VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S výměnou topení v bytě musí souhlasit ostatní vlastníci v domě

Písek -Velká částměstských bytů spravovaných Domovní a bytovou správou byla již prodána do vlastnictví občanů. Ti si je upravují a vylepšují, ale není to tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo. Platí to mimo jiné o výměně radiátorů.

4.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Město prodává byty podle zákona číslo 72 z roku 1994, kterým se upravují některé spoluvlastnickévztahy k budovám a některé vlastnické vztahy k bytům a nebytovým prostorům.

Před prodejem prvního bytu vlastník domu písemným prohlášením stanoví, které části budovy se stanou jednotkami a které společnými částmi domu.
„Rozvod tepla včetně teplovodních radiátorů je v tomto prohlášení označen jako společná část domu. Proto s výměnou radiátorů, pokud nejde o havárii, musí souhlasit tři čtvrtiny všech vlastníků jednotek,“ připomněl vedoucí právního oddělení Domovní a bytové správy v Písku Jiří Houdek.

Nevynucenou výměnuradiátorů platívlastník bytu. Pouze při získánísouhlasu nadpoloviční většiny vlastníků jednotek je možná úhrada z fondu oprav společných částí domu.

Tento postup je ale možný pouze v případě, že původní teplovodní radiátory jsou staré a předpokládá se jejich výměna, aby se předešlo havárii.
„Domovní a bytová správa jako správce domů se setkává s tím, že vlastníci bytů vyměňují radiátory bez potřebného souhlasuostatních vlastníků, a to za radiátory jiné velikosti a jiné dimenze. Tím může dojít k narušení cirkulace rozvodu tepla v domě,“ uvedl Houdek.

Jak tedy postupovat, aby nebyla omezenapráva ostatních v domě?

„Vlastník jednotky po získání souhlasu s výměnou radiátorů musí zajistit dále osazení vhodnými ventily s termohlavicemi a předmontáž takzvaných odpařovacích trubiček, které budou totožné s ostatními odpařovacími trubičkami v domě, a to certifikovanou odbornou firmou. Pro stanovení nákladů za otop musí být jednou za rok tyto trubičky odečteny a přeinstalovány na další zúčtovací období,“ informoval Jiří Houdek.

Jak dáleuvedl, legislativně je celý proces rozúčtování nákladů na teplo v domě řízen vyhláškou č. 372/2001 Sb. Pokud dojde k jejímu porušení, konečnému odběrateli mohou být uloženy sankce. Podrobnější informace vlastníci bytů získají na Domovní a bytové správě v Písku.

 

Autor: Libuše Kolářová

4.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Japonsko - české hudební matiné v Písku.
15

OBRAZEM: Japonští a písečtí umělci vystoupili v Trojici

Ilustrační foto

Vítáme nová miminka

OBRAZEM: Draví ptáci ukázali, jak loví

Oslov - V sobotu 16. září dopoledne se nedaleko Oslova, na louce mezi rybníkem Taška a Novým rybníkem, konal den se sokolníky.

VÍME PRVNÍ / AKTUALIZUJEME

Na autobusové zastávce našli mrtvolu muže

Strakonice - Na autobusové zastávce ve Střelských Hošticích našli v úterý odpoledne místní obyvatelé mrtvolu muže. Jedna ze svědkyň uvedla, že si původně mysleli, že muž zkolaboval, a tak na místo zavolali záchrannou službu.

Jihočeský MTB pohár 2017 vyhrál Lukáš Smola

Písek, Soběslav - V sobotu 16. září se jel závěrečný závod Jihočeského MTB poháru 2017 s názvem G. Benedikt soběslavský MTB maraton 2017, kterého se zúčastnili také závodníci týmu Spartak Písek Galaxy CykloŠvec Stevens.

Ve středu 20. září navštívíme prvňáčky ze ZŠ J. K. Tyla v Písku

Písecko - S novým školním rokem přichází Deník s novým unikátním projektem, v němž postupně představí všechny prvňáčky z Písecka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení