VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S výměnou topení v bytě musí souhlasit ostatní vlastníci v domě

Písek -Velká částměstských bytů spravovaných Domovní a bytovou správou byla již prodána do vlastnictví občanů. Ti si je upravují a vylepšují, ale není to tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo. Platí to mimo jiné o výměně radiátorů.

4.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Město prodává byty podle zákona číslo 72 z roku 1994, kterým se upravují některé spoluvlastnickévztahy k budovám a některé vlastnické vztahy k bytům a nebytovým prostorům.

Před prodejem prvního bytu vlastník domu písemným prohlášením stanoví, které části budovy se stanou jednotkami a které společnými částmi domu.
„Rozvod tepla včetně teplovodních radiátorů je v tomto prohlášení označen jako společná část domu. Proto s výměnou radiátorů, pokud nejde o havárii, musí souhlasit tři čtvrtiny všech vlastníků jednotek,“ připomněl vedoucí právního oddělení Domovní a bytové správy v Písku Jiří Houdek.

Nevynucenou výměnuradiátorů platívlastník bytu. Pouze při získánísouhlasu nadpoloviční většiny vlastníků jednotek je možná úhrada z fondu oprav společných částí domu.

Tento postup je ale možný pouze v případě, že původní teplovodní radiátory jsou staré a předpokládá se jejich výměna, aby se předešlo havárii.
„Domovní a bytová správa jako správce domů se setkává s tím, že vlastníci bytů vyměňují radiátory bez potřebného souhlasuostatních vlastníků, a to za radiátory jiné velikosti a jiné dimenze. Tím může dojít k narušení cirkulace rozvodu tepla v domě,“ uvedl Houdek.

Jak tedy postupovat, aby nebyla omezenapráva ostatních v domě?

„Vlastník jednotky po získání souhlasu s výměnou radiátorů musí zajistit dále osazení vhodnými ventily s termohlavicemi a předmontáž takzvaných odpařovacích trubiček, které budou totožné s ostatními odpařovacími trubičkami v domě, a to certifikovanou odbornou firmou. Pro stanovení nákladů za otop musí být jednou za rok tyto trubičky odečteny a přeinstalovány na další zúčtovací období,“ informoval Jiří Houdek.

Jak dáleuvedl, legislativně je celý proces rozúčtování nákladů na teplo v domě řízen vyhláškou č. 372/2001 Sb. Pokud dojde k jejímu porušení, konečnému odběrateli mohou být uloženy sankce. Podrobnější informace vlastníci bytů získají na Domovní a bytové správě v Písku.

 

Autor: Libuše Kolářová

4.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V Bernarticích připravují tradiční přehlídku dechových hudeb

Mejdan pro faunu s vnoučaty.
8

Mejdan pro faunu s vnoučaty

Po Písecku za barokními památkami

Písek - Do období stavitelů, výtvarníků a lidí různých profesí, kteří vytvářeli pozoruhodná díla v období baroka, se vydali účastníci sobotního (22. 7.) putování, které připravil spolek Přátelé Kamenného mostu.

DOTYK.CZ

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Česká společnost Aurosa Martiny Šmírové uvedla na trh stejnojmenné pivo, určené ženám. Když ho zkusila prodávat v Londýně, narazila. Britských žen se dotklo, že jim někdo předepisuje, jaké pivo mají pít.

Hřiště na Hradišti neoplotí, ale dostane nové lavičky

Písek - Pětašedesát obyvatel Hradiště poslalo na městský úřad žádost, aby se nechalo oplotit hřiště na sídlišti a doplnilo se o několik nových laviček.

Osadní výbor Milenovice má nového předsedu

Protivín - Složení osadního výboru Milenovice se změnilo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení