VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stínadla prodělala ozdravnou kúru

Písek - Skončila první část revitalizace sídliště Portyč v Písku za přispění evropských peněz.

20.12.2009
SDÍLEJ:

Na malé ploše sídliště Portyč žije téměř pět tisíc lidí.Foto: Deník/Libuše Kolářová

Pátečnísněhová nadílka přikryla nové chodníky a další úpravy ve vnitrobloku Stínadla. Účastníci slavnostního předání dokončeného díla veřejnosti toho moc neviděli. Zdejší obyvatelé však vědí, že tato část největšího píseckého sídliště Portyč se za poslední měsíce radikálně změnila.

„Dříve, když trochu zapršelo, pomalu se tady nedalo přejít. Chodníky, jestli se tomu tak vůbec dalo říkat, byly z různých materiálů, ještě z doby, kdy se sídliště stavělo. Dnes je plocha upravená, s novou zelení a veřejným osvětlením,“ řekla jedna z obyvatelek Portyče Ludmila Nečasová. Vzápětí dodala: „Jen je mi záhadou, že to stálo přes čtyři miliony korun.“

S vysvětlenním přispěchal Petr Jelínek z odboru rozvoje, investic a majetku Písku: „Dělalo se zde odvodnění celého pozemku, a to byla nejvyšší položka. Právě práce, které se dělají v podzemí stavbu nejvíce prodražují, ale zůstávají skryty zrakům veřejnosti.“

Přispěje Unie


Oprava Stínadel stála 4,6 milionu korun. Město však ze svého uhradilo jen 15 procent z tého částky, větší podíl zaplatila Evropská unie z Regionálního operačního programu.

„Na Stínadlech šlo nejen o odvodnění prostoru, ale také o odstranění panelů a betonu z provizorních cest a vybudování nové komunikace včetně chodníků se zámkovou dlažbou. Doplněno bylo rovněž dopravní značení,“ informoval Karel Kůrka vedoucí oddělení investic a veřejných zakázek MÚ v Písku.

Obyvatelé této části sídliště mají k dispozici nové odpadkové koše a lavičky a připravena je zpevněná plocha pro budoucí kontejnerové stání.

„Na veřejné schůzi jsme se dozvěděli, že na sídlišti budou postupně vybudována zastřešená, osvětlená a hlavně uzavíratelná kontejnerová stání. To je moc dobře. Protože přeplněné kontejnerery, kolem kterých se povalují staré televize, židle a další věci, rozhodně nejsou ozdobou sídliště,“ myslí si Ludvík Málek, jeden z obyvatel Portyče.

Spokojení vozíčkáři

Zejména vozíčkáři a maminky či tatínkové s kočárky mají radost z nových komunikací a chodníků, po kterých se mohou pohybovat snáze a hlavně bezpečně. Spokojenost nad hotovým dílem vyjádřil včera vozíčkář Jaroslav Jadlovský, zástupce Národního institutu pro integraci osob s omezením.

„Jako člen dopravní komise a jako konzultant jsem zván, abych se vyjádřil k zejména různým stavbám dopravním ve městě. Projektanti se snaží našim připomínkám vyhovět a musím říci, že v posledních letech se situace ve městě zlepšila, hlavně pokud jde o bezbariérové přechody,“ uvedl Jaroslav Jadlovský.

Změna za 200 milionů

Stínadla jsou první částí rozsáhlého Integrovaného plánu rozvoje města Písek – zóna Portyč. Jeho realizace do roku 2013 bude stát 200 milionů korun, čtyři miliony euro bude dotace z Integrovaného operačního programu EU.

„Do čtyř let by Portyč měla dostat novou, daleko vlídnější tvář. Věříme, že každá změna k lepšímu pomůže obyvatelům sídliště najít ztracený vztah ke svému bydlišti,“ řekl starosta Miroslav Sládek.

Polovina z dvousetmilionové částky půjde do úprav veřejných prostranství, druhá pak směřuje zejména do zateplení a dalších vnějších oprav panelových domů. Po Stínadlech přijde na řadu lokalita Smart.

Autor: Libuše Kolářová

20.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kostel sv. Jakuba v Čížové.

Neseďte doma aneb Kam vyrazit na venkově

Ilustrační foto

Z deníku píseckých strážníků

Starosta přetahovanou na laně opět prohrál

Záhoří – Kulturní výbor zastupitelstva obce uspořádal prázdninové odpoledne pro děti i dospělé v Dolním Záhoří za pomoci manželů Standy a Hanky Zelenkových.

Lípa přátelství a kámen v Palackého sadech

Písek - Pozornosti chodců v Palackého sadech možná neunikne velký kámen při chodníku od restaurace U Reinerů k budově Divadla F. Šrámka.

Vodáky od zákazu dělí i půl centimetru

Šumava - I když vodáci od začátku letošní sezony dostali na Vltavě stopku jen dvakrát, vody je málo.

Karamel od Vaška je pro manžele Kalkušovy jejich nejmladším dítětem

Český Krumlov - Osm nových výrobků obdrželo značku Regionální potravina Jihočeského kraje na Selských slavnostech v Holašovicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení