„Vyhláška je nesmyslná,“ shodují se ředitelé píseckých škol. V jejich případě jde hlavně o velikost a počet nástěnek a obrázků.

Ředitel Gymnázia Písek Petr Pícha řekl, že obrázky a nástěnky na chodbách jejich školy zůstávají: „Zadali jsme hodnocení našemu požárnímu technikovi. Teď čekáme, jak se k vyhlášce vyjádří Ústavní soud. Doufáme, že ji zruší, protože pokud bychom museli odstranit všechny obrázky, byly by chodby úplně holé a každý uzná, že ke škole pestrost patří,“ dodal.

Souhlasí s ním Jan Vondráček z Písku: „Škola bez výkresů je jako vězení,“ tvrdil.

Jiný názor má ředitel Základní školy J. K. Tyla Jaromír Hladký: „Řešili jsme to s požárním technikem. Ten nám doporučil odstranit věci z únikových cest. Ale byli jsme příjemně překvapeni, že to nebyl pro školu veliký zásah.“

Vyhláškou 23/2008 se musí řídit všechny nové stavby schválené po nabytí účinnosti vyhlášky, tedy objekty schválené po 1. červenci 2008.
Pouze v paragrafu 30 vyhlášky jsou stanoveny podmínky pro užívání stavby, které se vztahují také na stávající stavby. Tyto stavby schválené ještě před 1. 7. 2008 musí tyto podmínky stanovené v dotyčném paragrafu splnit do 6 měsíců od nabytí účinnosti vyhlášky (tedy do 1.1. 2009).

Václav Hanus, ředitel SOU Písek, by zrušení vyhlášky uvítal: „Požadavky plníme, ale kdyby soud vyhlášku zrušil, budeme rádi. U nových staveb, které musí mít hlásiče a jde samozřejmě o zisk pro výrobce těchto zařízení,“ dodal Václav Hanus. Přesto, že i stávající budovy měly splňovat podmínky od prvního ledna, hasiči se na jejich kontroly zvlášť nezaměřují.

„Děláme kontroly podle dlouhodobého plánu. Zatím jsme neudělili žádnou pokutu, nejdříve je viník upozorněn,“ sdělil Martin Kovařík z Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje.