VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slib pošty Hrejkovickým: O pobočku nepřijdete

Hrejkovice  - Hrejkovičtí diskutovali se zástupci České pošty o projektu Pošta Partner.

25.5.2016
SDÍLEJ:

SCHŮZKA. Setkání se zúčastnilo patnáct obyvatel obce. Foto: Deník/Klára Černá

 Kolik smluv na Poštu Partner jste uzavřeli v Jihočeském kraji? Co se stane, když o pobočku nebude mít nikdo zájem? I takové otázky zazněly v pondělí večer v Hrejkovicích. Uskutečnilo se tu hodinové jednání obyvatel se zástupci České pošty (ČP). Ti jim představili projekt Pošta Partner, který nabízejí obci, jež by se tak mohla stát provozovatelem místní pošty.

Schůzky se zúčastnila patnáctka obyvatel. Nejvíc dotazů měl František Kašpar, který je zároveň zastupitelem. I jeho hlas tedy rozhodne, zda obec kývne na nabídku pošty. „Menších pošt se chcete zbavit, abyste měli větší zisk. Přirovnal bych to k ostravsko-karvinským dolům," řekl František Kašpar.

Hrejkovičtí zastupitelé projednávali nabídku na zapojení se do projektu Pošta Partner dvakrát, ale zatím nerozhodli. Starostka Hana Kašparová upozornila na to, že by obec dostávala paušálně sedm tisíc korun měsíčně. „Vyplácet se nám to nebude. Za sedm tisíc korun žádného člověka nezaplatíme," podotkla starostka, která předpokládá, že by na službu museli přispívat zhruba částkou 150 tisíc korun ročně.

Zástupce ČP Miroslav Štěpán projekt Pošta Partner chválil. Argumentoval i tím, že by si lidé přišli na poštu vyřídit další záležitosti – zaplatit poplatky či tu využít služeb informačního centra. „Je na zvážení provozovatele, jaké další činnosti zadá pracovníkovi, aby se zvedla jeho produktivita práce. Řekněme si upřímně, pokud by jenom poštovní činnost byla výdělečná, tak by Česká pošta nejednala o partnerství s budoucím provozovatelem," řekl Miroslav Štěpán. Dodal, že základní myšlenka projektu je ta, že souběžně budou fungovat dvě a více činností.

Česká pošta zatím uzavřela na Pošty Partner v jižních Čechách a v okresech Příbram a Benešov, které také spadají do pobočkové sítě jižních Čech, devět smluv. To považuje František Kašpar za velmi nízké číslo. „Když to vezmu na počet obcí, tak je to výsledek prachmizerný," domnívá se obyvatel.

Miroslav Štěpán odpověděl, že jednání jsou delší a nehodnotil by číslo, ale úspěšnost. „Všichni partneři fungují bez problému. Pro mě je důležité, že se rýsují další smlouvy," řekl Miroslav Štěpán, podle kterého počet partnerů roste zajímavou křivkou. Nyní jich v ČR funguje 140, zhruba dvě třetiny jsou obce, jedna třetina komerční subjekty.

Obyvatelé se ptali na to, zda bude pošta fungovat dál, když se do projektu nezapojí obec ani nikdo další. Miroslav Štěpán tvrdí, že ano. „Poštovní službu nikdo nezruší. Pokud se rozhodnete, že nevyužijete naši nabídku, budeme intenzivně hledat v řadách komerčních subjektů. Zatím vás můžu ubezpečit, že je velká poptávka po partnerství ze strany komerčních subjektů a ty nemusí být přímo z dané obce," řekl zástupce pošty, podle kterého přicházejí s obchodní nabídkou za obcí jako první.

Doplnil, že obec má tu výhodu, že si může regulovat otevírací dobu podle přání obyvatel. Další pozitivum by přímo pro Hrejkovice znamenalo to, že se pošta nachází v obecních prostorách.

Sami obyvatelé jako velkou přednost vidí v ochotě místní pracovnice, se kterou jsou moc spokojení. Ta by chtěla v práci pokračovat. Naopak jako nevýhodu vnímají – pokud bude obec Pošta Partner – ve vyškolení dalších lidí pro svoji pobočku. Pošta například kvůli týdenní dovolené nemůže zavřít. Musí být zástupnost.

V ČR je 3200 poboček pošt a 2500 by se mělo stát Poštami Partner.

Hrejkovická pošta je nyní otevřená od pondělí do pátku od 8 do 10.30 hodin a ve středu ještě od 13.30 do 16 hodin.

Autor: Klára Černá

25.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Na úvod festivalu vystoupily zahraniční soubory.
71

OBRAZEM: Mezinárodní folklorní festival v Písku

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Tábor - Táborský deník dostal pozitivní zprávu. V noci z pátku na sobotu začne provoz přes Švehlův most.

V Nevězicích mají Štědrý den v srpnu

Nevězice – Již desátým rokem v obci před koncem prázdnin slaví Vánoce.

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Rožmberk nad Vltavou – Nejenom věci, ale také své psy ztrácejí vodáci plující po Vltavě. Své o tom ví Martin Pavljuk, který se ujal nejednoho bezradného psa běhajícího kolem Vltavy.

Povodně 2002: Velká voda lidi sblížila. Byli na sebe hodnější

Jižní Čechy - Stoletá voda přišla, zničila a odešla v průběhu několika hodin. Lidem ale trvalo léta, než se vzpamatovali a zahladili po ní vnější stopy. Ty uvnitř si však nesou dál.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení