VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Okrouhlé by chtěli zasíťovat parcely.
 Výkup soukromých pozemků se nedaří

Okrouhlá /Na návštěvě v obci/ - V obci, která se nachází čtyři kilometry od Milevska, žije 72 lidí. Mají tu obchod a funguje zde i sbor hasičů. 

17.2.2016
SDÍLEJ:

OBCHOD Ladislava Sosnovce navštěvují především starší lidé. K dispozici tu jsou základní potraviny. Na snímku nakupuje Jiřina Faladová, pravidelná zákaznice. Foto: Deník/Klára Černá

Přilákat nové obyvatele do obce, to je už dlouhodobý cíl v Okrouhlé. Prioritou je zasíťovaní stavebních parcel, což se podle starosty Pavla Tupého zatím nejeví reálně. „Bohužel nám majitelé nechtějí pozemky prodat. Obec vhodné pozemky pro zasíťovaní nemá," vysvětlil a dodal, že se zabývají tvorbou nového územního plánu, kde se s parcelami počítá. „Určitě by o ně zájem byl," konstatoval.

Peníze na výkup by obec měla. „Máme přislíbené od společnosti E.ON, že od nás koupí středotlaké vedení plynu. Znamenalo by to, že dostaneme jeden a půl milionu korun, což jsou vlastně dva roční obecní rozpočty," podotkl starosta. Připomněl, že vedení plynu spravuje společnost E.ON, která má zájem ho odkoupit. To už je nyní možné, ale je tu podmínka. „Tou je souhlas občanů podpisem věcných břemen," dodal Pavel Tupý.

Jedním z hlavních úkolů pro letošní rok je v Okrouhlé oprava místní komunikace. „Loni se uskutečnila první etapa opravy, letošní druhou etapou bude oprava dokončená," upřesnil starosta. Doplnil, že náklady jsou tři sta tisíc korun.

Do Okrouhlé by mohla letos putovat i další dotace. Vedení obce totiž požádá ještě o jednu. Ta by pomohla s opravou hasičské zbrojnice, konkrétně by se jednalo o výměnu vrat, novou podlahu a omítku.

Místní hasiči by za to byli rádi. Sbor nyní čítá sedmnáct členů, ale aktivních je podle starosty SDH Jiřího Kozáka sedm. „Na okrskové soutěže nám to stačí," podotkl nový starosta sboru, který byl do funkce zvolen loni. „Na lednové výroční valné hromadě jsem řekl, že se určitě budu snažit získat nové členy. Přistěhovaly se k nám mladé rodiny, tak je oslovím," plánuje starosta sboru, ve kterém působí i jeho dva synové.

Podle něj mají stříkačku sice zastaralou, ale díky péči je funkční, výstroj na soutěže mají novou, a tak je prioritou vylepšit zbrojnici. „Kdyby se to podařilo, byli bychom rádi," uzavřel.

Pavel Tupý připomněl, že zhruba před pěti lety opravovali u hasičské zbrojnice vrata a natírali venkovní omítku. Poslední novinkou z roku 2014 je to, že byla do objektu zavedena elektřina. „Společnost E.ON dávala do země vedení nízkého napětí, my jsme upevňovali nové sloupy, instalovali nový bezdrátový rozhlas a zavedli elektřinu do obecních místností, kde dosud nebyla. Jednou z nich byla právě hasičárna," vysvětlil.

Zbrojnice je určena jen na uskladnění techniky a potřeb pro hasiče. Pro scházení nejen hasičů slouží klubovna, která se nachází v objektu úřadu a obchodu.
Za to, že tu prodejna stále funguje, je starosta Pavel Tupý moc rád. „Provozovatel platí minimální nájem, ale nějaký být musí. Je to ve směrnici, kterou vydala obec, a také požadavkem krajského úřadu. Jsme rádi, že nám sem provozovatel Ladislav Sosnovec jezdí a že obchod funguje, i když je jen pro několik babiček, které nejsou schopny si zajet do Milevska," vysvětluje starosta.

Jednou z nich je Jiřina Faladová. „Nakupuji tu pokaždé, když je otevřeno. To víte, že jsem moc ráda, že tu obchod je. Kam bych chodila, špatně se pohybuji," uvedla zákaznice.

Ladislav Sosnovec ze Stehlovic provozuje obchody kromě Okrouhlé a Stehlovic ještě v Jestřebicích u Bernartic. V Okrouhlé je otevřeno tři dny v týdnu, v pondělí, ve středu a v pátek buď dopoledne, nebo odpoledne podle toho, jakou má provozovatel směnu ve své práci. „Nejmíň lidí chodí nakupovat tady v Okrouhlé, je tu nejméně obyvatel. Na uživení to není, ale obchody můžu provozovat, protože mám práci, dělám v keramice v Bechyni," vysvětlil Ladislav Sosnovec.

Další službu v obci představuje pojízdná masna.

VEDENÍ OBCE. Starostou je Pavel Tupý (vpravo) a místostarostou Miroslav Souček.
Na údržbě obecních prostranství se podílí pracovník, který je zaměstnaný přes Svazek obcí Milevska. Dříve to zajišťovali hasiči. „Práce jim tak ubyla, ale stejně je nemine stavění máje a pálení čarodějnic, účast na soutěžích, výlov rybníka Okrouhlák, kdy musí odčerpat vodu, protože nejde celý vypustit, nebo jednou za pět let připravují setkání rodáků. To další budeme mít v roce 2018," nastínil Pavel Tupý, který je neuvolněným starostou – pracuje v ZD Přeštěnice. Setkání rodáků se setkává se zájmem, účastní se dvě stě a více lidí.

A co by mohla být jedna z důležitých akcí do budoucna? To už je otázka pro místostarostu Miroslava Součka, který je ve funkci od roku 1993.

„Pokud se nám podaří koupit pozemky, bylo by to jejich zasíťování elektrikou a plynem. Jinou možnost nemáme. Kanalizace je problém, spády tu nejsou a čistírnu odpadních vod nemáme a vodovod tu také není. Chtěli jsme vybudovat obecní vrt, na který jsme dostali devadesátiprocentní dotaci, ale vrátili jsme ji. A to po nevoli obyvatel, která se týkala toho, že je obec připraví o vodu," popsal místostarosta, který doufá, že se odkup pozemků pro parcely nakonec podaří a počet obyvatel se tak zvýší.

V Okrouhlé, která se nachází zhruba čtyři kilometry od Milevska, jich aktuálně žije sedmdesát dva.

Autor: Klára Černá

17.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Podpis smlouvy mezi Pískem a Jičínem.

Města Písek a Jičín mají společná témata

Jubilejní 10. turnaj v pétanque v Semicích.
5

Jubilejní 10. turnaj v pétanque v Semicích

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Čáp Vodňan se vydal na jih, jeho cestu můžete sledovat s námi online

Makov, Vodňany - Čáp Vodňan, který v letošním roce na komíně ve Vodňanech odchoval tři mláďata, se vydal na cestu na jih.

Tradiční povídání o dožínkách v kovářovské škole

Kovářov - Kovářovská škola na základě svého vzdělávacího programu se kromě jiného věnuje i udržování a rozvoji lidových tradic národopisné oblasti Kozácka, kam právě Kovářov patří.

AKTUALIZOVÁNO

Traktory zavalily dva muže

Jihočeský kraj – Smolná byla středa pro 46letého muže u Horní Stropnice na Českobudějovicku. Odpoledne ho zavalil traktor a způsobil mu středně závažné poranění v oblasti břicha a pánve.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení