VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na bezpečnost lidí dohlíží už jedenáct kamer

Písek - Jedenáct lokalit v Písku kontrolují kamery městského monitorovacího systému.

12.8.2009
SDÍLEJ:

Jedna z píseckých kamer sleduje Kamenný most ze střechy Obchodní akademie.Foto: Deník/Ondřej Šmíd

Dvanáctá bude umístěna na Výstavišti a bude mít pod dohledem centrální parkoviště. V této lokalitě je také základní škola, zimní stadion, tenisové kurty a další sportoviště.

„Kamera dohlédne rovněž na okolí letního kina a protějšího hotelu,“ připomněl velitel Městské policie Jan Liška.

Výběrové řízení na dodání městského kamerového systému vyhrála písecká firma B a K systémy s cenou necelých 650 tisíc korun, včetně DPH. Z rozpočtu městské policie půjde 300 tisíc korun, zbylá částka je dotace z ministerstva vnitra.

„Na jedné straně jsem ráda, že je ve městě tolik kamer. Ještě bych ji dala do Palackého sadů, tam se za tmy bojím projít. Na druhé straně mám někdy nepříjemný pocit z toho, že nám strážníci tak trochu nahlížejí do soukromí. Ale je to zřejmě cena za větší bezpečnost,“ myslí si Anna Habartová z Písku.

Písek začal městský monitorovací systém budovat před dvanácti lety, projekt zahrnoval čtyři kamery a záznamové zařízení. Systém byl postupně doplňován podle poznatků strážníků a policistů, na základě požadavků občanů a po schválení zastupitelstvem města.

„Zásluhou kamer se podařilo zadržet pachatele malování grafiti, vloupání do stánků, ničení zaparkovaných aut, krádeže kol, zapalování odpadkových košů nebo poškozování parkovacích automatů. Monitorovací systém významně přispívá k ochraně historických památek, zejména Kamenného mostu, cenným pomocníkem byl také při povodních,“ uvedl některé příklady velitel strážníků Jan Liška.

Ještě v letošním roce se počítá s výměnou kamery na rohu Pražské a Třídy Národní svobody. Byla pořízena jako jedna z prvních a již nevyhovuje. Její oprava by byla dražší než pořízení nové.

S velkým rozvojem monitorovacího kamerového systému se počítá do budoucna na sídlišti Portyč. Kromě dodavadních dvou kamer se předpokládá umístění dalších v rámci projektu revitalizace tohoto sídliště. Cílový stav na Portyči je šest až osm kamer.

Městská policie si podle Liškových slov vytvořila podmínky k rozšíření monitorovacího systému i v jiných lokalitách. „Využili jsme současné rekonstrukce Komenského ulice, aby bylo možné umístit kameru do Palackého sadů, i když je to vzhledem k množství stromů problematické. Občané však na nebezpečí v této lokalitě často poukazují,“ uvedl velitel strážníků.

Další kamera bude v budoucnu na objektu divadla a bude monitorovat prostor u hudebního pavilonu, kde se konají různé kulturní akce.

Autor: Libuše Kolářová

12.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Písek, Letní kino. Ilustrační foto

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Vodní záchranáři z Dolní Vltavice pomáhali dostat na vodu na břehu uvízlé lodě ve Vltavici, Jenišově, pod Karlákem a jinde. Foto: VZS Český Krumlov
9

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Workoutové hřiště využívají děti i dospělí

Heřmaň – Původní záměr byl obnovit stávající dětské hřiště. Jelikož ale obec nezapomíná ani na starší děti, nakonec vybudovala hřiště nové.

Velká voda zastavila provoz mnoha firem

Písek – V srpnu před patnácti lety se zastavil provoz mnohých firem, a to nejen v Písku. Haly jednoho z tehdy největších zaměstnavatelů na jihu Čech, pletařského kombinátu Jitex, zaplavila voda až do výše tří metrů a způsobila ohromné škody.

Lesníci varují před vstupem do lesů

Českokrumlovsko - Velké škody napáchal nárazový vítr z páteční bouřky v lesích. Není radno do nich nyní chodit. Poškozeny jsou i lesy města Český Krumlov.

Zájemci se mohou vydat po stopách spisovatelů

Písek – Městská knihovna připravila na středu 23. srpna od 17 hodin další vycházku po stopách známých spisovatelů a básníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení