Na území města jsou potencionálním nebezpečím pro životní prostředí dvě místa, kde v minulosti došlo ke skládkování tuhého komunálního odpadu.

Kontaminace na nich sice prokázána nebyla, ale jejich nebezpečí tkví hlavně v tom, že dost dobře nevíme, co všechno obsahují. Ochráncům životního prostředí nepřidá na klidu ani to, že obě byly více méně volně přístupné a mohlo se sem tedy dostat cokoli.

Místo skládky les

Prvním takovým místem je bývalá skládka tuhého komunálního odpadu nad Vajaxem. Tam popelářské vozy vozily odpad do roku 1993. Tehdy nebyly v platnosti dnešní předpisy, například nebylo potřeba její vyložení nepropustnou fólií. Naštěstí je obklopena cihlářskými jíly a koncem devadesátých let minulého století tu proběhla biologická rekultivace.

Dnes tu úspěšně roste řada nalétavých dřevin, a tak město plánuje, že tu bude v budoucnu založen les. Ne hospodářský, ale les zvláštního užívání, tedy rekreační lesopark. Pod stálým dohledem je voda, která z lokality proudí do řeky Otavy. Zatím nebyl zaznamenán žádný případ nežádoucího zněčištění.
„Druhou, ještě starší skládkou ze sedmdesátých let minuléhzo století, je lokalita v těsné blízkosti Vajaxu vedle silnice směrem na Vrcovice. Ani tam sice nejsou žádné poznatky o kontaminaci, ale čelní stěna skládky, situovaná nad kynologické cvičiště, směrem k řece, se již sesouvá. Ani tady však nemáme žádné poznatky o kontaminaci. Pravidelně je kontrolována odtékající voda,“ informoval vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Písku Miloslav Šatra.

V tomto případě už se ale pracuje na projektu, který vyřeší zpevnění stěny a zamezí jejímu dalšímu sesouvání. To by mohlo dosáhnout nepříjemných rozměrů například při přívalových deštích.