VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Protivíně chybějí kvalifikovaní lidé

PROTIVÍN - Město a okolí ještě před několika lety patřily k mikroregionům s poměrně vysokou mírou nezaměstnanosti. Přispělo k tomu uzavření mlékárny a některých dalších provozů i nejasnosti kolem pivovaru.

4.5.2007
SDÍLEJ:

Protivínská školaFoto: Deník/Libuše Kolářová

Dnes je však již situace jiná a míra nezaměstnanosti se pohybuje kolem sedmi procent. „Pokud však od tohoto čísla oddělíme lidi, kteří zřejmě pracovat nechtějí ani nebudou, dostáváme se na tři procenta. Některým občanům stačí sociální dávky a do zaměstnanání se nehrnou. Dokud se radikálně nezmění systém sociálních dávek, bude situace v nezaměstnanosti taková, jaká je,“ mínil starosta Jaromír Hlaváč. Podle jeho názoru je v současné době ve městě dostatek pracovních příležitostí, spíše chybějí kvalifikovaní pracovníci.

Základní vzdělání nestačí

„Na trhu práce je naprostý nedostatek řemeslníků a firmy je musejí získávat nejen mimo region, ale často i v zahraničí. Lidé si musí uvědomit, že jen základní vzdělání zdaleka nestačí a minimem je vyučení. Lidé bez vzdělání se na trhu práce jen obtížně uplatní. To ale neplatí jen o našem městě,“ dodal starosta.

Jak dále uvedl, město se nebrání například vzniku průmyslové zóny, ale určitě by nebylo dobré sem lidi dovážet. „Mám neblahou zkušenost z nedávné doby, kdy se připravovala velká investice, která měla přinést zhruba 150 nových míst. K realizaci nedošlo, protože firma by nenašla ve městě a okolí dost zaměstnanců,“ uvedl Jaromír Hlaváč.

Největší zaměstnavatel: Pivovar Platan

Přednost lidem s výučním listem dává také největší protivínský zaměstnavatel, kterým je Pivovar Platan. „Nyní máme již 165 zaměstnanců a kolem pětadvaceti jich nabíráme v souvislosti se zavedením čtvrté směny na provoze lahvárna a na vysokozdvižných vozících. Převážně jde o dělníky ve výrobě, kde přednost mají vyučení. Lidé se základním vzděláním nejsou úplně vyloučeni, ale musejí se v měsíční zkušební době zaškolit a také se osvědčit,“ sdělila včera Jana Kozelková, která má v protivínském Pivovaru Platan na starosti personální a mzdovou agendu.

4.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Aleš Kočí - FC Písek.

Dotahovali, dotahovali, ale nedotáhli

Ilustrační foto

Bezproudí na Písecku

OBRAZEM: V Tálíně o pouti světili nové obecní symboly

Tálín - O víkendu v Tálíně slavili václavskou pouť.

Mezinárodní festival studentských filmů v Písku se otevírá veřejnosti

Písek - Letošní 17. ročník Mezinárodního festivalu studentských filmů v Písku nabídne návštěvníkům atraktivní program a projekci studentských filmů z celého světa.

Mlýny jako perličky v historii

Bernartice - V přísálí sokolovny ve středu 27. září od 18 hodin představí svou další knihu o mlýnech a mlynářích autorka regionální literatury Jaroslava Pixová.

Balynka učila třídit děti odpad v Milevsku

Milevsko - Milevsko se svým kulturním domem a příslušným divadelním sálem je již po desetiletí nedílnou součástí dramaturgie Karlovarského hudebního divadla při výjezdních představeních.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení