VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zatajení nálezu s archeologickou hodnotou může být dokonce trestný čin

Písecko - Vše co se ukrývá pod povrchem země, je podle zákona majetkem státu.

4.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Petr Bělka

Archeologicky zajímavou lokalitou v okrese je kromě jiných třeba celá oblast mezi Pískem a Čížovou. Když tu vyrůstala průmyslová zóna Písek – sever, měli tu archeologové plné ruce práce.

Firma Faurecia tu ale například porušila české zákony a hrozila jí mnohatisícová pokuta. Vzhledem k veliké investici ale nakonec město Faurecii pokutu odpustilo.

Tahle lokalita je bohatá na pravěká sídliště a potvrdily to nálezy jak ze samotného kraje Čížové, kde se stavěly rodinné domy, tak těsně za Pískem, odkud pocházejí nálezy stejného druhu, tedy zbytky obydlí zapuštěných částečně v zemi, odpadové jámy, kde bývá hodně keramických zbytků a podobného, pro archeology cenného materiálu.

„Každý stavebník je podle zákona povinen zahájení stavby hlásit a na nás je, jednak upozornit třeba na zvýšenou pravděpodobnost nálezu a hlavně při výkopových pracech staveniště dozorovat. Ne vždy ale stavebník svoji povinnost plní. Pokud totiž něco zajímavého najde, znamená to mnohdy pro něho zdržení. Stavebník je totiž povinen nám prostor uvolnit a další práce až do ukončení výzkumu a zajištění dokumentace pozastavit,“ řekl archeolog Prácheňského muzea Jaroslav Jiřík.

Jak dodal, o zahájení stavby Faurecie se archeologové dozvěděli až z novin a jejich předpověď byla správná. Pod skrývkou ornice opravdu našli další pravěké sídliště. Vzhledem k tomu, že se tohle stalo na počátku zimy, ke zdržení stavby nedošlo a terénní úpravy pokračovaly na jiném místě.

„Vždy se snažíme s investorem domluvit, aby zdržení bylo co nejkratší. Co ale nemůžeme ovlivnit, je cena výzkumu, kterou podle zákona zaplatí investor nebo stát,“ řekl dále archeolog Jiřík.

Pokud stavíte třeba rodinný domek a dojde k archeologickému nálezu, platí všechno stát. Pokud stavíte hospodu nebo fabriku, tedy objekt určený k podnikání, platí stavebník, nebo investor.

Hodnota prací je různá a výrazně ji ovlivňují třeba následné laboratorní práce a složité a nákladné rozbory při určování materiálu nebo stáří nálezu.
V Písku byl nejdražší výzkum pohřebiště u kostela, se kterým pomáhali studenti Jihočeské univerzity. Kosterní pozůstatky byly předmětem bádání mnoha dalších specialistů a laboratoří, takže v tomto případě už šlo o desítky tisíc korun.

„Mohou to ale klidně být i miliony. Vzpomínám na výzkum rozsáhlého pohřebiště z pátého století v lokalitě Praha – Zličín, kde bylo asi sto sedmdesát hrobů.

Tady rozhodl stavebník, aby výzkum pokračoval i přes zimu, zakoupily se vyhřívané stany a investor zaplatil několik milionů korun,“ dodal Jaroslav Jiřík.

Autor: Pavel Hubka

4.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Radnice v Písku. Ilustrační foto

Beseda (nejen) o největších laserech světa

Podzim, ilustrační foto.

Teplé počasí přepsalo rekord z roku 1885

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Diacel Písek navštívil Techmanii v Plzni

Písek, Plzeň - Cílem podzimního výletu byla Techmaniia v Plzni. Ve vlaku se sešli členové z Chvaletic, Písku a Strakonic.

Výlet Protivínského vlastivědného klubu

Protivín - Dne 7. října uspořádal Protivínský vlastivědný klub první společný výlet za památkami v západní části Protivínska.

Jihočeši nejraději slaví ve Windy Pointu

České Budějovice /ROZHOVOR/ – V anketě Českobudějovického deníku o „Nejoblíbenější provozovnu roku 2017“ vyhrál na plné čáře o závratné dva tisíce hlasů před všemi ostatními lipenský coctail bar Windy Point v Černé v Pošumaví.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení