VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Kostel má dva nové zvony

Sepekov /AKTUALIZOVÁNO/ - Slavnost přilákala mnoho lidí, kostel by plný.

2.7.2011 3
SDÍLEJ:

Svěcení zvonů v Sepekově. Foto: Deník/Klára Černá

„Je to mimořádná událost. Zvony se nesvětí každý rok. Pamatujete si v Sepekově poslední svěcení zvonů? Nepamatujete,“ říká při mši strahovský opat Michael Pojezdný a dodává, že je tomu totiž už osmdesát osm let.

Je sobotní dopoledne a Sepekov prožívá výjimečné chvíle. V kostele Panny Marie, významném poutním místě, se koná svěcení dvou nových zvonů, sv. Norberta a Panny Marie Sepekovské.

A proč tato jména pro zvony? Společenství okolo sv. Norberta se stalo základem premonstrátského řádu, který působí v Milevsku. „Při stavbě sepekovského chrámu po roce 1731 je sv. Norbertovi zasvěcena jedna z ambitových kaplí, a tak se stává vedle sv. Mikuláše, Augustýna, Jana Nepomuckého a Linharta jedním z patronů naší farnosti,“ vysvětluje farář Norbert František Vehovský, který se o sepekovskou farnost stará.

Úcta k Panně Marii v Sepekově je spojena s prvním opatem milevského kláštera Jarlochem. „Podle legendy to byl právě on, který zde umístil sošku Panny Marie, dar sázavského opata,“ doplnil k druhému zvonu František Vehovský, jenž poděkoval všem dárcům, kteří na pořízení dvou nových zvonů přispěli. Celkově vyšly na 690 tisíc korun.

„Někdo se na zvony dívá jako na krásné hudební nástroje. Zvony nám zprostředkovávají boží pozvání. Bůh nás zve k sobě. Když se zvony rozezní, měla by to být pro všechny, kteří je slyší, výzva: Vstaň a běž do kostela. Tam prožiješ nejdůležitější setkání, setkání s Bohem,“ říká strahovský opat, který zvony posvětil.

Nové zvony by se poprvé měly rozeznít tento týden. Původně farnost plánovala, že to bude v poledne při „slavnostní sobotě“, ale na vině byly technické problémy.

V kostele Panny Marie byly do soboty jen dva zvony, sv. Mikuláš a umíráček. V Sepekově přišli za první světové války o tři zvony a za druhé dokonce o čtyři. Kostel se tak dočkal nových zvonů po téměř sedmdesáti letech.

Autor: Klára Černá

2.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Už nejsou mezi námi

Ilustrační foto

V Bernarticích připravují tradiční přehlídku dechových hudeb

Mejdan pro faunu s vnoučaty

Milevsko - V sobotu 15. července jsme se s manželkou, vnoučaty Štěpánkou a Tomáškem, a také velice potřebnými deštníky, vydali do milevského parku Bažantnice na Mejdan pro faunu.

Po Písecku za barokními památkami

Písek - Do období stavitelů, výtvarníků a lidí různých profesí, kteří vytvářeli pozoruhodná díla v období baroka, se vydali účastníci sobotního (22. 7.) putování, které připravil spolek Přátelé Kamenného mostu.

DOTYK.CZ

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Česká společnost Aurosa Martiny Šmírové uvedla na trh stejnojmenné pivo, určené ženám. Když ho zkusila prodávat v Londýně, narazila. Britských žen se dotklo, že jim někdo předepisuje, jaké pivo mají pít.

Hřiště na Hradišti neoplotí, ale dostane nové lavičky

Písek - Pětašedesát obyvatel Hradiště poslalo na městský úřad žádost, aby se nechalo oplotit hřiště na sídlišti a doplnilo se o několik nových laviček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení