VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jezděte jako dámy! hlásají jezdkyně z Líšnice

Líšnice - Jízda v dámském sedle je ve světě soutěžní disciplínou, v Česku však jezdkyně soutěžit nemohou, jízdu tedy alespoň předvádějí.

20.4.2010
SDÍLEJ:

Dáma v sedle ve speciálním kostýmu.Foto: Archiv sdružení

Občanské sdružení Dámy v sedle si klade za cíl rozšířit jízdu na koni v dámském sedle a uvést ji do povědomí veřejnosti. Hlavní zásluhu na založení organizace mají dvě ženy - Lucie Krahulcová Hřebejková, která je zároveň předsedkyní sdružení, a Karolína Fränkelová. Nápad založit sdružení v Líšnici vzešel z jejich nespokojenosti s členstvím v podobné organizaci, která ale podle jejich slov nebyla moc funkční. Dámy v sedle byly založeny roku 2004, nyní mají kolem 25 členek a pořádají během roku několik akcí.

Při pohledu na dámu v sedle na člověka dýchne atmosféra dob dávno minulých. Tento způsob jízdy se odlišuje především speciálním sedlem a kostýmem, což rozpozná i naprostý laik. „V dámském sedle má jezdkyně obě nohy na jedné straně a na straně, kde nohy nemá, drží v ruce dlouhý bičík, takzvanou tušírku, kterým koni dává pobídky. Kostým může být buďto historický a nebo moderní soutěžní,“ objasňuje Lucie Krahulcová Hřebejková.

OS Dámy v sedle není jediným sdružením svého druhu v České republice. Mimo něj ještě funguje Dámská jezdecká společnost a Jezdecká společnost Artemis, která je ze všech tří nejmladší – vznikla na jaře minulého roku. Existence těchto organizací napomáhá udržení a především oživení tradice jízdy v dámském sedle a navíc ho díky pořádaným akcím i popularizuje.

„V době založení našeho sdružení šlo o ojedinělou věc pro veřejnost laickou i jezdeckou. V dnešní době jsme se za ta léta dokázaly dostat do podvědomí lidí a také jezdkyň v dámském sedle přibývá. Převážná většina jsou dospělé ženy, ale sem tam se vyskytne i slečna pod 15 let,“ říká Lucie Krahulcová Hřebejková.

Stát se členem sdružení je velmi jednoduché – stačí vyplnit a poslat přihlášku a zaplatit vstupní příspěvek. Jde především o zájem tehoto způsobu jízdy, členové nejsou limitováni pohlavím – mezi členy je i jeden muž – a není stanovena ani podmínka vlastnictví koně či dámského sedla.

Jízda v dámském sedle je ve světě soutěžní disciplínou. Dámy v sedle se ji snaží propagovat pomocí různých kulturních akcí, výstav, časopisů a jedna z členek tvoří webové stránky, které mapují jejich veškerou činnost.

„Co se týče financí, žijeme především z členských příspěvků a sponzorských darů, ale těch v této době není mnoho. Nejde jen o peníze, jsme rády také za ceny do soutěží, které pořádáme, nebo do tomboly na maškarní ples, který se koná vždy na začátku roku v Líšnici. Naše akce se těší velkému zájmu veřejnosti, soutěží v dámském sedle se samozřejmě závodně účastní pouze ženy, ale ostatní akce, jako je Den koní či Hubertova jízda, jsou přístupné i jezdcům obkročmo. V řadách diváků jsou pak ženy, muži i děti,“ dodává.

Jistou překážkou pro zájemce o jízdu v dámském sedle je fakt, že pořízení sedla i kostýmu je finančně velmi náročné. „Kostýmy jsou kapitolou samy pro sebe. V Čechách neexistuje obchod, kde by se daly koupit. Nechají se ušít ve specializovaných dílnách, některé z nás si je nechávají šít u šikovných švadlen nebo v kostymérnách divadel, jiné si kostým ušijí samy. Ať tak či onak, jde o nákladnou záležitost. Cena se pohybuje nejen v tisících, ale i v desítkách tisíc korun. Samozřejmě ale záleží na kvalitě a složitosti kostýmu,“ říká předsedkyně.

Ač je jízda v dámském sedle ve světě soutěžní disciplínou, u nás tomu tak není. Členky sdružení se ale účastní takzvaných ukázkových soutěží v rámci jiných závodů. Sdružení Dámy v sedle se tedy rozhodlo pořádat závody v dámském ježdění samo, a daří se mu je udržovat na mezinárodní úrovni. „Pořádáme mistrovství ČR, kam se sjíždí i jezdkyně z Polska a Slovenska. V prvním ročníku se sjelo 25 účastnic, loni jich bylo jen 15. Naše členky patří mezi velmi úspěšné závodnice, ať už přímo v mistrovských soutěžích nebo v doplňkových,“ dodává.

Nejbližší akcí, kterou Dámy v sedle pořádají v Líšnici, je den otevřených dveří, který se koná 8. května. Mistrovství jízdy v dámském sedle, pořádané v České republice již počtvrté, můžete navštívit ve dnech 4. – 5. července v Janově u Litomyšle. Jistě na vás čeká minimálně neobvyklý zážitek.

TEREZA ANDĚLOVÁ

20.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dynamo České Budějovice - FC Hradec Králové.
30

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

Energetici spolu s lesníky nají plno práce u spadlých drátů před Žďárem.
118

Bouřka odstřihla od elektřiny tisíce domácností

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

Český Krumlov/ROZHOVOR/ - Režisér filmu Václav Malhour, který před několika dny natáčel v Českém Krumlově další záběry do filmu Nabarvené ptáče, říká, že už je v Českém Krumlově pomalu jako doma.

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Šumava - Následky bouřky z pátku na sobotu postihnou i návštěvníky Šumavy. Některé pěší a cyklistické trasy jsou dočasně nepřístupné.

OBRAZEM: Sokolky v přípravě porazily SVŠ Plzeň

Písek - Do začátku nové interligové sezony zbývají už pouze dva týdny, během kterých mohou jednotlivé týmy ladit poslední taktické a herní detaily.

OBRAZEM: Tancem a zpěvem probudili středověkou tvrz

Písek – Zahraniční účastníci Mezinárodního folklorního festivalu dostali možnost vystupovat i mimo Písek a náležitě ji využili.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení