psy ztrácejí vodáci plující po Vltavě. Své o tom ví Martin Pavljuk, který se ujal nejednoho bezradného psa běhajícího kolem Vltavy.

Povodně 2002: Velká voda lidi sblížila. Byli na sebe hodnější

Jižní Čechy - Stoletá voda přišla, zničila a odešla v průběhu několika hodin. Lidem ale trvalo léta, než se vzpamatovali a zahladili po ní vnější stopy. Ty uvnitř si však nesou dál.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení