VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Sladovně budou vystaveny historické plakáty

Písek - Ředitelka Uměleckoprůmyslového musea Helena Koenigsmarková přijela do Písku.

11.4.2011
SDÍLEJ:

ŘEDITELKA. Helena Koenigsmarková.Foto: Archiv Deníku

Písecká Sladovna chce navázat dlouhodobou spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze. Prvním bodem spolupráce má být červencová výstava historických plakátů. I proto do Písku v pátek přijela jeho ředitelka Helena Koenigsmarková.


Co ze sbírek muzea budete ve Sladovně vystavovat?

Přijela jsem do Sladovny proto, že máme bohaté sbírky a máme také mnoho aktivit, které se odehrávají mimo Prahu. Třeba v Klášterci nad Ohří máme výstavu porcelánu a v Kamenici nad Lipou je studijní expozice nábytku 20. století. Zde v Písku budeme vystavovat sbírkové plakáty. Kromě klasického užitého umění a designu, tedy trojrozměrných předmětů, máme veliké sbírky dvojrozměrných předmětů. Mezi ně patří jak grafiky, fotografie, tak i plakáty. Ty se v muzeu sbíraly už v době jeho založení na konci 19. století. Dnes bohužel taková ta plakátová kultura, která byla vidět na ulicích, vymizela, protože výlep je drahý.

Uvažujete kromě výstavy historických plakátů ještě o další spolupráci?

Ano, spolupráce není výhodná jen pro Sladovnu, ale i pro nás, protože výstava ve Sladovně nás bude propagovat. Pokud je výstava přenositelná, ještě před jejím uspořádáním se hledají partneři, kteří se podělí o náklady na dopravu a pojistku. Pokud všechno v našem muzeu dobře dopadne, měli bychom brzy mít nový depozitář a rekonstruovanou hlavní budovu. Proto budou sbírky po dobu rekonstrukce volné. Chceme se dohodnout s partnery, mezi nimiž bude i Sladovna, že by naše sbírky mohly být trvale po dobu roku nebo dvou vystaveny.

Byla jste už někdy ve Sladovně? Jak ji jako ředitelka velkého muzea hodnotíte?

Byla jsem tu krátce po otevření. Tehdy se mluvilo o tom, že v Písku vznikl krásný výstavní prostor, který je příkladným využitím technické památky. Podobné se jinde nechávají bohužel i spadnout. Sladovna nás zajímá i z toho důvodu, že naše muzeum dostalo pro své sbírky barokní pivovar v Brandýse nad Labem, takže Sladovna je pro nás i určitou inspirací, jak může takový objekt fungovat. Budova Sladovny je stále krásnější a proto se těším na její program.

Nedávno se z vašeho muzea ztratila fotografie Františka Drtikola Vlna. Galerista v USA dostal nabídku na odkoupení tohoto díla ještě před jeho ukradením a všeobecně okolnosti zmizení byly dost zvláštní. Jak si to vysvětlujete?

V den, kdy fotografii někdo sebral, jsme si říkali, že to není náhoda, protože ji určitě někdo ukradl na zakázku. Vloni totiž byla v aukci jedna z varint té fotografie a prodala se asi za 400 tisíc euro. Myslím, že zloděj si toho všimnul a viděl, že v našem muzeu něco podobného také visí. My se snažíme fotografie ze své velké sbírky vystavovat a považujeme to za povinnost. Riziko, že exponát někdo ukradne, existuje vždy. I kdybychom udělali tvrdá bezpečnostní opatření, pokud se někdo rozhodne, že věc ukradne, nakonec se mu to podaří. Samozřejmě, že bychom mohli mít exponáty v depozitáři pod zámkem, ale to nechceme. Jednou jsme pořádali výstavu fotografií a vystavovali jsme kopie. Snesla se nás kritika, jak si to můžeme dovolit. A když vystavujeme originály, je to také špatně. To mě mrzí.

Autor: Ondřej Šmíd

11.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Písek, Letní kino. Ilustrační foto

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Vodní záchranáři z Dolní Vltavice pomáhali dostat na vodu na břehu uvízlé lodě ve Vltavici, Jenišově, pod Karlákem a jinde. Foto: VZS Český Krumlov
9

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Workoutové hřiště využívají děti i dospělí

Heřmaň – Původní záměr byl obnovit stávající dětské hřiště. Jelikož ale obec nezapomíná ani na starší děti, nakonec vybudovala hřiště nové.

Velká voda zastavila provoz mnoha firem

Písek – V srpnu před patnácti lety se zastavil provoz mnohých firem, a to nejen v Písku. Haly jednoho z tehdy největších zaměstnavatelů na jihu Čech, pletařského kombinátu Jitex, zaplavila voda až do výše tří metrů a způsobila ohromné škody.

Lesníci varují před vstupem do lesů

Českokrumlovsko - Velké škody napáchal nárazový vítr z páteční bouřky v lesích. Není radno do nich nyní chodit. Poškozeny jsou i lesy města Český Krumlov.

Zájemci se mohou vydat po stopách spisovatelů

Písek – Městská knihovna připravila na středu 23. srpna od 17 hodin další vycházku po stopách známých spisovatelů a básníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení