VYBRAT REGION
Zavřít mapu

AKUALIZOVÁNO: Český červený kříž školil mladé zdravotníky na chatě Živec v Píseckých horách

Písecké hory - Vedle nutné teorie z anatomie byl tento workshop zaměřen především na prakticé dovednosti ( i v lesním terénu), aby si budoucí záchranáři dovedli poradit v každé krizové situaci.

20.4.2008
SDÍLEJ:

Český červený kříž školil mladé zdravotníky na chatě Živec v Píseckých horách Foto: Deník/ Zbyněk Konvička

Na další seminář – tzv. oblastní studijní středisko pozval děti ze základních škol z celého Písecka místní spolek Českého červeného kříže (ČČK) do Píseckých hor, kde se děti ubytovaly na turistické chatě Živec.

Těžko na cvičišti ..

„Dříve jsme to dělali v květnu, ale pak jsme se rozhodli pro dubnový termín, protože už v květnu jezdí děti na okresní soutěž hlídek mladých zdravotníků, tak aby byly lépe připraveny. Ta bude 15. května, jako obvykle na nábřeží Portyč v Písku,“ říká lektorka kurzu Barbora Grunzová.

Kritériem pro výběr dětí je podle jejích slov zájmová činnost v rámci školy a absolvování školení Mladý zdravotník I. stupně nebo Mladý zdravotník II. stupně, avšak přihlásit se mohli i další děti, které tato problematika zajímá.

První den v sobotu čekala děti obsáhlá teorie, aby získaly nebo si upevnily znalosti z anatomie. Účastníci se seznámí i s historií ČČK.

Nejdůležitější částí budou patrně ale praktické nácviky při poskytování první pomoci. Děti se naučí pomoci při dušení, zástavě dechu a krevního oběhu nebo uložit zraněného do stabilizační polohy.

Kromě těchto základů si v budoucnu budou umět poradit i se zlomeninami, poškozením kloubů, popáleninami, úžehem nebo otravami.

Příprava do škol

„Letos tu máme i starší děti, které chtějí jít na zdravotnickou školu a mají o problematiku zájem. Do školy, se to ale může hodit každému, kdo přijede,“ upřesňuje lektorka.

Samotná soutěž s názvem Okresní kolo hlídek mladých zdravotníků se účastní na sto dvacet dětí z celého Písecka po pětičlenných družstvech. Písecká organizace ČČK bude letos hostitelem i krajského kola soutěže, které se připravuje na 29. května.

Pobyty hradí z velké části pražský magistrát, protože jsou součástí minimálního programu, k němuž jsou oblastní spolky ČČK zavázány. Do tohoto programu patří školení o poskytování první pomoci, dárcovství kreve atd. Rodiče pak za týdenní pobyt připlácí devět set korun.

Dříve se nám hlásilo kolem čtyřiceti dětí, ale v poslední době jsme s tím měli trochu problém. Loni jsme byli na Benešovském mlýně, a tam bylo účastníků asi jen sedmnáct. Letos jich tu máme dvacet, a to je tak akorát,“ říká lektorka.

Zkoušky v terénu

„Při praktických zkouškách v terénu rozmístíme po lese několik raněných. Soutěžící pak musí na místě předvést, co se tu naučili. Děti rozdělíme do družstev a na některých stanovištích máme i dva raněné. To proto, aby si i s touto situací dovedly poradit a rozdělit si úkoly,“ tvrdí Grunzová.

Podle jejích slov nejsou zadané úkoly sledované na čas. „Tady to tak neděláme, protože víme, že děti samozřejmě dělají chyby, ale jsou tu od toho, aby se to naučily. Máme tu i děti, které sem přijely dokonce počtvrté, takže si své znalosti a dovednosti jen osvěží,“ dodává lektorka.

Děti: Líbí se nám tu

„Myslím si, že se tu naučím spoustu nových věcí, které mi budou platné k životu. Když bude potřeba, tak budu umět poskytnout první pomoc. Poznám tu také nové lidi než jsou v Písku nebo od nás, kde bydlím. Těším se na celý týden, protože tu jsem už počtvrté, a je tady vždycky moc hezky“, tvrdila Denisa Škvorová z obce Kluky u Písku.

„Těším se na to, že se tu naučím spoustu nových věcí a bude mi to dobré pro život,“ doplnila Drahomíra Marešová z Chyšek.

Kurz mladých zdravotníků pořádaný ČČK z Písku potrvá do pátku 18. dubna, kdy budou děti dělat písemné testy a čeká je praktická zkouška v terénu.
Všichni úspěšní zdravotníci pak dostanou na konci pobytu průkazku absolventa píseckého střediska ČČK.

Autor: Zbyněk Konvička

20.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Setkání na radnici a vystoupení v Palackého sadech.
49

OBRAZEM: Tancem a zpěvem probudili středověkou tvrz

Zápas 2. kola ČFL mezi Pískem a Benešovem 2:3p (0:2)
14

Z domácí ligové premiéry mají písečtí fotbalisté pouze bod

Láska snoubenců vyhrála i nad velkou vodou

Písek – Když si Marcel Vondrášek a Lenka Vlachová před patnácti lety vybírali svatební den, netušili, že srpen nebude tím nejlepším termínem.

Dětské soubory roztančily Palackého sady

Písek – Součástí Mezinárodního folklorního festivalu, který se od čtvrtka (17. 8.) do neděle (20.8.) koná v Písku, je také přehlídka dětských souborů.

Startuje nová sezona fotbalového okresního přeboru

Písecko – Kolotoč fotbalových soutěží se pomalu začíná roztáčet i na okresní úrovni. Nejvyšší soutěž Písecka startuje již v sobotu 19. srpna čtyřmi zápasy druhého kola. Týmy hrající okresní soutěž se o body utkají poprvé až za týden.

Kam za kulturou a zábavou na Písecku

Písecko - Přehlídka dechových hudeb, nebo čertovské posezení. Nejen takový bude víkend na Písecku. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení