VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skauti z Chyšek se na celý rok promění v detektivy

Chyšky - Skautský oddíl Chyšky uspořádal v pátek 13. září zábavné odpoledne, kterého se mohli zúčasnit i zájemci z řad veřejnosti.

17.9.2013
SDÍLEJ:

Odpoledne s chyšeckými skauty. Foto: Deník/Klára Černá

Co vůbec obnáší skaut? Nejen na to mohli nalézt odpověď zájemci, kteří  v pátek odpoledne přišli na faru v Chyškách. Právě tam má svoji klubovnu Skautský oddíl Chyšky, který uspořádal první schůzku na začátku školního roku. Přišli především členové, ale zábavného odpoledne se mohl zúčastnit kdokoliv.

Mezi nové skautské adepty se zařadil i osmiletý Jakub Jindrák z Chyšek. „Chtěl jsem to vyzkoušet. Myslím, že se do skauta zapíšu. Už sem chodí můj spolužák," popsal své první dojmy Jakub Jindrák.

Zato šesťák Vít Kolář už skautem je od první třídy. „Přivedly mě sem moje sestřenice Terka a Zuzka, které o skautu řekly mým rodičům, a ti mě sem poslali.  Nejvíc mě tu baví hry. Na táboře jsem byl třikrát a nejvíc se mi asi líbilo v Hronově Vesci," řekl Vít Kolář z Vlksic, který má jasno, proč by děti neměly sedět  u počítače a měly by jít do skauta. „Počítač kazí oči a tady se třeba i něco naučí, různé uzly nebo šifry," doplnil Vít Kolář, který má přezdívku Radil.

Chyšečtí skauti se během školního roku schází téměř každý pátek. První schůzka je vždy specifická. Odvíjí se od toho, jaká bude celoroční hra. „Dneska budeme hledat kompas, který budeme používat po celý rok," vysvětlila na první schůzce devatenáctiletá vedoucí Tereza Hanusová, která doufá, že se členská základna chyšeckých skautů rozšíří.

Nyní má oddíl čtrnáct členů v Chyškách. „Také je máme v Nadějkově, kde jich je jednadvacet. Celkově nás je pětatřicet," počítá vedoucí Václav Kašpar, podle kterého je skauting pro každého. „Je univerzální, zaměřen na sport, přátelství, kamarádství, výpravy… Myslím si, že jednotlivé kroužky jsou úzce specifické, my můžeme dát přehled   o všech možných oblastech," popisuje vedoucí Václav Kašpar, který pracuje jako středoškolský učitel.

Skautský oddíl Chyšky pro letošek připravil celoroční hru, při které si členové budou hrát na detektivy. „Budeme se řídit knížkami Čtyři a půl kamaráda. Každý díl má určitý příběh a my bychom jich za rok měli stihnout několik. Doufám, že se nám podaří jet alespoň na dvě výpravy," plánuje studentka Tereza Hanusová.

Vrcholem roku pro skauty je vždy prázdninový tábor.  „Možná, že pojedeme do Líšnice, ale  to jisté není," předpokládá Václav Kašpar.  Právě Líšnice u Sepekova není pro skauty neznámé prostředí, prožili tu už dva tábory.

Skauti, kteří v Chyškách působí dvanáct let, spolupracují především s místní farností. Například před Vánoci se podílejí na přípravě výzdoby v kostele sv. Prokopa nebo rozdávají betlémské světlo. Nově začali skauti podporovat občanské sdružení Naše Chyšecko, které si dalo za cíl zvelebovat obec jak po kulturní, tak i krajinářské stránce.

Autor: Klára Černá

17.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Povodně 2002 - Třeboňsko.
14

Povodně 2002: Velká voda lidi sblížila. Byli na sebe hodnější

Ilustrační foto.

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Jiří Kněžíček: Svěrák mi říkal „pane lékárníku“

Slavonice – Ve filmu Po strništi bos nehrály jen slavonické děti.

Každý z nás se může stát nabarveným ptáčetem, říká režisér Václav

Šumava - „Vážení cestující, pravidelný příjezd vlaku směr Černá v Pošumaví ve 12 hodin 40 minut. V zájmu své bezpečnosti se nepřibližujte ke kolejím,“ zní, do důsledku vzato, poněkud absurdní hlášení nádražního rozhlasu v Polné na Šumavě

OBRAZEM: Příměstský tábor v centru Milísek si děti užívají

Milevsko - V centru Milísek se budou děti bavit ještě do soboty na příměstském táboře. Chodí jich sem šestnáct ve věku od šesti do dvanácti let. Na závěr tábora, a to z pátku na sobotu, je čeká opékání špekáčků, bobřík odvahy a spaní v Milísku.

V Milevsku mají mikrojesle pro děti od půl roku, jako první v kraji se úča

Milevsko – Maminkám na mateřské dovolené pomáhají mikrojesle, které fungují od července v milevském Centru pro mladé rodiny Milísek. Mají kapacitu jen čtyř dětí, a to už od věku šesti měsíců až po čtyřleté. Rodiče tu navíc neplatí školné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení