VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skříňka ze stíhačky soutěžící zmátla nejvíce

Milevsko -Stoprocentní byl v soutěži Milevského muzea s názvem Co to je? pouze jeden z osmdesáti účastníků.

26.11.2011
SDÍLEJ:

Na snímku je černá skříňka ze sovětské stíhačky. Foto: Lukáš Panec

Pouze jeden člověk správně odpověděl na všech deset otázek. Soutěž Co je to?, kterou po dobu výstavy Tajnosti depozitáře aneb Co běžně neuvidíte vyhlásilo Milevské muzeum, tak nebyla pro návštěvníky úplně jednoduchá.

„Výstavu Tajnosti depozitáře, která 20. listopadu skončila, navštívilo asi tři stovky lidí, což na podzim, kdy už se turistická sezona chýlí k závěru, není špatné. Navíc nás potěšilo, že se do návštěvnické soutěže s názvem Co to je ? zapojilo osmdesát soutěžících. Jejich úkolem bylo uhodnout u deseti vystavených předmětů, k čemu v minulosti sloužily,” připomíná ředitel Milevského muzea Vladimír Šindelář.

Jak říká, u některých otázek byla odpověď jednoduchá, ale u některých už tolik ne. „Sirník na rozžínání fosforových zápalek, staré ondulovací kleště na vlasy nebo pivovarskou narážečku špuntů většina lidí poznala. Horší už to bylo se starými kovářskými kleštěmi na vytahování hřebíků z podkov, zde se soutěžící přikláněli v některých případech k tomu, že se jedná o katovské kleště, používané při mučení,” popisuje ředitel Vladimír Šindelář.

Také uhádnout, k čemu sloužila keramická mísa ve tvaru slepice, bylo dost těžké. Nejednalo se o mísu na vajíčka, jak předpokládalo mnoho soutěžících, ale o misku, v níž naši předkové před sto lety podávali ženám v šestinedělí posilující slepičí vývar.

„Největší potíž však byla s malou oranžovou skříňkou s nápisy v azbuce. Nešlo o strojek na označování jízdenek v moskevském metru, jak většina návštěvníků tipovala, nýbrž o takzvanou černou skříňku ze sovětské stíhačky. Soutěžící patrně trochu zmýlila její oranžová barva, zřejmě usuzovali podle názvu, že ´černá skříňka´ musí mít černou barvu. Druhým předmětem, na kterém většina soutěžících ztroskotala, je keramický strojek na překapávání kávy. Skládá se z dvou hrnků, z nichž jeden má děrované dno, a patří k tomu ještě puklička,” vysvětluje ředitel Vladimír Šindelář.

Všechny správné odpovědi zakroužkoval jen jeden návštěvník. „Další dva pak měli pouze jedinou odpověď chybnou, zbytek pak měl chyby v rozsahu tři až osm špatných odpovědí z deseti otázek,” představuje výsledky ředitel. „Výherce obdrží od našeho muzea kopii skleněného renesančního poháru, druzí dva nejlepší pak dostanou knižní cenu,” doplňuje.

V Milevském muzeu plánují, že budou v podobných soutěžích pokračovat.

Autor: Klára Černá

26.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Písek, Letní kino. Ilustrační foto

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Vodní záchranáři z Dolní Vltavice pomáhali dostat na vodu na břehu uvízlé lodě ve Vltavici, Jenišově, pod Karlákem a jinde. Foto: VZS Český Krumlov
9

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Workoutové hřiště využívají děti i dospělí

Heřmaň – Původní záměr byl obnovit stávající dětské hřiště. Jelikož ale obec nezapomíná ani na starší děti, nakonec vybudovala hřiště nové.

Velká voda zastavila provoz mnoha firem

Písek – V srpnu před patnácti lety se zastavil provoz mnohých firem, a to nejen v Písku. Haly jednoho z tehdy největších zaměstnavatelů na jihu Čech, pletařského kombinátu Jitex, zaplavila voda až do výše tří metrů a způsobila ohromné škody.

Lesníci varují před vstupem do lesů

Českokrumlovsko - Velké škody napáchal nárazový vítr z páteční bouřky v lesích. Není radno do nich nyní chodit. Poškozeny jsou i lesy města Český Krumlov.

Zájemci se mohou vydat po stopách spisovatelů

Písek – Městská knihovna připravila na středu 23. srpna od 17 hodin další vycházku po stopách známých spisovatelů a básníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení