„Proč není u osvobození a úlevách od poplatků například osvobození od poplatku u psů, kteří jsou z útulku? Většinou to města ve svých obecně závazných vyhláškách mají. Je to motivace vzít si nalezence z útulku domů,“ řekl na posledním zasedání milevských zastupitelů Lubomír Šrámek (TOP 09), který má psa z útulku. „Byl jsem ho přihlásit a pak jsem zjistil, že osvobození neexistuje. Proto to říkám,“ dodal.

Starosta města Zdeněk Herout (ODS) řekl, že slyší poprvé, že by města tuto úlevu měla zakotvenou ve vyhlášce, ale přišlo mu to jako dobrý nápad.
Bývalý místostarosta a současný zastupitel Michal Polanecký (ODS) upozornil na to, že by mohl být systém zneužívaný.

„Při české povaze se najdou tací, kteří úmyslně dají psa do útulku, aby si ho někdo během krátké doby vyzvedl, a byl tak po celou dobu osvobozený od poplatku ze psa,“ řekl Michal Polanecký.

Zastupitel za TOP 09 Oldřich Kofroň se zajímal o to, zda je možné, že by majitelé malých psů platili jinou výši poplatku než u velkých plemen. „Rozumím panu Kofroňovi, jak to myslí. Rozdělit psy podle 'kubatury', ale já jsem se s tím opravdu nikdy nesetkal,“ reagoval starosta. „Nevím, jestli by se to mělo rozlišovat podle váhy nebo podle kohoutkové délky,“ dodal Zdeněk Herout.

Podle vedoucího finančního odboru Vojtěcha Španvirta už město letošní poplatky ze psů vybírá. Případná změna by tak přicházela v úvahu při další vyhlášce.

Milevští zastupitelé se vyhláškou o poplatku ze psů pro rok 2011 zabývali ještě jednou, protože v té původní byly chyby. Ministerstvo financí městu doporučilo, aby některé pojmy upřesnilo. Podle místostarosty Martina Třeštíka (ČSSD) se jednalo o pět drobných textových úprav. „Věcně se nic nemění,“ dodal místostarosta Třeštík.

V Milevsku je podle informací městského úřadu 955 psů a letošní roční poplatek například u člověka, který je v invalidním důchodu a žije v rodinném domě nebo v bytovém domě do dvou bytů, je padesát korun za prvního psa a za druhého a dalšího psa tři sta korun.