VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hodina literatury ve Sladovně

Písek - Hlavně studenti maturitních ročníků si rozšiřují znalosti o Haškovi, Čapkovi, Hrabalovi, Seifertovi a Havlovi.

28.2.2010
SDÍLEJ:

Výstavu Literatura bez hranic si do Sladovny přišli prohlédnout také studenti Francouzského gymnázia v Písku. Foto: Deník/Libuše Kolářová


Představit především dětem a mladým lidem nejvýznamnější autory české literární tvorby moderní multimediální formou byl šťastný nápad. Za jeho realizací stojí Památník národního písemnictví a tvůrci jako například architekt David Vávra, scenáristky Marta Dandová, Věra Dyková, Jarmila Schreiberová, Hana Vaníčková a zástupci knihoven, památníků a pražských divadel.

Ještě do 7. března je tato svým způsobem unikátní výstava nazvaná Literatura bez hranic otevřená v písecké Sladovně. Zájem především maturitních ročníků středních škol a středních odborných učilišť z Písku, ale i širokého okolí potvrzuje, že projekt dokáže mladé oslovit a že mimořádné hodiny české literatury ve Sladovně berou jako důležitou součást přípravy na maturity.

„O mládeži se dnes říká, že nečte. Nemohu s tím úplně souhlasit. Je fakt, že někteří studenti čtou méně, ale většina jich čte, dovede si shánět informace i mimo školu a o tvorbě jednotlivých autorů dokáže diskutovat. V oblibě je zejména klasická francouzská literatura, ale i čeští autoři,“ hodnotí zájem mládeže o četbu Marie Svobodová, učitelka z Francouzského gymnázia v Písku.

Student Patrik Horažďovský si oblíbil Jaroslava Haška a zejména jeho román Osudy dobrého vojáka Švejka. „To je jedna z knížek, ke kterým se rád vracím třeba přečtením jen několika stránek,“ uvedl budoucí maturant.

Výstava v pěti samostatných miniexpozicích v jednom velkém sále představuje pětici spisovatelů: Karla Čapka, Jaroslava Haška, Bohumila Hrabala, Jaroslava Seiferta a Václava Havla.

Každý z autorů je spojen s určitým historickým obdobím ve vývoji naší země. Jaroslav Hašek s rozpadajícím se Rakouskem – Uherskem a první světovou válkou, Karel Čapek s meziválečným obdobím, Jaroslav Seifert s protektorátem, Bohumil Hrabal s obdobím socialismu a Václav Havel s vývojem společnosti v letech po sametové revoluci.

Vedle základních životopisných dat jsou tu dokumenty, ze kterých lze vystopovat, jak vznikala jednotlivá díla a jak nacházela nebo také nenacházela cestu ke čtenáři. Například u Karla Čapka je zvýrazněn jeho román RUR. Autoři expozice srovnávají Čapka s Apollinairem. Oba tvořili přibližně ve stejné době a zabývali se strojovou civilizací a budoucností lidstva. Oba zdůraňovali, že člověk se nesmí nechat technikou úplně ovládnout.

Václav Havel vzpomíná na svůj vstup do literárního života, který měl přídech rebelie. Mottem jeho expozice jsou slova: „ Nesmíme se dobrovolně vzdát svého práva vyjadřovat se ke všemu kolem, co nás zneklidňuje.

Bohumil Hrabal je připomínán hlavně jako autor velkých a zfilmovaných románů jako Postřižiny nebo Obsluhoval jsem anglického krále.
Své místo při prezentaci spisovatelů má také audiovizuální technika. Zájemci si mohou poslechnout úryvky z Haškova Švejka v nezapomenutelném podání Jana Wericha nebo sledovat promítání životopisného filmu o bývalém českém prezidentu a dramatikovi Václavu Havlovi.

„Výstava nabízí každému návštěvníkovi příležitost najít si v každém autorovi záchytné body, objevit nepoznané a zabývat se tím, co je pro nás přitažlivé a důležité,“ myslí si studentka Johana Žižková.

Zdá se, že výstava splnila svůj účel, když poukázala na autory, jejichž dílo přesahuje hranice naší země. Potvrzuje to i nebývalý zájem. Podle slov ředitele Sladovny Písek Jiřího Hladkého přichází sem denně až 160 studentů.

Autor: Libuše Kolářová

28.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Renata Doležalová, lékařka z Ortopedicko – traumatologického oddělení Nemocnice Písek, odpovídala on-line na dotazy čtenářů.

Klouby bez bolesti i po padesátce? Udržujte si váhu a sportujte

25. setkání Protivínského vlastivědného klubu, tentokrát s výtvarníkem Petrem Pflegerem.
4

25. setkání Protivínského vlastivědného klubu

V kraji oproti loňsku přibylo případů lymeské borreliózy

Jižní Čechy - Více případů onemocnění lymeskou borreliózou než v loňském roce zaznamenali letos jihočeští hygienici. Do rekordních hodnot má ale letošní výskyt klíšťaty přenášených onemocnění zatím daleko.

Výsledky mládežnických celků FC Písek

Písek - Jak si v uplynulém týdnu vedly mládežnické celky FC Písek?

Jan Tříska, Igor Hnízdo z Obecné školy, po pádu z mostu zemřel

České Budějovice - Česko-americký herec Jan Tříska (80), který za nejasných okolností v sobotu spadl z Karlova mostu, v pondělí v pražské nemocnic zemřel. Podle svědků herec vylezl k soše a odtud spadl do řeky. Z vody ho vytáhla dvojice turistů z výletní lodi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení