Na nepříjemný zážitek si vzpomněla zahrádkářka Marta Pšeničková z Příbrami.
„Po bodnutí se mi udělalo hrozně zle. Kdyby sousedka nezavolala záchranku, prý bych možná nepřežila. Podle lékařů jsem dostala alergii.“

Většinou je následkem bodnutí zarudlý otok a pupenec. Někdy ale může dojít k alergické reakci a šoku, v některých případech i k úmrtí. Středočeská záchranná služba vyjíždí v letních měsících průměrně dvanáctkrát denně k zdravotním potížím po pobodání hmyzem.

„Jenom během pondělka jsme vyjeli ve Středočeském kraji ke čtrnácti případům pobodání hmyzem a během úterka k šesti,“ uvedla mluvčí středočeské záchranné služby Tereza Janečková.

Při pobodání na krku a v dutině ústní může dojít k otoku a následnému zúžení hrtanu, což může vést k dušení i u lidí, bez alergie.

Proto je třeba v těchto situacích vždy volat rychlou lékařskou službu na čísle 155. Před příjezdem sanity je nutné uvést pacienta do klidu, stínu, nepokládat, ale nechat ho sedět. Otok dutiny ústní, krku a hrtanu lze zmírnit a zpomalit cucáním ledu nebo zmrzliny.

Alergici by s sebou stále měli nosit Dithiaden, který jim předepíše alergolog. Pokud dotyčný není alergik a nejedná se o bodnutí na krku, stačí lokálně místo chladit a tím mírnit otok.

Na svědění a pálení zabírají masti s obsahem antihistaminik, například Fenistil, který je volně prodejný v lékárnách.