VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bodovaných řidičů za loňský rok ubylo

Písecko - Motoristů, kteří kvůli přestupkům získali body, je po dvanácti měsících méně.

21.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Michal Bílek

Přibylo ale těch, kteří přišli o řidičáky.

„Žádné body jsem si zatím za přestupky v dopravě nevysloužil,“ pochvaluje si Jiří Schánělec z Písku.

Nemá ani strach, že si někde vykoledoval body za překročení rychlosti, při kterém by ho zachytil policejní radar a přestupek se k němu ještě nedostal. „Kdepak, jezdíme spořádaně. Ostatně členové píseckého Trabant + wartburg klubu, kam patřím, překračují povolenou rychlost opravdu jen výjimečně,“ podotýká se smíchem Jiří Schánělec.

Tolik do smíchu už ale není 118 motoristům, kteří si vysloužili dvanáct trestných bodů a o řidičský průkaz tím pádem přišli.

Na Písecku bylo vybodovaných řidičů na konci loňského roku devadesát. „Alespoň jeden bod si vysloužilo 2624 motoristů na Písecku a 817 na Milevsku. Tam jejich počet oproti stavu před rokem lehce narostl, a to o 62. I tak zůstává Milevsko mezi pěti regiony s nejnižším procentuálním poměrem bodovaných řidičů v České republice,“ informoval Martin Novák z ministerstva dopravy.

Díky odečítání bodů za rok „sekání latiny“ počet hříšníků na Písecku během loňského roku klesnul o 270.

„Pokud řidiči dvanáct kalendářních měsíců od naposledy znamenaných bodů není uložena další pravomocná sankce, kvůli níž jsou zaznamenány body, odečtou se čtyři body z celkového počtu. Po dalších dvanácti kalendářních měsících se odečtou další čtyři body, po třetím dvanáctiměsíčním období pak zbývající body,“ upřesnil Novák.

Na Písecku je počet hříšníků výrazně vyšší než na sousedním Milevsku. „V Písku je vyšší počet řidičů z povolání. Pravděpodobnost, že spáchají přestupek, za který budou i bodově ohodnoceni, je tedy větší. Roli hraje také větší počet kontrol přímo ve městě Písek,“ konstatovala policejní mluvčí Kamila Ingrišová.

Kde můžou řidiči zjistit, jestli jim body přibyly nebo jich mají po roce bez přestupku naopak méně?

Informace o změně a aktuálním stavu bodu nejsou řidiči oznamovány a nejsou mu dostupné ani prostřednictvím on-line informačního systému. Aktuální stav bodového konta lze zjistit podáním žádosti na příslušném obecním úřadu obce s rozšířenou působností nebo na kontaktních místech veřejné správy – takzvaných Czech pointech.

Výpis má pouze informativní charakter pro občany, nenahrazuje výpis z karty řidiče pro styk s úřady. Osoba, která na pracovišti Czech point o výpis žádá, musí mít platný doklad totožnosti (občanský průkaz, cestovní pas) a musí mít přiděleno rodné číslo.

Správní poplatek, který žadatel zaplatí na samosprávních úřadech je za první stránku maximálně 100 korun a za každou další maximálně 50 korun.

Autor: Marek Prášil

21.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Cyklisté v ulicích Písku

Ilustrační foto

Kam s bolavými zuby o víkendu na Písecku?

Žáci z Benešovky sportovali v Brně

Písek, Brno - Víte, co je OVOV? Ne, není to nová značka barev určených k barvení velikonočních vajíček ani něco, co by souviselo s ovocem a zdravou výživou. I když se zdravého těla, ve kterém sídlí zdravý duch, týká.

Města Písek a Jičín mají společná témata

Písek - Dokumenty o přátelství a spolupráci mělo dosud město podepsáné s partnerskými městy v zahraničí.

Jubilejní 10. turnaj v pétanque v Semicích

Semice - V neděli 3. září 2017 uspořádal Diacel Písek jubilejní turnaj v pétanque na hřišti v Semicích.

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení