Obyvatelé písecké části okresu mohou být klidnější. Lékařská služba první pomoci funguje i ve druhém pololetí. Dohodlo se na tom vedení Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Jihočeského kraje se zástupci organizací, které sdružují praktické lékaře pro děti a dorost a pro dospělé.

„Pohotovost jsem naposledy využil před několika lety, ale člověk nikdy neví, co se může večer nebo o volných dnech stát. Zejména rodiče malých dětí by zřejmě bez pohotovosti žili ve velkých obavách. Jsou jistě lidé, kteří pohotovost nebo záchranku zneužívají, ale není jich mnoho. Pohotovost je služba, která by rozhodně měla být zachována,“ uvedl dvaačtyřicetiletý Petr Suchánek.

Většina praktických lékařů již před několika týdny vypověděla smlouvy se ZZS a hrozilo reálné nebezpečí, že pacienti zůstanou bez lékařské pohotovosti. Lékařům zejména vadila skutečnost, že nikdo nereagoval na jejich návrhy. Podmínky, za nichž slouží na pohotovosti, pokládali za nepřijatelné. To byl také hlavní důvod k vypovězení smlouvy k 30. červnu letošního roku.

Situace byla o to složitější, že plně suplovat lékařskou pohovotost není schopna vzhledem k personálnímu vybavení ani Nemocnice Písek. Potvrdil to její ředitel Miroslav Janovský.

Po několika jednáních mezi zástupci praktických lékařů, Zdravotnické záchranné služby a krajského úřadu se podařilo najít dohodu a lékařská pohotovost v Písku funguje i v druhém pololetí. Dohoda zatím platí do konce letošního roku.

„Dohodli jsme se na zvýšení sazeb za službu na lékařské pohotovosti. Chápu požadavky lékařů, i když sazba za pohotovost se již několikrát navýšila, stále nejde o odpovídající finanční ohodnocení,“ uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Marek Slabý.

Zvýšení sazeb se bude týkat lékařů sloužících na záchrance v Písku, ale i v dalších místech kraje.

„Zatím budeme toto navýšení financovat z prostředků Zdravotnické záchranné služby. Ale budeme jednat s krajem, který je naším zřizovatelem,“ dodal Marek Slabý.