Kdyby město získalo najednou všechny peníze, které mu dluží nájemníci z městských bytů, mohlo by o dost více investovat do některé ze škol nebo zařízení pro seniory.

„V současné době eviduje Domovní a bytová správa Písek (DBS) celkový dluh ve výši 11,2 milionu korun,“ uvádí ředitelka DBS Zdeňka Řezáčová.

„Z toho 2,65 milionu korun tvoří dluh takzvaných bydlících, což jsou nájemníci, kteří mají platnou nájemní smlouvu a v bytech v současné době bydlí. Osm a půl milionu korun tvoří dluh takzvaných nebydlících, což jsou lidé, kterým byla nájemní smlouva ukončena buď dobrovolně, nebo soudní cestou,“ dodává Řezáčová.

Na ně nemají správici bytů příliš velké páky, vymáhání je tak obtížné.

V poslední době se DBS podařilo tempo zvyšování dluhu snížit. „Celkový nárůst dluhů na nájemném se podařilo zpomalit. V prvním čtvrtletí roku 2010 dluh narostl asi o dva miliony korun a v roce 2011 o 1,5 milionu korun,“ dodává Řezáčová.

„Snižování tempa zadlužení bezesporu souvisí s tím, že město Písek vlastní v současné době méně bytů než v minulosti,“ tvrdí mluvčí radnice Roman Ondřich. Město se snaží pochopitelně dluhy vymáhat různými cestami.

„Dlužné částky se město snaží vymáhat soudní cestou, pomocí platebních rozkazů a samozřejmě i exekučními rozhodnutími,“ vysvětluje Řezáčová. Podle ní je v poslední době velice obtížné peníze od dlužníků získat. „Před lety se podařilo vymoci třeba milion korun ročně, teď jsou to desítky tisíc Dluh narostl na 11,2 milionu korun za dobu od roku 1992, kdy DBS začala spravovat byty v Písku.

Nejméně zodpovědní Písečané dlužili na nájemném kolem 200 tisíc, ale spor s nimi se už podařilo ukončit.