VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z nízkého počtu nezaměstnaných si zaměstnavatelé těžko vybírají

Písek – Situace na trhu práce na Písecku a zájem mladých lidí o učební obory byla témata, kterými se ve středu zabýval Poradní sbor při Úřadu práce ČR na píseckém pracovišti. Jednání se zúčastnilo vedení píseckého kontaktního pracoviště při Úřadu práce ČR společně se zástupci zaměstnavatelů, hospodářské komory a škol.

17.6.2016
SDÍLEJ:

Členy poradního sboru jsou také (zleva) starosta Milevska Ivan Radosta, tajemnice Městského úřadu Písek Zlatuše Hofmanová a ředitel SOŠ a SOU Písek Milan Rambous.Foto: Deník/Stanislava Koblihová

Písecko zaujímá osmé místo s nejnižší mírou nezaměstnanosti v celé České republice. Podle vedoucího oddělení trhu práce Jiřího Drába se do statistických údajů promítají lidé s dlouhodobými zdravotními problémy, kteří mají i částečné invalidní důchody.

Nejvyšší míra nezaměstnanosti, a to třicetiprocentní, je na Písecku v Jetěticích. Ta je však ovlivněna především zdejším pobytem volyňských Čechů. Ti mají v mnoha případech vysoké požadavky na zaměstnání i ubytování. Důvodem jejich rozčarování bývá často odlišný systém školství, kdy dosažené vzdělání na Ukrajině neodpovídá českému. Je pro ně mnohem náročnější se ve svém oboru uplatnit. Mnozí musí slevit. „Máme tu jeden případ volyňského Čecha, který se tady usadil, našel si práci a už pracuje i jeho žena," připomněl ředitel píseckého kontaktního pracoviště Jiří Brožák.

Stále se snaží využívat způsoby, jak pomoci lidem bez práce i zaměstnavatelům. Manažerka společnosti AISIN Marie Veselá ocenila rekvalifikační kurzy, které pomáhají najít lidem uplatnění i v jejich firmě. Problém je podle ní spíš v tom, že je tak málo lidí bez práce, že je těžké si z nich vybrat někoho, kdo bude požadovanou profesi zvládat.

Chybí totiž absolventi technických oborů, ale v poslední době například    i švadleny. Jádro problému začíná ve školství. To se potýká dlouhodobě s nedostatkem zájemců o učební obory. Žáci často odcházejí ze základních na střední školy.

Dalším tématům, kterými se poradní sbor zabýval, se budeme ještě v Píseckém deníku věnovat.

Autor: Stanislava Koblihová

17.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Písek, Letní kino. Ilustrační foto

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Vodní záchranáři z Dolní Vltavice pomáhali dostat na vodu na břehu uvízlé lodě ve Vltavici, Jenišově, pod Karlákem a jinde. Foto: VZS Český Krumlov
9

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Workoutové hřiště využívají děti i dospělí

Heřmaň – Původní záměr byl obnovit stávající dětské hřiště. Jelikož ale obec nezapomíná ani na starší děti, nakonec vybudovala hřiště nové.

Velká voda zastavila provoz mnoha firem

Písek – V srpnu před patnácti lety se zastavil provoz mnohých firem, a to nejen v Písku. Haly jednoho z tehdy největších zaměstnavatelů na jihu Čech, pletařského kombinátu Jitex, zaplavila voda až do výše tří metrů a způsobila ohromné škody.

Lesníci varují před vstupem do lesů

Českokrumlovsko - Velké škody napáchal nárazový vítr z páteční bouřky v lesích. Není radno do nich nyní chodit. Poškozeny jsou i lesy města Český Krumlov.

Zájemci se mohou vydat po stopách spisovatelů

Písek – Městská knihovna připravila na středu 23. srpna od 17 hodin další vycházku po stopách známých spisovatelů a básníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení