VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třídění odpadu se lidem musí vyplatit, jinak se veškerá osvěta rychle míjí účinkem

Písek - Za uložení odpadu neplatí nic ta obec, na jejímž území se skládka nachází.

2.4.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Ondřej Švára

Bezmála dvě stě kilogramů netříděného tuhého komunálního odpadu vyprodukuje každý obyvatel Písku za rok. V Českých Budějovicích je to zhruba o pět set kilogramů více. Tahle čísla úzce souvisí s tím, jak občané přistupují k třídění.

Zákon umožňuje obcím dvojí řešení platby. První je kapitační platba na hlavu, u které zákon zatím říká, že maximální částka na jednu osobu a rok je maximálně pět set korun.

Suma se skládá ze dvou částí do výše 250 korun. První je skutečný náklad za uplynulý rok. Druhou částku platí občan za trvalý pobyt a o její výši rozhoduje obec. Opět ale nesmí převýšit 250 korun. Touto sumou si obec či město může pomoci, pokud v první částce nejvyšší stanovený poplatek nestačí.

Druhým způsobem úhrady je platba za odpadovou nádobu a četnost jejího odvozu. Tento způsob platí například v Písku. Kapitační platba více vyhovuje menším obcím, protože mohou vybírat peníze i od chatařů a chalupářů. V jejich případě se neuplatňuje částka za osobu, ale za nemovitost.

„U kapitační platby nic nemotivuje občany, aby odpad třídili. Platí stále stejně, a to je špatně,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Písku Miloslav Šatra.

Konkrétně v Písku je třídění na velmi vysoké úrovni, a to umožňuje držet poplatky za svoz a uložení odpadu zatím na velmi nízké úrovni. Konkrétně se poplatek pohybuje u čtyřčlenné rodiny kolem 250 korun za osobu a rok.

Pokud ale platí za popelnici 960 korun za rok důchodce, který popelnici za čtrnáct dnů nenaplní, může se třeba spojit se sousedem a platit polovinu.
Obyvatelé Písku už dlouhodobě mohou být ve třídění vzorem pro ostatní.

Jako příklad lze uvést, že třeba České Budějovice vykázaly v průzkumu ekologického sdružení Arnika 3,24 kg vytříděných plastů na občana a rok, v Písku to bylo 8,77 kg. Ve sběru a třídění papíru to bylo 11,75 kg v Českých Budějovicích a 25,54 kg v Písku.

Protože vytříděné recyklovatelné odpady jsou dobře prodejné, a navíc za třídění platí firma Ekokom, mohou města či obce o získané částky poplatky od obyvatel snížit.

„Každý by měl poznat, že se mu třídění vyplatí. Ideální by tedy bylo zavést poplatky za vyprodukovaný netříděný odpad formou například oznámkovaných pytlů. Pak by nikdo nemohl třeba do cizí popelnice nic přihazovat,“ řekl Zdeněk Vácha z Písku.

Autor: Pavel Hubka

2.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podpis smlouvy mezi Pískem a Jičínem.

Města Písek a Jičín mají společná témata

Jubilejní 10. turnaj v pétanque v Semicích.
5

Jubilejní 10. turnaj v pétanque v Semicích

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Čáp Vodňan se vydal na jih, jeho cestu můžete sledovat s námi online

Makov, Vodňany - Čáp Vodňan, který v letošním roce na komíně ve Vodňanech odchoval tři mláďata, se vydal na cestu na jih.

Tradiční povídání o dožínkách v kovářovské škole

Kovářov - Kovářovská škola na základě svého vzdělávacího programu se kromě jiného věnuje i udržování a rozvoji lidových tradic národopisné oblasti Kozácka, kam právě Kovářov patří.

AKTUALIZOVÁNO

Traktory zavalily dva muže

Jihočeský kraj – Smolná byla středa pro 46letého muže u Horní Stropnice na Českobudějovicku. Odpoledne ho zavalil traktor a způsobil mu středně závažné poranění v oblasti břicha a pánve.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení