VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Středisko stojí statisíce, v ZVVZ i přesto zůstane

Milevsko -Miloslav Mácha: O zrušení jsme skutečně uvažovali.

3.2.2012 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ Zlata Měchurová

¨MiStředisko praktického vyučování zůstane v ZVVZ i přesto, že firma musí v době globální ekonomické krize šetřit a snižovat náklady. Provoz střediska, které slouží k odbornému výcviku žáků strojírenských oborů Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Milevsko, přitom firmu ročně stojí stovky tisíc korun.

„O zrušení se skutečně uvažovalo. Při rozhodování ale zatím zvítězily současné a budoucí potřeby skupiny ZVVZ nad momentálním profitem, který by přinesl finanční úsporu. Přípravu a výchovu učňů, v řadě případů i našich příštích zaměstnanců, jsme prostě nechtěli ohrozit. I když nás to samozřejmě něco stojí,“ říká Miloslav Mácha, předseda představenstva ZVVZ Group.

Největší položkou jsou mzdy učitelů odborného výcviku, stipendia žáků a jejich odměny za produktivní práci a režijní náklady na provoz střediska, jako je pronájem prostor, energie, pojištění, cestovné. Holding ZVVZ hradí zhruba sedmdesát procent, sama škola platí v souladu se školským zákonem zbytek.

V loňském školním roce středisko praktického vyučování navštěvovalo čtyřicet čtyři učňů z oborů mechanik strojů a zařízení a strojní mechanik. Letos se počet snížil na 34 učňů.

„Investice do vzdělávání zaměstnanců, a to i těch budoucích, je nutná, i když se efekt může dostavit až po několika letech. Kvalifikované dělníky budeme potřebovat vždy, “ řekla Marie Veselá, vedoucí personálního oddělení firmy.

Ve středisku praktického vyučování žáci postupně zvládají řemeslné dovednosti podle školních osnov. V dalších ročnících pak poznávají přímo výrobní pracoviště.

Ředitelka Střední odborné školy a středního odborného učiliště Milevsko Dagmar Švárová připomíná to, že obor zámečník neboli dnes strojní mechanik mají jako jediný stále v nabídce. „Start oboru byl díky ZVVZ a také určitě i jeho pokračování. Absolventi ve firmě nacházejí práci,“ řekla Dagmar Švárová.

Celkově milevskou školu, která předloni oslavila šedesát let existence, navštěvuje dvě stě pět studentů v denním studiu a sto třicet pět v dálkovém.


Zajímavosti
•Spolupráce ZVVZ se SOŠ SOU Milevsko trvá už přes 60 let. Právě díky ní na škole po celu tuto dobu přetrval, jako jediný, obor dříve nazývaný zámečník či strojní zámečník a dnes strojní mechanik (učební) a mechanik strojů a zařízení (maturitní). •Středisko pracujícího dorostu (dnes středisko praktického vyučování) vzniklo už v roce 1950. Tehdy škola produkovala 80 absolventů ročně•Také SOŠ SOU Milevsko pocítilo hlubokou krizi učňovského školství a pokles zájmu o učňovské, technické obory (zámečník a mechanik strojů a zařízení). Počty nově nastupujících žáků do těchto oborů během uplynulých deseti let klesly v průměru o 50 až 70 procent. Například v roce 2007 nastoupilo 17 nových žáků a v roce 2011 jen šest. To se odrazilo i v počtech absolventů, kteří nastupují do pracovního poměru v ZVVZ. Například v roce 2009 to bylo deset a v roce 2011 pak pouze tři noví absolventi. K tomu ale přispěly i organizační změny a snižování počtu zaměstnanců v ZVVZ Group.

3.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podpis smlouvy mezi Pískem a Jičínem.

Města Písek a Jičín mají společná témata

Jubilejní 10. turnaj v pétanque v Semicích.
5

Jubilejní 10. turnaj v pétanque v Semicích

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Čáp Vodňan se vydal na jih, jeho cestu můžete sledovat s námi online

Makov, Vodňany - Čáp Vodňan, který v letošním roce na komíně ve Vodňanech odchoval tři mláďata, se vydal na cestu na jih.

Tradiční povídání o dožínkách v kovářovské škole

Kovářov - Kovářovská škola na základě svého vzdělávacího programu se kromě jiného věnuje i udržování a rozvoji lidových tradic národopisné oblasti Kozácka, kam právě Kovářov patří.

AKTUALIZOVÁNO

Traktory zavalily dva muže

Jihočeský kraj – Smolná byla středa pro 46letého muže u Horní Stropnice na Českobudějovicku. Odpoledne ho zavalil traktor a způsobil mu středně závažné poranění v oblasti břicha a pánve.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení