VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Středisko stojí statisíce, v ZVVZ i přesto zůstane

Milevsko -Miloslav Mácha: O zrušení jsme skutečně uvažovali.

3.2.2012 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ Zlata Měchurová

¨MiStředisko praktického vyučování zůstane v ZVVZ i přesto, že firma musí v době globální ekonomické krize šetřit a snižovat náklady. Provoz střediska, které slouží k odbornému výcviku žáků strojírenských oborů Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Milevsko, přitom firmu ročně stojí stovky tisíc korun.

„O zrušení se skutečně uvažovalo. Při rozhodování ale zatím zvítězily současné a budoucí potřeby skupiny ZVVZ nad momentálním profitem, který by přinesl finanční úsporu. Přípravu a výchovu učňů, v řadě případů i našich příštích zaměstnanců, jsme prostě nechtěli ohrozit. I když nás to samozřejmě něco stojí,“ říká Miloslav Mácha, předseda představenstva ZVVZ Group.

Největší položkou jsou mzdy učitelů odborného výcviku, stipendia žáků a jejich odměny za produktivní práci a režijní náklady na provoz střediska, jako je pronájem prostor, energie, pojištění, cestovné. Holding ZVVZ hradí zhruba sedmdesát procent, sama škola platí v souladu se školským zákonem zbytek.

V loňském školním roce středisko praktického vyučování navštěvovalo čtyřicet čtyři učňů z oborů mechanik strojů a zařízení a strojní mechanik. Letos se počet snížil na 34 učňů.

„Investice do vzdělávání zaměstnanců, a to i těch budoucích, je nutná, i když se efekt může dostavit až po několika letech. Kvalifikované dělníky budeme potřebovat vždy, “ řekla Marie Veselá, vedoucí personálního oddělení firmy.

Ve středisku praktického vyučování žáci postupně zvládají řemeslné dovednosti podle školních osnov. V dalších ročnících pak poznávají přímo výrobní pracoviště.

Ředitelka Střední odborné školy a středního odborného učiliště Milevsko Dagmar Švárová připomíná to, že obor zámečník neboli dnes strojní mechanik mají jako jediný stále v nabídce. „Start oboru byl díky ZVVZ a také určitě i jeho pokračování. Absolventi ve firmě nacházejí práci,“ řekla Dagmar Švárová.

Celkově milevskou školu, která předloni oslavila šedesát let existence, navštěvuje dvě stě pět studentů v denním studiu a sto třicet pět v dálkovém.


Zajímavosti
•Spolupráce ZVVZ se SOŠ SOU Milevsko trvá už přes 60 let. Právě díky ní na škole po celu tuto dobu přetrval, jako jediný, obor dříve nazývaný zámečník či strojní zámečník a dnes strojní mechanik (učební) a mechanik strojů a zařízení (maturitní). •Středisko pracujícího dorostu (dnes středisko praktického vyučování) vzniklo už v roce 1950. Tehdy škola produkovala 80 absolventů ročně•Také SOŠ SOU Milevsko pocítilo hlubokou krizi učňovského školství a pokles zájmu o učňovské, technické obory (zámečník a mechanik strojů a zařízení). Počty nově nastupujících žáků do těchto oborů během uplynulých deseti let klesly v průměru o 50 až 70 procent. Například v roce 2007 nastoupilo 17 nových žáků a v roce 2011 jen šest. To se odrazilo i v počtech absolventů, kteří nastupují do pracovního poměru v ZVVZ. Například v roce 2009 to bylo deset a v roce 2011 pak pouze tři noví absolventi. K tomu ale přispěly i organizační změny a snižování počtu zaměstnanců v ZVVZ Group.

3.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pondělní ráno začalo na Písecku nehodou. (ilustrační foto)
AKTUALIZOVÁNO

U Písku se stala nehoda se zraněním, silnice je opět průjezdná

Městská knihovna Písek. Ilustrační foto

Nejen kulturní tipy na Písecku

Řidiči, pozor, začíná oprava komunikace mezi Cehnicemi a Drahonicemi

Strakonicko - Jedná se o hlavní komunikaci ze Strakonic do Vodňan. Provoz bude řídit semafor.

Na Zahradní slavnosti mohli diváci ochutnat soutěžní guláš

Střítež - Zahradní slavnost přilákala v sobotu do Stříteže stovkynávštěvníků. Předsedou poroty, která hodnotila guláše, byl režisér Zdeněk Troška.

OBRAZEM: Při koncertu kapely Divokej Bill bylo na letním parketu narváno

Holkov - Koncert kapely Divokej Bill v rámci turné Divokej Bill Lobkowicz tour rozpálila v sobotu návštěvníky Letního parketu Holkov. Tato známá česká kapela na své velké open air letní turné zavítala na Holkov, kde jí patřil čas od 20 hodin. Fanoušky na koncert nažhavila česká turbo-šanson předkapela Poletíme? Pod širým nebem nad zcela zaplněnými prostory parketu zněly známé hity, starší i novější. Nechyběly ani speciální scéna, projekce a další efekty.

Z podezřelého prášku se místo výbušniny vyklubal cement

Český Krumlov - Prášek v pytli s označením výbušnin vyplašil muže při vyklízení garáže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení