VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Purkratičtí chtějí žít jako lidé jinde v Písku

Písek - V místní části Purkratice jsou necelé čtyři desítky trvale žijících obyvatel. Mnozí si však vzhledem k životním podmínkám připadají jako by ani nebyli součástí Písku. Míra trpělivosti už přetekla, a tak se obrátili na zastupitelstvo města s žádostí o řešení.

19.5.2017
SDÍLEJ:

Obyvatelé Purkratic na setkání s představiteli Písku.Foto: Irena Malotová

Jejich problémy se datují od roku 2002, kdy město začalo do bývalého vojenského statku z dalších částí stěhovat neplatiče nájemného a těžko přizpůsobivé občany. Areál má na starosti písecké středisko Naděje.

Purkratičtí mají pocit, že jsou opomíjenou částí Písku. Mnohokrát to zaznělo i na setkání, které se konalo za velké účasti obyvatel místní části. „Žijeme tam jako na skládce. Kolem statku, ale i například v aleji, jsou spousty odpadků. Obáváme se o svou bezpečnost, protože často slyšíme výhrůžky od obyvatel statku a jejich dětí,“ zdůraznila na setkání Lenka Nádějová a s negativními zkušenostmi se přidali i další lidé z Purkratic.

Podle zastupitele Martina Brože se na černých skládkách podílejí i lidé odjinud, kteří sem odpad přivážejí. „Přesvědčili jsme se o tom při nedávné akci, kdy jsme s Piráty uklízeli okolí,“ poznamenal Martin Brož. Navrhl umístění závory, zastupitelé Jindřiška Kudrlová a Jiří Lejčar se přimlouvali za umístění kamer.

Zazněly i stížnosti na postup strážníků a policistů. „Od začátku loňského roku do současnosti jsme zde řešili šest přestupků a jeden trestný čin. Bezpečnostní situace v jiných částech města je horší,“ reagoval velitel městské policie Jan Liška. Občanská aktivistka Jiřina Pospíšilová Troi poznamenala, že by se měl změnit přístup k vyloučeným lidem a začít od dětí.

Podle obyvatel Purkratic se na nepořádku podílejí i lidé bydlící v ubytovně firmy Bak. „Bezpečností služba hlídá ubytovnu 24 hodin denně, v provozu je rozsáhlý kamerový systém, takže objekt je stále pod kontrolou,“ ohradil se správce budovy BaKu Vítězslav Dobiáš.

Co dál? Určitě by prospělo obnovení osadního výboru. „Máme je v jiných místních částech, hájí zájmy obyvatel a jsou prostředníky mezi nimi a městem,“ podotkl místostarosta Jiří Hořánek.

Návrhy, které na setkání zazněly, budou předloženy na červnovém jednání zastupitelstva. „Ve hře je zavedení kamerového systému, posílení terénních pracovníků a služeb strážníků, oprava a rozšíření silnice v aleji včetně vybudování veřejného osvětlení a větší zapojení lidí ze statku do úklidu okolí, k řešení je i častější svoz odpadu,“ shrnula průběh diskuze starostka Eva Vanžurová.

Na setkání několikrát zazněla připomínka, že statek v Purkraticích vzdálený pět kilometrů od Písku není vhodnou lokalitou pro bydlení nepřizpůsobivých.

Autor: Libuše Kolářová

19.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jubilantka Radka Kysilková.
3

Hudba jí pomáhá vyrovnat se s ranami osudu

Studenti zdravotnické školy v Písku vybojovali stříbrnou medaili.

Studenti zdravotnické školy v Písku vybojovali stříbrnou medaili

Písek mění od neděle jízdní řády MHD

Písek – Od neděle 25. června se v Písku změní jízdní řády městské hromadné dopravy. Úpravy reagují na vyhodnocení obsazenosti a požadavků cestujících, osadních výborů a firem.

Krumlovský vícemistr světa míchal svůj stříbrný drink na Staroměstském

Český Krumlov - Českokrumlovský barman Jan Lukas z baru Apotheka získal úžasné 2. místo na mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink 2017.

OBRAZEM: Prachatické Slavnosti Zlaté stezky

Prachatice /VIDEO/ - V pátek 23. června v pět odpoledne začaly Slavnosti Zlaté stezky v Prachaticích. Starosta Martin Malý přepustil na jediný den vládu nad městem historickému předchůdci. Dorazili soumaři se solí, kteří připomněli, že právě v jejich dobách město kvetlo. Od té chvíle se na pódiu střídali pozvaní umělci. Náměstí se totiž změnilo na festival a v areálu na Parkáně našli útočitě soumaři a celá historická část Slavností Zlaté stezky.

Výstava Malí vojáci velkých válek je k vidění v Milevském muzeu

Milevsko - V Milevském muzeu je k vidění nová výstava s názvem Malí vojáci velkých válek.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies