VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Písek ušetřil na zimní údržbě milion korun

Písecko - Zimní údržba silnic první, druhé a třetí třídy na území Jihočeského kraje stála o 209 milionů méně než v roce předcházejícím. Dobrou zprávou rovněž je, že se netvořilo tolik výtluků, které komplikují jízdu automobilům.

20.3.2014
SDÍLEJ:

Technika na zimní údržbu. Ilustrační foto.Foto: Deník/David Taneček

Přispělo k tomu mimo jiné to, že se v krátkých časových intervalech nestřídaly teploty pod nulou s oblevami. Významné úspory zaznamenaly také města a obce na Písecku.

O údržbu místních komunikací a chodníků v Písku se stará městem zřízená společnost Městské služby Písek. Zatímco v předcházejících letech zejména na zimní údržbu peníze sotva stačily, letos se díky přízni počasí podařilo ušetřit zhruba milion korun.

„Rádi bychom tuto částku investovali zpět do komunikací, zejména do oprav a údržby. Rozhodnout však musí město, které je vlastníkem komunikací," uvedla Lenka Gareisová, mluvčí Městských služeb Písek.

Deset tisíc korun fakturovaly Služby města Milevska za únorovou zimní údržbu. „Loni to bylo o téměř 405 tisíc korun víc," porovnal měsíce jednatel Služeb města Milevska Michal Polanecký.

Protivín má na zimní údržbu vyčleněno 503 tisíc korun na celý kalendářní rok. Letos zatím vyčerpal jen sto dvacet tisíc korun. „Jindy míváme touto dobou utraceno kolem tři sta tisíc korun i víc," konstatoval vedoucí Technických služeb Protivín Josef Veselý.

„Peníze ušetřené za zimní údržbu se rozhodně nerozpustí v rozpočtu města, ale zůstanou městským službám, konkrétně středisku, které se stará o opravy a údržbu silnic a chodníků," ujistil místostarosta Vojtěch Bubník.

O konkrétním využití rozhodnou radní na dubnovém zasedání. I když milion korun není zanedbatelná částka, na rekonstrukce vozovek je to málo.

Například nyní připravovaná první etapa rekonstrukce Šafaříkovy a Dobrovského ulice bude stát kolem 44 milionů korun. „Pokud se nám podaří získat dotaci z Regionálního operačního programu, město by z této částky hradilo jen patnáct procent," doplnil Vojtěch Bubník.

Společnost Služby města Milevska musí propad v příjmech ze zimní údržby nahrazovat jinou obchodní aktivitou, například stavebními pracemi. „Důvod k radosti kvůli teplé zimě jako obchodní společnost nemáme. Celkový propad v příjmech za zimní údržbu je 750 tisíc korun. Letošní zima je tedy pro nás extrémní, protože nepamatujeme tak nízké příjmy za poskytované služby," vysvětlil jednatel společnosti Michal Polanecký. „Čím více sněhu, tím pro nás z obchodního hlediska lépe, máme techniku i na extrémní kalamity," dodal Michal Polanecký z Milevska.

Také Protivínští za letošní zimu ušetřili na údržbě komunikací. Technické služby mají na kalendářní rok přidělenou částku 503 tisíc na zimní údržbu. „Obvykle máme touto dobou minimálně polovinu utracenou, někdy i tři sta tisíc korun. Letos jsme pročerpali jen sto dvacet tisíc korun," informoval vedoucí Technických služeb Protivín Josef Veselý.

Větší investice jsou každoročně v zimní části na začátku roku, tedy od ledna do jara. „To nakupujeme posypové materiály, které pak máme i na konec roku," vysvětlil vedoucí.

Peníze, které Protivín na zimě ušetří, půjdou do údržby stávající techniky. „Je třeba investovat do opravy naší techniky, některé části odchází. Pokud něco zbyde, půjde to na běžnou údržbu komunikací," řekl Josef Veselý.

Mirovičtí dali letos podle odhadu starosty Zdeňka Bárty do zimní údržby maximálně patnáct tisíc korun. „Skoro jsme nevyjeli, nebylo proč. Jediné, za co jsme utratili, byl nákup posypového materiálu," uvedl starosta Mirovic Zdeněk Bárta.

V ostatních letech vydává město na zimní údržbu místních komunikací mezi osmdesáti a sto šedesáti tisíci korunami, letos tedy ušetřilo nemalou částku. „Pravděpodobně ušetřené peníze použijeme na opravy našich komunikací. Budeme do nich moct dát třeba o sto tisíc korun víc než v jiných letech," doplnil starosta.

V Sepekově zatím úsporu za zimní údržbu vyčíslenou nemají. Plány, na co ušetřené peníze poslouží, už mají. „Rádi bychom je dali do komunikací. Chtěli bychom opravit polní cesty, potřebujeme vyvážet dříví z lesa, a jelikož jsou cesty hodně rozbité, chceme udělat nejnutnější opravy," vysvětlil sepekovský starosta Josef Himl.

Autor: Redakce

20.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podpis smlouvy mezi Pískem a Jičínem.

Města Písek a Jičín mají společná témata

Jubilejní 10. turnaj v pétanque v Semicích.
5

Jubilejní 10. turnaj v pétanque v Semicích

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Čáp Vodňan se vydal na jih, jeho cestu můžete sledovat s námi online

Makov, Vodňany - Čáp Vodňan, který v letošním roce na komíně ve Vodňanech odchoval tři mláďata, se vydal na cestu na jih.

Tradiční povídání o dožínkách v kovářovské škole

Kovářov - Kovářovská škola na základě svého vzdělávacího programu se kromě jiného věnuje i udržování a rozvoji lidových tradic národopisné oblasti Kozácka, kam právě Kovářov patří.

AKTUALIZOVÁNO

Traktory zavalily dva muže

Jihočeský kraj – Smolná byla středa pro 46letého muže u Horní Stropnice na Českobudějovicku. Odpoledne ho zavalil traktor a způsobil mu středně závažné poranění v oblasti břicha a pánve.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení