VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Písek zaplatil pokutu, radní schválili podání žaloby

Písek - Spor o vybírání peněz za náklady spojenés pronájmem pozemku na popelnici.

27.7.2010 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Ondřej Šmíd

Od letošního roku platí nová vyhláška o svozu a ukládání pevného domovního odpadu. Ještě před její platností se největší diskuse mezi občany rozpoutala kolem umístění popelnic na chodnících.

V historickém centru mohou být popelnice na ulicích jen v den svozu. V ostatních místech Písku mohou mít obyvatelé popelové nádoby buď na svém pozemku nebo musí zaplatit za pronájem městského 20 korun na rok.

Dvacetikorunový poplatek za pronájem pro většinu lidí není problémem, ale předmětem kritiky se stala částka 340 korun, kterou město vybírá za vyřízení všech náležitostí spojených s uzavřením smlouvy.

Na základě upozornění obyvatele Písku postup města kontrolovalo českobudějovické Finanční ředitelství. Došlo k závěru, že město porušilo zákon, protože poplatek za pronájem pozemku je cena regulovaná a její maximální výše může být 20 korun. Podle vyjádření finančního ředitelství jsou tedy další administrativní poplatky neoprávněné.

"Podali jsme námitku proti tomuto rozhodnutí, protože jsme přesvědčeni, že si město účtuje jen oprávněné ekonomické náklady. Navíc občané si mohli vybrat jinou alternativu, tedy buď umístit popelnici v domě nebo využít igelitových pytlů, zakoupených podle počtu svozů v Městských službách Písek,“ uvedla místostarostka Hana Rambousová (VPM).

Finanční ředitelství však námitku zamítlo a město již zaplatilo pokutu ve výši 135 320 korun, což odpovídá částce vybrané od občanů za oprávněné ekonomické náklady. Město se znovu odvolalo k ministerstvu financí, ale ani tady neuspělo.

Radní na svém čtvrtečním zasedání rozhodovali, co dál. Nakonec se s výjimkou jednoho hlasu rozhodli pro podání správní žaloby proti ministerstvu financí.

„Bez ohledu na výsledek správní žaloby mohou si obyvatelé města požádat o vrácení částky 340 korun a dostanou ji vyplacenou,“ připomněla Hana Rambousová.

Podle jejího názoru je rozhodnutí finančních institucí krokem zpět, protože uplatnění nové vyhlášky přispělo k odstranění popelnic z ulic města a k celkovému zlepšení životního prostředí.

Autor: Libuše Kolářová

27.7.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Písek, Letní kino. Ilustrační foto

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Vodní záchranáři z Dolní Vltavice pomáhali dostat na vodu na břehu uvízlé lodě ve Vltavici, Jenišově, pod Karlákem a jinde. Foto: VZS Český Krumlov
9

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Workoutové hřiště využívají děti i dospělí

Heřmaň – Původní záměr byl obnovit stávající dětské hřiště. Jelikož ale obec nezapomíná ani na starší děti, nakonec vybudovala hřiště nové.

Velká voda zastavila provoz mnoha firem

Písek – V srpnu před patnácti lety se zastavil provoz mnohých firem, a to nejen v Písku. Haly jednoho z tehdy největších zaměstnavatelů na jihu Čech, pletařského kombinátu Jitex, zaplavila voda až do výše tří metrů a způsobila ohromné škody.

Lesníci varují před vstupem do lesů

Českokrumlovsko - Velké škody napáchal nárazový vítr z páteční bouřky v lesích. Není radno do nich nyní chodit. Poškozeny jsou i lesy města Český Krumlov.

Zájemci se mohou vydat po stopách spisovatelů

Písek – Městská knihovna připravila na středu 23. srpna od 17 hodin další vycházku po stopách známých spisovatelů a básníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení