Daniel Vejchar z Rakovic navrhl pro svoji obec znak a prapor. V polovině ledna i jeho přijali Miroslav Vlček, Miroslava Němcová a Vojtěch Filip v Poslanecké sněmovně. Ti zástupcům obcí předali dekret o užívání obecních symbolů.

Z Písecka se slavnosti zúčastnily dvě obce, Rakovice a Borovany.

Zatímco Borovanům navrhli znak pracovníci Prácheňského muzea v Písku, Rakovice využily znalostí místního člověka.

„Štít znaku je zlatý a zelený. Na zlaté části je červený rak. Na zelené části je lipová větvička se třemi listy,“ popisuje znak Rakovic Daniel Vejchar.

Lípa je nejen národní stromem, ale významnou úlohu sehrála i v dějinách Rakovic. 12. května 1945 podepsali na místním mlýně kapitulaci zástupci Německa, Ameriky a Sovětského svazu. Lípa představuje symbol mírového aktu.

Znak a prapor Rakovic je zatím pouze na papíře, na zhotovení ještě čeká. Stejně tomu je i v Borovanech, ty už ale naplánovaly datum svěcení symbolů. „Uskuteční se 12. června,“ říká borovanská starostka Ivana Dolejšková.

Zrcadlo vývoje

Podobná slavnost čeká i Veselíčko a Hrejkovice. Obě vesnice momentálně spolupracují s Prácheňským muzeem na podobě návrhu.

„Znak pro obec znamená identitu a symboly na něm zrcadlí historický vývoj a nejdůležitější mezníky v tomto vývoji,“ říká starostka Hrejkovic Hana Kašparová. „V současné době čekáme na předložení návrhů, ze kterých budeme vybírat jeden,“ doplňuje starostka.

V Prácheňském muzeu v Písku navrhují znak Jiří Prášek a Jan Adámek. „Každý rok připravíme jeden až tři návrhy,“ říká ředitel muzea Jiří Prášek.

„Dříve byl znak výsadou měst. Obce se k symbolům pozvolna hlásí, chápou je jako sounáležitost,“ myslí si Jiří Prášek.

Jak uzavírá, navrhování symbolů se řídí přísnými pravidly heraldiky.