„Většinou nevyčerpáme celou částku, zbylé peníze převedeme v rámci kapitoly většinou na údržbu a obnovu zeleně. V každém případě peníze zaplacené za odstranění černých skládek jsou vynaložené zbytečně a daly by se využít jinak,“ tvrdí vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu Miloslav Šatra.

Vzhledem k možnostem, které ve městě k ukládání odpadu jsou, nemají obyvatelé k vytváření černých skládek žádný důvod. Na území Písku a jeho místních částí Semice, Smrkovice a Nový Dvůr je 620 nádob na tříděný odpad a v historickém centru ještě sedm podzemních kontejneřišť.

Kromě toho je k dispozici osm sběrných dvorů. Bezplatně je ale mohou využívat jen občané začlenění do systému nakládání s odpadem, tedy ti, kteří mají zaplacenou známku.

Přesto se na území města a v jeho bezprostředním okolí objevují černé skládky. Jde zhruba o tři lokality. První jsou lesíky u silnice na Putim.

„Skládky jsme nechali několikrát uklidit a nyní jsou na příjezdových cestách kameny, aby se tam dalo projet na kole, ale ne autem. Letos již dvakrát městské služby uklízely černé skládky ve Svatoplukově ulici. Přes opakované uklízení a provizorní oplocení vznikají černé skládky také na soukromém pozemku u cesty na Smrkovice. Kromě toho se objevují bodové skládky u kontejnerů na různých místech města,“ uvedl Miloslav Šatra.