VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Písek osloví obyvatele i návštěvníky

Písek - Cipískoviště zahájí hlavní turistickou sezonu, i když předzvěstí už byla jarní velikonoční slavnost na Kamenném mostě.

8.5.2017
SDÍLEJ:

Cipískoviště se změní v Pískoviště. Ilustrační fotoFoto: Deník / Lucie Kotrbová

O tom, co město dál letos připravuje pro své obyvatele, ale také domácí a zahraniční návštěvníky, jsme hovořili se starostkou Písku Evou Vanžurovou.

Eva Vanžurová, starostka města PísekPaní starostko, sázíte na tradiční, osvědčené a vyzkoušené akce, nebo organizátoři kulturního, sportovního a společenského života přicházejí s něčím novým?

V programu hlavní turistické sezony jsou skutečně tradiční a osvědčené akce, ale tak trochu v novém kabátě. Obyvatelé a návštěvníci našeho města se setkají s řadou novinek a já věřím, že je osloví a zaujmou.

Začněme tedy u Cipískoviště.

Osobně mě velmi těší, že nejde o akci jen Centra kultury města Písek, které by si pořady objednalo u různých agentur. Při přípravě programu pro Cipískoviště se scházela dramaturgická rada, zhruba osmičlenná skupina lidí, řekla bych velkých hráčů naší kultury, kteří přicházeli s náměty a také navrhovali, jak je realizovat.


Vedle centra kultury se do přípravy programu zapojily městská knihovna, Sladovna, Prácheňské muzeum, Divadlo Pod čarou, spolek Přátelé Kamenného mostu, dům dětí a mládeže a další. Diváci na různých místech Písku uvidí vystoupení známých profesionálních kapel, zpěváků a herců, ale představí se také domácí soubory a zájmové kroužky od dětí z našich jesliček, přes AC Sole, mažoretky, zipáky až po ZUŠ, nebo třeba SKP karate. Velkou oblibu si mezi Písečáky získaly závody dračích lodí, letos se uskuteční jejich již 10. ročník a čtvrtý ročník závodů osádek z píseckých škol.

Symbolem Cipískoviště je postavička Cipíska a autorem jeho výtvarné podoby je písecký rodák, výtvarník Radek Pilař. Navíc postavička loupežníka Rumcajse oslavuje 50. narozeniny. Projeví se v programu Cipískoviště?

Známé večerníčkové postavičky budou významnými účinkujícími. Do Písku totiž z Jičína, kde je mimo jiné otevřená Galerie Rumcajsův svět Radka Pilaře, přijede celá loupežnická rodina, tedy Rumcajs, Manka a Cipísek. Zejména děti se mohou těšit na pohádky příběhy z pera spisovatele Václava Čtvrtka.

Sochaři Jiří Kašpar a Josef Faltus začínají pracovat na obřích pískových sochách na náplavce řeky Otavy v Písku.

Rumcajsova padesátka bude také námětem soch z písku. Sochaři Josef Faltus a Jiří Kašpar již postupně tvoří šest tři metry vysokých soch, z toho pět bude na náplavce řeky Otavy a jedna u městské elektrárny. Postavičky Rumcajse, Manky a Cipíska se výrazně objeví také v programu Sladovny. Městská knihovna postaví na Alšově náměstí šapitó, které se promění v les Řáholec.

Jičín, čerstvý nositel ocenění Historické město roku 2016, přiveze do Písku celodenní vystoupení cirkusu Nostalgie, které se uskuteční v sobotu 13. května na Havlíčkově náměstí. Program cirkusu zaplatí město Jičín.

Zatímco Jičín má Galerii Radka Pilaře, v povědomí obyvatel jeho rodného města příliš není.

Máme sice expozici Radek Pilař ve Sladovně, ale jinak máme určitě co dohánět. Jeden z kroků k nápravě se už připravuje. Pro letní turistickou sezonu budou sochy z písku tématicky doplněny venkovní výstavou v Čechově ulici na téma Mládí Radka Pilaře v Písku.

Zmínila jste účast Jičína na Cipískovišti. Jde o jediný kontakt mezi Pískem a tímto městem?
Určitě ne. Výměna zkušeností mezi oběma městy ostatně funguje již několik let a nyní se rozšiřuje i na oblast kultury. Obě města mimo jiné spojují postavy loupežnické rodinky zasazené spisovatelem Václavem Čtvrtek do jičínského lesa Řáholce a ztvárněné píseckým rodákem Radkem Pilařem. V době Cipískoviště by mělo přijet osm zástupců Jičína. Toto město má velký zájem na další spolupráci a stejné je to i z naší strany, takže předpokládáme podpis určité formy partnerské smlouvy. Písek se až dosud orientoval na partnerství s městy v zahraničí, ale spolupráce s českými městy může být velmi přínosná. Ostatně zkušenosti s Jičínem to potvrzují.V programu jsou také doprovodné akce. Z čeho mohou návštěvníci vybírat?

Připomenu alespoň koncert Píseckého komorního orchestru s dirigentem Oldřichem Vlčkem a sólisty. Prácheňské muzeum chystá výpravu se zoology za ptačím zpěvem a na Šarlatském rybníku budou mít sraz lodní modeláři.

Druhou stěžejní akcí, která láká Písečáky i lidi z různých míst republiky, je městská slavnost. Co se na návštěvníky chystá?

Tady připomenu, že do přípravy programu se zapojil poměrně velký kolektiv lidí. Od loňského léta se scházela pravidelně neformální pracovní skupina. A bylo na Centru kultury města Písek, aby využilo nejlepší nápady. Myslím, že se program podařilo sestavit tak, že si v něm vyberou lidé všech generací i různé zájmové skupiny. Chystá se řada novinek a já osobně jsem zvědavá, jak Písečáci přijmou videomapping promítaný na budovu radnice a také barokní ohňostroj na Velkém náměstí. Novinek je ale mnohem víc.

Městská slavnost Dotkni se Písku.

Letos bude historická část ve znamení vlády císařovny Marie Terezie. Ale v pracovním týmu se hodně diskutovalo o tom, zda každý rok zvolit jiné téma. Nápady byly různé, nakonec se většina shodla na Marii Terezii. Ale do budoucna by jistě bylo dobré, aby historično v jednotlivých letech bylo propojeno jednou osobností. V případě Písku takovou osobností beze sporu byl král Přemysl Otakar II, který sice město nezaložil, ale významně se zasloužil o jeho rozvoj. Bude to ještě předmětem diskuse v kulturní komisi a hlavně mezi těmi, kteří se na přípravě programu pro městskou slavnost podílejí.

Zaznamenala jsem snahu vrátit se k tomu původnímu, proč slavnost vznikla a jakou měla podobu. Už v letošním roce by větší váha měla být věnována nedělnímu procesí z děkanského kostela k Mariánskému sloupu na Alšově náměstí. Procesí by mělo být srozumitelné nejen věřícím, ale i ostatní veřejnosti. Není vyloučeno, že baldachýn nad obrazem Písecké Madony ponesou jako kdysi radní města. Uvidíme.


Hodně se v pracovní skupině diskutovalo také o tom, jak umístit například kolotoče a prodejce, aby v centru byly pouze stánky vztahující se k historičnu.

Městská slavnost bývá příležitostí k setkání s partnerskými městy.

Samozřejmě uvítáme zástupce našich partnerských měst, ať již těch, se kterými udržujeme kontakty mnoho let, tak i z těch čerstvých, jako je slovenský Velký Krtíš. Kromě nich přijedou také představitelé Společenství měst s husitskou minulostí a tradicí.

Na co ještě Písečáky i lidi odjinud do města pozvete?

Je toho hodně, a tak připomenu alespoň Šrámkův Písek, Mezinárodní folklorní festival, Neobyčejný festival loutkových divadel a novou podobu Mezinárodního festivalu studentských filmů. Uskuteční se 3. ročník adrenalinového putování Pískem, festival Duhového divadla pořádaný ZŠ Svobodná a své diváky jistě najde i Písecká jízda historických vozidel. Milovníci jazzu se mohou těšit na letní jazz v podání českých i zahraničních interpretů.

Autor: Libuše Kolářová

8.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na kole za krásami mezivodí.
8

Vyrazili na kole za krásami mezivodí

Plátýnko nebo prostá utěrka postačí k oddělení tekutého podmáslí a pevného másla.
8

VIDEO: Za 45 minut 260 gramů másla

OBRAZEM: Synagoga dostává postupně i uvnitř původní podobu

Písek – V Jihočeském kraji je 68 židových památek, většinou hřbitovů. Dochovalo se také pět synagog. Patří k nim i synagoga vybudovaná v orientálním stylu s novorenesančními prvky v roce v roce 1872 v Soukenické ulici v Písku.

OBRAZEM: Den zemědělce a venkova Písek

Dobešice - Na Školním statku v Dobešicích byl v pátek v půl desáté dopoledne zahájen Den zemědělce a venkova, během kterého si i přes nepříznivé počasí návštěvníci užili bohatý program. Na komentovanou prohlídku statku můžete do Dobešic zajet ještě v sobotu 23. září mezi 9. a 14. hodinou.

Lidická povolila, kolony zůstaly jen ve špičce

České Budějovice – Dopravní šok na jihu Českých Budějovic postupně povoluje.

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - Proč sedět doma, když se toho venku tolik děje?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení