VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Písečtí třídí odpad, jsou nejlepší na jihu Čech

Písek - Obyvatelé města se zařadili k nejlepším v republice v třídění odpadu. Tento trend pokračuje.

10.8.2017
SDÍLEJ:

Podzemní kontejnery na tříděný odpad.Foto: Deník / Libuše Kolářová

Za loňské výsledky Písek získal jihočeského Odpadového Oskara. „Základním kritériem pro kvalifikaci obce do soutěže je produkce směsného komunálního odpadu pod 150 kg na osobu a rok,“ připomíná Milan Havel, koordinátor z pořádajícího spolku Arnika.

Písečtí jsou hluboko pod tímto limitem s loňskou produkcí 137,8 kg na obyvatele. Velká část recyklovatelného odpadu nemíří na skládku, ale do kontejnerů určených na papír, plasty, směsné sklo, textil, elektro a bioodpad nebo do sběrných dvorů. „Poděkování patří všem obyvatelům našeho města, kteří se na třídění podílejí a považují to již za samozřejmé,“ uvedla starostka Eva Vanžurová.

Někteří obyvatelé poukazují na to, že třídění odpadu by se mohlo dále zlepšit, pokud by byl dostatek kontejnerů. Na některých místech bývají často přeplněné, a to lidi odrazuje.

„Podle našich poznatků je kontejnerů dost, ale někdy se stane, že u soupravy zastaví auto naložené třeba papírem a zaplní celou nádobu. Problémy jsou zejména na sídlištích, kde někteří lidé i do tříděného odpadu hází všechno možné,“ vysvětluje Josef Hrádek, jednatel Městských služeb Písek. Za dostatečnou považuje i kapacitu podzemních kontejnerů na separovaný odpad v centru města, jde jen o to správně ho ukládat.

Přestože se třídění odpadu zlepšuje, množství směsného odpadu přestalo klesat. Loni Písečtí uložili na skládku 4071,9 tuny odpadu, o rok dříve to bylo o 50 tun méně. „Zřejmě se zvyšuje spotřeba lidí, a to se projevuje i na množství odpadu,“ domnívá se Roman Mára z odboru životního prostředí MÚ Písek.

Poplatek za odpady je v Písku 490 korun na obyvatele a rok. „Vzhledem k výsledkům v třídění odpadu navrhnu jeho snížení o 50 korun. Nevím, zda u kolegů v zastupitelstvu uspěji. Odpadové hospodářství je pro město stále ztrátové. Určitě jsou ještě rezervy v třídění hlavně na sídlištích. Tady však hodně záleží na lidech. Ale ty ukázněné bychom měli motivovat i finančně,“ myslí si radní pro životní prostředí Marek Anděl.

Autor: Libuše Kolářová

10.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Písek, Letní kino. Ilustrační foto

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Vodní záchranáři z Dolní Vltavice pomáhali dostat na vodu na břehu uvízlé lodě ve Vltavici, Jenišově, pod Karlákem a jinde. Foto: VZS Český Krumlov
9

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Workoutové hřiště využívají děti i dospělí

Heřmaň – Původní záměr byl obnovit stávající dětské hřiště. Jelikož ale obec nezapomíná ani na starší děti, nakonec vybudovala hřiště nové.

Velká voda zastavila provoz mnoha firem

Písek – V srpnu před patnácti lety se zastavil provoz mnohých firem, a to nejen v Písku. Haly jednoho z tehdy největších zaměstnavatelů na jihu Čech, pletařského kombinátu Jitex, zaplavila voda až do výše tří metrů a způsobila ohromné škody.

Lesníci varují před vstupem do lesů

Českokrumlovsko - Velké škody napáchal nárazový vítr z páteční bouřky v lesích. Není radno do nich nyní chodit. Poškozeny jsou i lesy města Český Krumlov.

Zájemci se mohou vydat po stopách spisovatelů

Písek – Městská knihovna připravila na středu 23. srpna od 17 hodin další vycházku po stopách známých spisovatelů a básníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení