VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jezděte jako dámy! hlásají jezdkyně z Líšnice

Líšnice - Jízda v dámském sedle je ve světě soutěžní disciplínou, v Česku však jezdkyně soutěžit nemohou, jízdu tedy alespoň předvádějí.

20.4.2010
SDÍLEJ:

Dáma v sedle ve speciálním kostýmu.Foto: Archiv sdružení

Občanské sdružení Dámy v sedle si klade za cíl rozšířit jízdu na koni v dámském sedle a uvést ji do povědomí veřejnosti. Hlavní zásluhu na založení organizace mají dvě ženy - Lucie Krahulcová Hřebejková, která je zároveň předsedkyní sdružení, a Karolína Fränkelová. Nápad založit sdružení v Líšnici vzešel z jejich nespokojenosti s členstvím v podobné organizaci, která ale podle jejich slov nebyla moc funkční. Dámy v sedle byly založeny roku 2004, nyní mají kolem 25 členek a pořádají během roku několik akcí.

Při pohledu na dámu v sedle na člověka dýchne atmosféra dob dávno minulých. Tento způsob jízdy se odlišuje především speciálním sedlem a kostýmem, což rozpozná i naprostý laik. „V dámském sedle má jezdkyně obě nohy na jedné straně a na straně, kde nohy nemá, drží v ruce dlouhý bičík, takzvanou tušírku, kterým koni dává pobídky. Kostým může být buďto historický a nebo moderní soutěžní,“ objasňuje Lucie Krahulcová Hřebejková.

OS Dámy v sedle není jediným sdružením svého druhu v České republice. Mimo něj ještě funguje Dámská jezdecká společnost a Jezdecká společnost Artemis, která je ze všech tří nejmladší – vznikla na jaře minulého roku. Existence těchto organizací napomáhá udržení a především oživení tradice jízdy v dámském sedle a navíc ho díky pořádaným akcím i popularizuje.

„V době založení našeho sdružení šlo o ojedinělou věc pro veřejnost laickou i jezdeckou. V dnešní době jsme se za ta léta dokázaly dostat do podvědomí lidí a také jezdkyň v dámském sedle přibývá. Převážná většina jsou dospělé ženy, ale sem tam se vyskytne i slečna pod 15 let,“ říká Lucie Krahulcová Hřebejková.

Stát se členem sdružení je velmi jednoduché – stačí vyplnit a poslat přihlášku a zaplatit vstupní příspěvek. Jde především o zájem tehoto způsobu jízdy, členové nejsou limitováni pohlavím – mezi členy je i jeden muž – a není stanovena ani podmínka vlastnictví koně či dámského sedla.

Jízda v dámském sedle je ve světě soutěžní disciplínou. Dámy v sedle se ji snaží propagovat pomocí různých kulturních akcí, výstav, časopisů a jedna z členek tvoří webové stránky, které mapují jejich veškerou činnost.

„Co se týče financí, žijeme především z členských příspěvků a sponzorských darů, ale těch v této době není mnoho. Nejde jen o peníze, jsme rády také za ceny do soutěží, které pořádáme, nebo do tomboly na maškarní ples, který se koná vždy na začátku roku v Líšnici. Naše akce se těší velkému zájmu veřejnosti, soutěží v dámském sedle se samozřejmě závodně účastní pouze ženy, ale ostatní akce, jako je Den koní či Hubertova jízda, jsou přístupné i jezdcům obkročmo. V řadách diváků jsou pak ženy, muži i děti,“ dodává.

Jistou překážkou pro zájemce o jízdu v dámském sedle je fakt, že pořízení sedla i kostýmu je finančně velmi náročné. „Kostýmy jsou kapitolou samy pro sebe. V Čechách neexistuje obchod, kde by se daly koupit. Nechají se ušít ve specializovaných dílnách, některé z nás si je nechávají šít u šikovných švadlen nebo v kostymérnách divadel, jiné si kostým ušijí samy. Ať tak či onak, jde o nákladnou záležitost. Cena se pohybuje nejen v tisících, ale i v desítkách tisíc korun. Samozřejmě ale záleží na kvalitě a složitosti kostýmu,“ říká předsedkyně.

Ač je jízda v dámském sedle ve světě soutěžní disciplínou, u nás tomu tak není. Členky sdružení se ale účastní takzvaných ukázkových soutěží v rámci jiných závodů. Sdružení Dámy v sedle se tedy rozhodlo pořádat závody v dámském ježdění samo, a daří se mu je udržovat na mezinárodní úrovni. „Pořádáme mistrovství ČR, kam se sjíždí i jezdkyně z Polska a Slovenska. V prvním ročníku se sjelo 25 účastnic, loni jich bylo jen 15. Naše členky patří mezi velmi úspěšné závodnice, ať už přímo v mistrovských soutěžích nebo v doplňkových,“ dodává.

Nejbližší akcí, kterou Dámy v sedle pořádají v Líšnici, je den otevřených dveří, který se koná 8. května. Mistrovství jízdy v dámském sedle, pořádané v České republice již počtvrté, můžete navštívit ve dnech 4. – 5. července v Janově u Litomyšle. Jistě na vás čeká minimálně neobvyklý zážitek.

TEREZA ANDĚLOVÁ

20.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Radnice v Písku. Ilustrační foto

Beseda (nejen) o největších laserech světa

Podzim, ilustrační foto.

Teplé počasí přepsalo rekord z roku 1885

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Diacel Písek navštívil Techmanii v Plzni

Písek, Plzeň - Cílem podzimního výletu byla Techmaniia v Plzni. Ve vlaku se sešli členové z Chvaletic, Písku a Strakonic.

Výlet Protivínského vlastivědného klubu

Protivín - Dne 7. října uspořádal Protivínský vlastivědný klub první společný výlet za památkami v západní části Protivínska.

Jihočeši nejraději slaví ve Windy Pointu

České Budějovice /ROZHOVOR/ – V anketě Českobudějovického deníku o „Nejoblíbenější provozovnu roku 2017“ vyhrál na plné čáře o závratné dva tisíce hlasů před všemi ostatními lipenský coctail bar Windy Point v Černé v Pošumaví.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení